Політичні новини України та світу

Екстремальні кліматичні умови спричиняють стрімке підвищення вартості продуктів харчування на глобальному рівні - FT | УНН

Дослідження, проведене Барселонським суперкомп'ютерним центром, виявило чіткий зв'язок між екстремальними погодними умовами та різкими коливаннями цін на продукти харчування. Це свідчить про зростаючу чутливість продовольчих систем до екологічних криз, що в свою чергу викликає інфляцію та негативно позначається на споживанні вразливих домогосподарств.

Екстремальні погодні явища, викликані змінами клімату, призводять до тимчасового підвищення цін на продукти харчування по всьому світу, як вказується в дослідженні, повідомляє УНН, посилаючись на Financial Times.

Дослідження, проведене Barcelona Supercomputing Center, безпосередньо пов'язує десятки кліматичних екстремумів із різкими стрибками цін на продукти харчування, підкреслюючи зростаючу вразливість продовольчих систем до екологічних потрясінь.

Раніше проведені дослідження аналізували, як підвищення температури, що призводить до зменшення врожайності та нестачі постачань, впливає на загальне зростання цін на продукти харчування в тривалій перспективі. Проте нові результати свідчать про те, що окремі види продукції відчувають значно більш різкі коливання цін у короткостроковій перспективі, що також має вплив на інфляцію.

Вартість оливкової олії в Європі зросла на 50% минулого року внаслідок тривалих суховіїв на півдні Іспанії у 2022 та 2023 роках.

У травні минулого року в Індії спостерігалася аномально висока температура, що спричинило підвищення цін на цибулю на 89%. Водночас у Кореї ціни на капусту зросли на 70% через екстремальну спеку, яка була зафіксована влітку.

У вересні в Японії спостерігалося підвищення цін на рис на 48 відсотків, що стало наслідком серпневої спеки, яка охопила регіон. Тим часом у Китаї ціни на овочі зросли на 30 відсотків. У США, зокрема в Каліфорнії та Аризоні, ціни на овочі стрімко підвищилися на 80 відсотків у листопаді 2022 року через посуху.

Багато погодних явищ, що спричинили ці сплески цін, "були абсолютно безпрецедентними з історичної точки зору", сказав провідний автор дослідження Максиміліан Коц з Barcelona Supercomputing Center.

Температури були "далеко поза межами того, що ми очікували б у стабільному кліматі, на який не впливали б викиди людини", сказав він.

Дослідження виявило, що різкі підвищення цін на харчові товари часто відбуваються через кілька місяців після екстремальних погодних явищ. Ця закономірність, як зазначають вчені, може стати ще більш поширеною в умовах загострення кліматичних змін.

"Ми усвідомлюємо, що [екстремальні погодні явища] стали більш частими та інтенсивними в порівнянні з 30-40-річною давниною, і прогнозуємо, що ця тенденція збережеться, поки викиди парникових газів залишатимуться на підвищеному рівні," - зазначив Коц.

Якщо продовольча система продовжить діяти в тому ж руслі, як це спостерігалося останнім часом, ми можемо очікувати аналогічних тенденцій [щодо цін на їжу], і, ймовірно, це проявиться в ще більш крайніх та непередбачуваних формах, - підкреслив він.

Дослідження показує, що коливання цін на харчові продукти поширювались з окремих регіонів на глобальному рівні завдяки торгівлі. Наприклад, у Великій Британії спостерігалося підвищення вартості шоколаду, яке стало наслідком трьохразового зростання цін на какао через посухи та сильну спеку в Гані та Кот-д'Івуарі.

Ринкові спекуляції та неефективна політика часто підсилюють вплив підвищення цін на продукти харчування, викликаного змінами клімату, зазначив Радж Патель з Техаського університету, який не був залучений до складання звіту.

Дослідження також порушило важливі питання для центральних банків, оскільки підвищення цін на харчові продукти ставить під загрозу їхні зусилля з контролю споживчої інфляції, особливо в країнах, що розвиваються, де витрати на їжу займають значну частину споживчих витрат.

В дослідженні також підкреслюється, що в умовах підвищення цін бідніші родини, ймовірно, зменшують споживання поживних продуктів. Зокрема, Тейлор зазначила, що споживання фруктів і овочів виявляється "особливо чутливим до коливань цін на продукти харчування".

Читайте також