Долар знижується, а гривня стає міцнішою: на скільки часу може затриматися ця тенденція?

Гривня укріпилася, а долар ослабив свої позиції. Згодьтеся, це трапляється не так вже й часто... Особливо після істотного подорожчання американської валюти в грудні та січні.
Як надовго затримається така тенденція? Як на валютний ринок впливають геополітичні потрясіння. І чи варто нам очікувати долар по 45? Олена Логінова розкаже про все далі.
Олена Логінова, журналістка:
У київському обміннику долар можна придбати за 41 гривню 60 копійок, що є значно вигіднішим варіантом, ніж це було два місяці тому. Американська валюта знизила свою вартість щонайменше на 1 гривню.
Гривня дійсно зміцнила свої позиції. Перш ніж робити висновки, варто з'ясувати, як довго триватиме ця тенденція. Спробуємо запитати у людей, чи вони помітили, що долар став дешевшим...
- Чи має значення курс валют? - Як вам сказати, для всіх він має значення, не тільки для нас.
- Ні, я не звертала на це уваги, адже в мене їх немає...
- Чи існує можливість придбати долари? - Ні, на жаль, наразі немає такої можливості. Потрібно навчати студентів і оплачувати контракти...
- Наскільки суттєвим є для вас курс валют? - Досить важливо. - Чому саме? - Це впливає на вартість товарів у нас.
Що ж відбувалося на валютному ринку останнім часом? Наприкінці минулого року і в січні 2025 курс долара злетів і взагалі перетнув рубіж у 42 гривні. А от укріплювати свої позиції національна валюта почала місяць тому, так триває і дотепер. У НБУ пояснюють: чинників зміцнення гривні кілька. Зокрема, політика регулятора, який застосовує механізм "керованої гнучкості". І цим стримує валютні коливання.
Володимир Лепушинський, директор Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ:
На валютному ринку постійний структурний дефіцит валюти, однак в нас є профіцит валюти, валюти з надлишком у державному секторі, оскільки туди надходять кошти від підтримки наших міжнародних партнерів. Відповідно Національний банк частину цієї валюти, яка надходить від міжнародних партнерів, спрямовує на валютний ринок, компенсуючи цей структурний дефіцит з одного боку, з іншого - згладжуючи надмірні коливання курсу для того, щоб курси, як-то кажуть, не летіли в космос.
Проте, геополітичні "гойдалки" залишаються ключовим чинником, що впливає не лише на валютний ринок України, а й на міжнародні фінансові системи в цілому, як зазначають експерти. Зокрема, мова йде про "торгівельну війну", ініційовану Сполученими Штатами, яка включає запровадження мит на товари з трьох країн-партнерів: Канади, Мексики та Китаю, а також погрози ввести подібні заходи щодо Європейського Союзу.
Ілля Несходовський, експерт з економічних питань:
Безумовно, це суттєво вплине на торговельні відносини, призведе до зниження виробничих обсягів і уповільнить економічне зростання на фоні підвищення цін у США. У відповідь на ці зміни інші країни можуть вжити заходів... Усе це в комплексі веде до зниження стабільності долара, що супроводжується значною невизначеністю. Натомість, євро, ймовірно, залишиться більш стабільною валютою в найближчому майбутньому.
А тому євро і долар зараз перебувають в певному "протистоянні" - резюмують аналітики.
Олексій Козирєв, фінансовий експерт:
Останніми днями ви могли помітити, що долар трохи знизився на ринку – це реакція всіх фінансових ринків на введення нових мит. У зв'язку з цим я прогнозую збільшення коливань в парі євро-долар, а також підвищення нестабільності євро відносно гривні в Україні. Тому я завжди рекомендую українцям диверсифікувати свої фінансові активи, щоб знизити вплив валютних ризиків, на які вони не можуть вплинути.
Вся ця "емоційність" та невизначеність на світовій арені підвищує ризики для стабільності валютного ринку в Україні, зазначають експерти.
Андрій Шевчишин, експерт у сфері фінансового аналізу:
Зовнішня політика Штатів щодо Європи, щодо Китаю. Ми залежні від стану їх економіки, і наш експорт залежить від того, наскільки гарно буде почувати себе європейська і китайська економіка. Для нас критично багато медичних товарів, озброєнь, які ми вимушені закуповувати, і це буде тиснути авжеж на гривню і на курс.
Проте фахівці запевняють, що фінансова система України демонструє значну стійкість. Аналітики вважають, що країна здатна підтримувати стабільний валютний курс і виконувати бюджетні витрати на соціальні програми. Це стало можливим завдяки підтримці з боку європейських союзників та міжнародних організацій.
Ілля Несходовський, експерт з економічних питань:
На сьогодні ми маємо зобов'язання від наших міжнародних партнерів, які повністю забезпечують виконання наших бюджетних потреб. Цей рік приносить нам значні переваги. Країни G7 вже реалізували правовий механізм для передачі Україні частини відсотків із заморожених російських активів, загальна сума становить 50 мільярдів доларів. Європейський Союз також ухвалив рішення про максимальний обсяг допомоги в 35 мільярдів євро.
Андрій Забловський, експерт з економічних питань:
З огляду на стабільність валютного ринку, ми звертаємо увагу на показники золото-валютних резервів, які на 31 січня цього року склали трохи більше 43 мільярдів. Це є рекордним значенням. Вважається, що цих резервів цілком достатньо для підтримки стабільності валютного ринку, забезпечуючи Національному банку можливість відстежувати ситуацію.
Отже, в контексті короткострокових прогнозів фахівці мають оптимістичні настрої. Протягом березня, а, можливо, й до літа гривня залишиться в межах стабільності, коливаючись на рівні 41-42 гривень за долар. Проте друга половина року виглядає більш непередбачуваною. За словами експертів, до кінця року американська валюта може зрости в ціні й досягти позначки 45 гривень за долар.