Політичні новини України та світу

Чи потрібно кланятися Трампу? Які наслідки мали спроби деяких країн обійти митні збори?

Президент США ускладнює ведення переговорів, прагнучи отримати максимальні переваги від нестабільності на ринках. Тарифи стають дедалі більш непередбачуваними, оскільки неясно, як їх можна обійти. Gazeta.ua повідомляє про нові деталі торговельного конфлікту за участю Трампа.

КНР дуже закрита країна, бідкався Дональд Трамп, але пригрозив Пекіну збільшенням тарифів до 50%, якщо там не відмовляться від спротиву. Нагадаємо, що китайці запровадили зустрічні мита на американські товари у 34%

Пекін боротиметься до кінця, якщо США мають намір розв'язати тарифну війну, - повідомив офіційний представник МЗС країни Лінь Цзянь. На думку міністерства торгівлі КНР, Сполучені Штати займаються шантажем.

Тим часом торги на фондових біржах Китаю 7 квітня ввечері завершилися ростом. Однак це зростання, яке китайці з усіх сил піарили, насправді може бути так званим "відскоком", коли після різкого спаду ціни чи котирування трохи стабілізуються. Адже основні китайські фондові індекси (Shanghai Composite, Shenzhen Component, ChiNext) того ж дня на торгах показали незначну стабілізацію на 1% порівняно з падінням на 7% протягом попередніх кількох днів. Більше того, таке спостерігається і на інших світових ринках.

Китай був першою країною, котра запровадила дзеркальні тарифи у відповідь на тарифи Трампа. Офіційний Пекін на рівні міністерств запевняє: китайські виробники ведуть переговори з клієнтами, шукають шляхи збуту. Іншими словами, не сидять склавши руки. КНР закликає інші країни також давати відсіч "тарифному шантажу".

Схоже, що китайські заклики були почуті. Увечері 7 квітня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн виступила з двома пропозиціями для США: скасувати 20% тариф на європейські товари, що постачаються на американський ринок, або ж вжити контрзаходів. Останні можуть включати введення 25% мит на американський алюміній та на інші товари зі США, які визначить спеціальна Комісія.

"Європа завжди відкрита для вигідних домовленостей," - підкреслила фон дер Ляєн.

Пропозиція, озвучена господарем Білого дому, викликала роздратування. "Європа веде себе не надто добре", - підкреслив він. Дональд Трамп натякнув на можливість введення постійних тарифів, хоча не виключив, що це може змінитися. Проте він наголосив, що Європейський Союз зобов'язаний купувати американську енергію (ймовірно, маючи на увазі скраплений газ) на суму 350 мільярдів доларів, щоб досягти збалансування торгових відносин на користь США.

Президент США може дозволити собі різкі висловлювання щодо Європейського Союзу, оскільки під час зустрічі міністрів торгівлі країн-членів ЄС 7 квітня виявилися суттєві розбіжності в їхніх підходах. Наприклад, Франція пропонує не лише запровадження мит на американські товари, але й "заморожування" європейських інвестицій у американську економіку. Натомість Ірландія, для якої третина експорту спрямована до США, закликає до обережних дій (можливо, саме тому Урсула фон дер Ляєн згадала про готовність до переговорів). Цікаво, що Італія висловила критику щодо ідеї запровадження "контрмит".

Європейський Союз остаточно ухвалить рішення щодо відповідних тарифів Трампа 9 квітня. На момент підготовки цього матеріалу, введення мит у відповідь вважається найімовірнішим сценарієм, оскільки в Брюсселі чітко усвідомлюють, до яких наслідків призвели перші раунди переговорів про тарифи.

7 квітня прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу завітав до Білого дому. У прес-релізі адміністрації президента США зазначено, що Нетаньягу став першим лідером, який особисто приїхав для обговорення питань тарифів. Проте зустріч не відзначалася особливою дружелюбністю: Дональд Трамп висловив думку, що був би найкращим президентом Ізраїлю, хоча й визнав, що Нетаньягу пообіцяв зменшити торговий дефіцит, зазначивши, що його приклад може стати хорошим для інших.

Можливо, прем'єр Японії Сігеру Ісіба отримав натхнення для свого кроку, коли зателефонував американському президенту щодо тарифів. У розмові з японським лідером Трамп проявив велику конкретику: було вирішено визначити осіб, які візьмуть на себе відповідальність за "конструктивні переговори". Проте в своїй соцмережі Truth Social чинний президент США висловив занепокоєння, що "японці не купують наші автомобілі".

Наявність натяків на можливість зниження тарифів Трампа сприяла позитивним змінам на світових ринках, які почали виходити з кризи. У вівторок, 8 квітня, акції в Азії та Європі демонстрували зростання. Зокрема, європейський індекс Stoxx Europe піднявся на 1,6%, тоді як японський Topix в Азії показав вражаюче зростання на 6% після розмови Трампа з Ісібою. Китайський індекс CSI 300 також виріс на 1,6%, а гонконгський Hang Seng піднявся на 1,5%. Попри значні падіння в попередні дні на 6-8%, відновлення виглядає помірним і нагадує технічний відскок. Однак це свідчить про загальні настрої на світових фінансових ринках: інвестори, хоч і сподіваються на позитивні зміни, все ще готові до найгірших варіантів розвитку подій. Що цікаво, американський долар на валютному ринку також дещо піднявся на 0,1%.

Трамп усвідомлює лише міць. Його економічні рішення становлять загрозу не лише для Європи, але й для глобальної спільноти. У нас є вибір: або жити в страху, або перетворити це на стимул для розвитку Європи. Саме так французький депутат Вінсент Жанбру висловив погляди на нинішнього президента США та його митні політики.

На сьогоднішній день більшість держав, які зазнали атак тарифами, ведуть переговори, як повідомляє Білий дім. Ця інформація сприяла стабілізації світових ринків. Ще одним важливим фактором стало рішення ЄС розпочати діалоги зі США щодо придбання енергетичних ресурсів, зокрема, скрапленого газу. Про це заявила представниця Єврокомісії Анна-Кайса Ітконен.

Отже, стратегія нинішнього президента США, який сподівається на те, що всі будуть готові до співпраці з Вашингтоном, поки що приносить результати. Дональд Трамп намагається максимально використати цю можливість. Якщо у його відносинах з Європейським Союзом він висуває економічні вимоги, то щодо Ізраїлю його інтереси мають політичний характер.

У заяві адміністрації Трампа зазначено, що під час зустрічі з Нетаньягу обговорювали питання звільнення заручників та переговори з Іраном. Президент США навіть оголосив про ці переговори, заплановані на 12 квітня, а в медіа з'явилася інформація про те, що американську делегацію очолить Стів Віткофф. Це для України означає, що російська агресія розглядається Сполученими Штатами в контексті інших важливих питань, зокрема, пов'язаних з Іраном.

До Японії у президента США теж є політичні претензії. Так, днями туди поїде генсек НАТО Марк Рютте. Якщо пригадати недавні висловлювання чинного господаря Білого дому про недостатність підтримки "наших зусиль" з боку японців, то мова може йти про посилення військової присутності США в країні або і в регіоні за рахунок японської сторони.

У тарифах Трампа може бути ще один цікавий аспект – криптовалюти. Сенат ухвалив рішення про призначення Пола Аткінса на посаду голови Комісії США з цінних паперів і бірж. Олександр Гончаров, директор Інституту розвитку економіки України, зазначив, що Аткінс підтримує ліберальний підхід до регулювання. Це може свідчити про можливе послаблення норм щодо криптовалют, які стають новим інструментом для глобальних еліт, що прагнуть уникнути традиційних фінансових ринків. Експерт прогнозує зростання вартості криптовалют.

Їхній ринок, з точки зору технологій, має більш контрольовані механізми у порівнянні з традиційними ринками. Якщо Дональд Трамп прагнув впливати на основні фінансові потоки в світі або стежити за ними, то в сфері криптовалют це може бути досягнуто легше. В цьому контексті також діють тарифи, які сприяють активізації різних криптовалют і загальному інтересу до них.

Читайте також