Політичні новини України та світу

"Підтримка Збройних сил України, інтеграція ветеранів та розвиток молодих талантів - це наші пріоритети", - зазначила Наталія Теряхіна, керівник відділу кадрів компанії Kernel.

У контексті масштабного військового конфлікту, великим підприємствам необхідно впроваджувати значущі соціальні програми, що забезпечують психологічну та матеріальну підтримку своїх працівників. Крім того, важливо зосередитися на взаємодії з мобілізованими співробітниками та ветеранами, а також на розвитку та навчанні молоді.

Наталія Теряхіна, керівниця відділу персоналу компанії Kernel, найбільшого українського виробника та експортера зернових, поділилася інформацією про підходи компанії до соціальної відповідальності та розвитку працівників у часи війни. Вона також розповіла про проєкти для ветеранів та програми навчання, які доступні для молодих спеціалістів.

Повномасштабна війна змінила українців, відповідно й ринок праці теж став іншим. Як у Kernel змінилася стратегія роботи з людьми за майже 3 роки війни?

Найзначніші зміни, мабуть, ми усвідомили ще в перші тижні повномасштабного вторгнення, коли співробітники різних підприємств Kernel по всій країні за власною ініціативою виходили на роботу, робили свою справу, паралельно допомагаючи тим, хто опинявся у скрутному становищі. Наприкінці лютого -- в березні 2022 року це відбувалося масово, попри явну небезпеку життю та здоров'ю колег. Це викликало і здивування, і щире відчуття гордості за нас та дух єднання усіх українців...

Усі наші наступні кроки були орієнтовані на підтримку цього настрою, створення безпечних умов і стимулювання людей до роботи, щоб долати перешкоди на шляху до стійкості нашої країни.

У компанії Kernel ми запровадили нову рубрику внутрішніх комунікацій під назвою "Сильні духом". У цій рубриці ми розповідаємо про історії наших виняткових співробітників та їхні вчинки, щоб зберегти в пам'яті чудові приклади стійкості, сміливості та людяності наших колег.

В подальшому наша стратегія будувалася і продовжує розвиватися згідно зі специфікою агро-техбізнесу Kernel. Ми є найбільшим українським експортером зернових культур та лідером з виробництва соняшникової олії у світі. Тож не секрет, що наш бізнес базується на 2 основних підвалинах -- українській землі та українських людях. Тож і всі зусилля спрямовуємо на захист суверенних територій країни та турботу, розвиток і підтримку українців.

Щодо захисту земель, то з 24 лютого 2022 загальна сума допомоги Силам оборони від Kernel перевищила 3 млрд грн: ми напряму взаємодіємо з кількома бригадами ЗСУ, передаючи на їх запити різноманітне обладнання, БПЛА, засоби зв'язку та автомобілі.

Для понад 11,5 тисяч працівників Кернел та їхніх сімей реалізовано ряд програм, спрямованих на підтримку, розвиток та турботу про них.

Насамперед, йдеться про комплексну діяльність, спрямовану на утримання співробітників, залучення молоді та навчання кандидатів без попереднього досвіду. Це також включає в себе механізми збереження та розповсюдження ключових знань у всіх сферах бізнесу компанії.

По-друге, ми започаткували проєкт підтримки фізичного, ментального та соціального добробуту, що особливо є актуальним для мешканців сільської місцевості, де існує багато стигм щодо цієї тематики і, разом з тим, немає доступу до ефективних технік та інструментів самодопомоги. Більшість наших агро та виробничих активів розташовані в невеликих населених пунктах, тож ми значну увагу спрямували для підтримки стійкості морально стану людей в ситуації постійних загроз і невизначеності.

По-третє, для мене надзвичайно важливим є акцент на підтримці мобілізованих працівників та ветеранів, які повернулися з фронту. Програми, спрямовані на допомогу мобілізованим співробітникам і реінтеграцію ветеранів, займають ключове місце в нашій роботі з персоналом у компанії Kernel. Важливо зазначити, що в Збройних Силах України служать понад 870 наших колег, а серед ветеранів є більше 100 героїв. На жаль, 56 наших співробітників залишилися на полі бою назавжди, і їх пам'ять ми вшановуємо в корпоративній онлайн Книзі пам'яті.

Давайте розглянемо кожен з описаних вами напрямків роботи з людьми більш детально. Розкажіть, наскільки ефективно вдається утримувати та розвивати персонал, коли увага людей постійно відволікається на новини?

Утримання людей забезпечується тоді, коли співробітники мають:

- гідну оплату та відчувають власний внесок у загальний результат компанії,

- поділяють спільні цінності та уявлення про розвиток бізнесу,

почувають себе захищеними та впевненими (наскільки це реально на сьогодні) і

мають можливість розглянути перспективи свого професійного та/або особистісного зростання.

Отож, якщо йти за цим переліком, то компанія забезпечує зростання заробітних плат щороку, починаючи з листопада 2022 року, також щороку виплачуються бонуси залежно від досягнутих цілей та фінансових показників і додаткові премії. Тут ми демонструємо стабільність, попри всі виклики часу і для бізнесу, і для країни.

Наша корпоративна культура ґрунтується на принципах, що Kernel є платформою для створення та реалізації нових ініціатив. Ми надаємо співробітникам значні можливості, цінуємо індивідуальний внесок кожного в загальний успіх, сприяємо інноваційному менеджменту та розвиваємо атмосферу взаємної підтримки, довіри та прозорості.

Навчання та розвиток кадрів завжди були невід'ємною частиною роботи всіх підрозділів та відділів нашої компанії. Ми реалізували ефективну систему як дистанційного, так і очного навчання, що дозволяє нам удосконалювати працівників у професійних навичках (hardskills), а також формувати важливі для бізнесу компетенції (softskills).

У перший рік конфлікту навчальний процес суттєво перемістився в онлайн-формат. Наразі ми обережно інтегруємо офлайн-формати там, де це безпечно та реально. За останній маркетинговий рік ми зафіксували понад 50 тисяч учасників навчальних програм, що свідчить про те, що кожен співробітник пройшов в середньому 4-5 курсів тривалістю не менше 5 годин.

Дійсно, в умовах війни важко знайти час для якісного освоєння тривалих курсів. Тому ми ухвалили стратегічне рішення запровадити мікронавчання, що дозволяє кожному здобувати конкретні навички швидко та ефективно.

У 2024 році було вдосконалено корпоративну модель компетенцій, щоб вона відповідала сучасним вимогам.

У нашій компанії реалізовано систему професійної підготовки для кандидатів без досвіду, що включає наставництво, дистанційні електронні курси та інші формати навчання. Для підтримки стабільності бізнесу функціонують чотири програми кадрового резерву, спрямовані на підготовку спеціалістів для важливих посад. У рамках цих ініціатив співробітники мають змогу знайти шляхи для власного розвитку та нові перспективи.

Ми також вбачаємо значний потенціал у співпраці з майбутніми поколіннями фахівців, починаючи вже сьогодні. Важливо звертати увагу на учнів і сприймати їх як потенційних працівників. Це стосується не лише популяризації спеціальностей, які є критично важливими для бізнесу, а й створення та розповсюдження навчальних ресурсів, які допоможуть старшокласникам у виборі професії.

Ми маємо ряд ініціатив, спрямованих на співпрацю з молодим поколінням:

- OpenAgroUniversity - для студентів ЗВО,

- OpenAgroCollege - для студентів та учнів професійно-технічних навчальних закладів.

OpenAgroSchool - це інноваційний проєкт, спрямований на впровадження факультативів з профорієнтації для учнів шкіл у тих регіонах, де ми активно працюємо.

Підсумовуючи, зазначу, що відволікатися на новини під час війни - нормально, але у підтримуючому середовищі розвиватися та навчатися прагне переважна більшість наших людей. За це ми їм щиро вдячні і завжди будемо шукати формати і можливості підтримувати це бажання.

Ваша відповідь на попереднє питання викликає нове запитання. Яким чином ви займаєтеся моральним станом своїх співробітників?

Ми маємо широкий спектр спеціальностей і локацій, і запити людей щодо їхнього морального стану значно варіюються в залежності від професії, віку, статі, життєвого досвіду та інтересів. Це абсолютно природно.

У 2023 році розпочався проєкт, присвячений підтримці ментального здоров'я під назвою "Життєстійкість. Сила у тобі". Ця ініціатива об'єднує чотири різноманітні, але взаємопов'язані сфери: психічне благополуччя, фізична форма, соціальні зв'язки та креативність. Кожен може знайти в цьому проєкті щось корисне для себе.

Тут і цікаві вебінари щодо пошуку внутрішніх опор чи особистої стратегії, і спортивні челенджі, на кшталт крокового марафону, бігу чи онлайн-йоги, і творчі курси -- як-от мобільна фотографія чи фотопозування, і курс фінансової грамотності чи ораторського мистецтва. Всього тут не перелічиш.

Як уже зазначалося, цей тип контенту є особливо важливим для жителів сіл та маленьких містечок, де питання ментального здоров'я та самопіклування часто перебувають під забороною, а можливості для самодопомоги обмежені. Саме тому основна мета діяльності проєкту полягає в розвінчуванні міфів і популяризації культури самодогляду та збереження власних ресурсів.

За підсумками останнього маркетингового року, кількість запитів до безкоштовного корпоративного психолога збільшилася більш ніж у два рази, тоді як понад 9 тисяч співробітників та їхніх родичів взяли участь у різноманітних заходах.

Перейдімо до вашого досвіду роботи з мобілізованими співробітниками. Який підхід Kernel у випадку мобілізації співробітника чи рішення добровільно приєднатися до лав Сил оборони? Чи є різниця для цих 2 категорій?

Як роботодавець, ми не робимо різниці в підходах до мобілізації наших співробітників. У нашій команді працює багато колег з різних категорій, і ми дотримуємось єдиної політики для всіх.

Для мобілізованих та колег-добровольців у компанії діє проєкт "ПЛІЧ-О-ПЛІЧ", мета якого - підтримка від моменту мобілізації до повернення ветерана до цивільного і робочого життя.

По-перше, компанія забезпечує мобілізованих співробітників середньомісячними зарплатами та надає їм усе необхідне обмундирування, включаючи взуття, бронежилети, шоломи, форму та інші важливі елементи.

Щодо матеріальної підтримки, то співробітникам надається матеріальна підтримка при мобілізації в сумі 15 тис. грн., а у випадку поранення - 150 тис. грн. Також є допомога і супровід у разі отримання інвалідності внаслідок поранення, супровід протезування, переобладнання робочого місця під нові обставини колеги тощо. За нашою програмою, підтримка надається і родині - у випадку трагічної загибелі співробітника допомога родині становить 1 млн грн.

Ви також підкреслили важливість роботи з ветеранами, згадавши, що більше 100 співробітників Kernel повернулися з війни. Поділіться, будь ласка, вашим досвідом щодо їхньої реінтеграції та реабілітації.

У Kernel є програми підтримки ветеранів, запроваджені ще 2014 року. Звичайно, з початком повномасштабної війни ми серйозно розширили цей напрямок. Наш головний принцип роботи з ветеранами -- "Нічого для ветеранів без ветеранів". Це означає максимально залучати ветеранів до всіх процесів.

Ми реалізуємо різноманітні програми адаптації, які включають в себе діагностику та підтримку психологів, що працюють за методологією, розробленою Українським інститутом людини. Наша компанія акцентує увагу на здоров'ї ветеранів, пропонуючи допомогу в санаторно-курортному лікуванні та процесах реабілітації. Окрім цього, ми надаємо важливу юридичну підтримку: наші корпоративні юристи консультують ветеранів і їхні родини, допомагаючи їм впоратися з викликами, які постають у їх новому житті.

У нашій програмі беруть участь понад 100 ветеранів, а також їхні дружини, адже процес реінтеграції починається з найближчого оточення і поступово охоплює робочий колектив та суспільство в цілому. З нашого боку в ініціативу залучено більше 400 учасників, серед яких HR-менеджери, керівники вищого рівня, члени родини та колеги.

У нас є затверджений протокол дій, обов'язковий для кожного тимліда, який має ветерана у команді. Він передбачає регулярні особисті зустрічі для перевірки їх професійної діяльності, виконання KPI, визначення потреб, психологічного стану тощо. Кожен лід має стежити за станом ветеранів та надавати допомогу за потреби.

Системний підхід створює сприятливе середовище як для ветерана, так і для людей навколо, оскільки він передбачає та вирішує можливі ситуації напруги ще до їх виникнення.

Окремо хочу сказати про наш проєкт "Корпоративний волонтер". Наші співробітники відвідують у шпиталях по всій Україні поранених бійців з бригад, яких підтримує Kernel, а також і наших колег-військових. Це дуже натхненна історія і для цивільних, і для оборонців. Таку силу взаємопідтримки важко описати словами. Пишаюся нашими волонтерами, їх понад у нас понад 50, і вони відвідали уже понад 300 поранених військових. Для нас цей проєкт став потужним продовженням підтримки Сил оборони, адже бійцям важливо відчувати підтримку не лише на фронті, а й під час реабілітації. Проєкт став важливим не лише для поранених, а й терапевтичним для самих волонтерів -- продемонстрував важливість простої людської комунікації та уваги.

Які рекомендації з управління кадрами ви могли б надати іншим компаніям, які наразі функціонують в Україні?

Демобілізовані ветерани, майбутні учасники бойових дій та ті, хто повернеться в Україну з-за кордону після закінчення війни, є безцінним і надзвичайно важливим поповненням для нашого ринку праці. Підтримка цих людей в пошуку роботи є нашим головним пріоритетом.

Це робота, яку мають ретельно виконувати абсолютно всі українські роботодавці, незалежно від розміру компанії чи напрямку бізнесу.

Бізнесам важливо шукати нові способи та формати підтримки українців — як тих, хто боронить нашу країну, так і тих, хто працює в тилу. Це, зокрема, є частиною нашої місії як роботодавців.

Читайте також