Політичні новини України та світу

Депутат німецького Бундестагу: Україні потрібно скасувати безвізовий режим з Грузією.

На початку цього тижня Грузію відвідала делегація парламентарів з восьми країн Європейського Союзу, включаючи країни Балтії, а також представників Фінляндії, Франції, Німеччини, Польщі та Швеції. Серед учасників делегації був і Міхаель Рот, який очолює комітет Бундестагу з міжнародних справ.

У бесіді з DW він роз'яснив причини, чому парламентарі з європейських держав не змогли провести зустріч у Тбілісі з представниками правлячої партії "Грузинська мрія". Він також прокоментував результати парламентських виборів, що відбулися 26 жовтня, закликав до введення санкцій ЄС проти осіб, відповідальних за маніпуляції під час виборів, та висловив думку, що скасування безвізового режиму є єдиним дієвим заходом, здатним вплинути на уряд Грузії.

DW: Пане Рот, мені відомо, що ви мали зустріч із президентом Грузії Саломе Зурабішвілі та виступали на мітингу в Тбілісі. Чому не вдалося провести переговори з представниками правлячої партії?

Міхаель Рот: Ми були б раді зустрітися з представниками уряду Грузії чи правлячої партії "Грузинська мрія". Проте, на жаль, вони знову відмовилися від нашого запрошення. Це викликає у мене глибоке розчарування, адже країна, яка прагне стати частиною Європейського Союзу, повинна сприймати нас не як суперників, а як союзників. Навіть якщо між нами існують певні розбіжності, краще вести діалог, ніж обговорювати один одного за спиною.

Під час нашого візиту ми мали можливість не лише провести інтенсивну розмову з президенткою Зурабішвілі, але й зустрітися з представниками опозиційних сил та громадянського суспільства. Ми обговорили з студентами перспективи Грузії на шляху до європейської інтеграції. Крім того, ми зустрілися з приблизно трьома сотнями спостерігачів, які ще раз детально роз'яснили події, що відбулися 26 жовтня — в день парламентських виборів у Грузії. Ця інформація ще більше підтвердила наші сумніви щодо того, що вибори були ані вільними, ані чесними.

Грузинська опозиція не визнає результатів парламентських виборів у жовтні. Ви говорите, що вибори не були вільними і чесними. А що з їхнім результатом? Його ви також не визнаєте?

Звіт незалежної європейської місії спостерігачів є чітким і недвозначним: він фіксує численні маніпуляції під час виборів, зокрема залякування виборців і купівлю голосів. Це абсолютно не відповідає європейським та міжнародним стандартам демократичних виборів. Відтак, ми наполягаємо на проведенні незалежного розслідування, яке могло б відповісти на ці серйозні та ясні звинувачення. Поки таке розслідування не буде здійснено, я закликаю всіх, зокрема Європейський Союз, утриматися від визнання цих виборів.

Процес інтеграції Грузії до Європейського Союзу насправді наразі застиг у розвитку. Які інші варіанти та механізми має ЄС, щоб реагувати на ситуацію в Грузії? Чи існує в Німеччини якийсь унікальний підхід до співпраці з Тбілісі?

У мене складається враження, що уряд Грузії намагається відтягнути час, сподіваючись, що через численні труднощі Євросоюз швидко повернеться до звичного порядку денного. Проте я вважаю ці сподівання безпідставними. Ми не можемо повернутися до звичного режиму, навіть якщо мені шкода багатьох прихильників європейських цінностей у Грузії. Наша країна не зможе надати Грузії раніше обіцяні фінансові ресурси. Сподіваюся, що нам вдасться запровадити санкції проти тих, хто маніпулює під час виборів.

І, не в останню чергу, нам доведеться обговорити варіант призупинення або скасування візової лібералізації у відносинах із Грузією. Безвізовий режим не може бути подарунком для авторитарних режимів, його треба заслужити. Досі безвізовий режим був великим шансом для Грузії, особливо для її молодих жителів, швидше зблизитися з Євросоюзом. Такі контакти дуже важливі. Але і мені довелося з тяжким серцем визнати, що такий захід є єдиним, здатним справити враження на правлячу партію.

Пане Рот, як ви реагуєте на заяви представників правлячої партії Грузії, які стверджують, що їхня політика не має проросійського забарвлення, а є виключно прогрузинською?

Проти такого підходу нічого заперечити. Грузія зовсім не повинна відмовлятися від своєї національної ідентичності, своєї культури, своєї гордої історії. Євросоюз - це спільнота держав із давніми традиціями, Франція залишається Францією, Німеччина Німеччиною, але необхідно дотримуватися демократичних принципів. Політика ж, яку проводить грузинський уряд, більше схожа на російський авторитаризм, ніж на вільний демократичний порядок у Європейському Союзі. Не може бути законів, що криміналізують громадянське суспільство або представників сексуальних меншин. Не може бути законів, що ухвалюються в інтересах олігархів. Такі закони несумісні з правовою самосвідомістю Євросоюзу. Це означає, що політики з правлячої партії, які стверджують, що вони, як і раніше, хочуть привести Грузію в ЄС, брешуть.

Читайте також