Політичні новини України та світу

Деколонізація Російської Федерації — це всього лише ілюзія? Фахівець розкрив причини, чому розпад країни-агресора на сьогодні виглядає малоймовірним.

Передбачити значні політичні зміни практично неможливо.

Попри те, що ідею деколонізації Росії підтримують Україна та низка західних інституцій, які вбачають у цьому шлях до демократії та безпеки у світі, не всі експерти поділяють оптимізм, щодо її реального розпаду найближчим часом. Один із них -- колишній міністр молоді та спорту України, керівник проєкту "Інформаційна оборона" Фонду "Відкрита політика" Ігор Жданов.

Свою думку він обґрунтував під час панельної дискусії "Деколонізація росії як пріоритет стратегії оборонної демократії для України", передає "Телеграф".

На його думку, цей процес є малоймовірним, адже деколонізація може торкатися лише народів, які зазнали колонізації, а не самих колонізаторів. Тому суспільство повинно ставитися до ситуації з реалістичної точки зору: в Росії в даний момент немає жодних умов для істотних змін.

Жданов вважає, що існують три основні причини, які унеможливлюють деколонізацію РФ зараз.

"Перше -- відсутність потужної опозиції. Чи існує вона сьогодні в Росії? На жаль, вона або перебуває в еміграції, або є слабкою, розрізненою і, головне, не готова до радикального перегляду політики. Вона здебільшого проросійська й проімперська", -- говорить він.

Друга причина полягає у тому, що всередині самої РФ немає активної збройної боротьби. За його словами, Російський Добровольчий корпус (більше відомий як РДК), який воює проти путінської Росії, не має зв'язку з російською опозицією.

"Третій аспект полягає в тому, що національні рухи в російських регіонах є надзвичайно вразливими. Навіть у республіках, де присутня національна інтелігенція чи існують демократичні ініціативи, як-от на Кавказі чи в Татарстані, наразі не спостерігається бажання до активних дій", - зазначив керівник проєкту "Інформаційна оборона".

Незважаючи на певний скептицизм, Жданов визнає, що історія неодноразово демонструвала, що передбачити значні політичні зміни майже неможливо. Наприклад, у березні 1991 року близько 80% виборців на референдумі підтримали ідею збереження Радянського Союзу, проте вже до кінця того ж року його більше не існувало. Жоден аналітик, будь то з Америки чи з Радянського Союзу, не зміг це спрогнозувати.

За його словами, важко уявити, як би виглядали події, якби похід Євгена Пригожина та його приватної військової компанії "Вагнер" у червні 2023 року не було зупинено і справді досягнув Москви. Це, врешті-решт, стало б ознакою збройного бунту проти російського військового керівництва.

"Чи залишилася б Росія існувати в своєму сучасному вигляді? Або, можливо, там би встановилася ще більш жорстка форма диктатури?" — розмірковує Жданов.

Він підсумував, що так чи інакше, основне завдання для України -- не гадати про майбутнє Росії, а зосередитися на власній обороні, демократії та розвитку. А спецслужби -- вони вже роблять те, що потрібно, зокрема і на території Росії.

Читайте також