Політичні новини України та світу

Ціни на нафту, за прогнозами Міжнародного валютного фонду, можуть знизитися далі.

Цю інформацію містить дослідження Міжнародного валютного фонду під назвою World Economic Outlook, опубліковане в квітні 2025 року, з яким ознайомлено редакцію NV Бізнес.

Цінові ризики, що виникають через можливі збої в постачанні нафти з санкційних країн або через зниження торговельних перешкод, можуть бути стримані перспективою подальшого загострення торгової війни та додаткового збільшення видобутку країн ОПЕК+. Такі висновки наведені в дослідженні.

Ціни на нафту знизилися на 9,7% у період з серпня 2024 року до березня 2025 року через побоювання з приводу торгових конфліктів, істотне збільшення постачання з країн, які не є членами ОПЕК+, а також завершення скорочень, запроваджених ОПЕК+. Ці фактори значно перевищили тривалі ризики, пов'язані з пропозицією.

"На початку квітня ціни на нафту зазнали різкого падіння через загострення торгових суперечок," - зазначено в дослідженні. - "Цей новий фактор додав тиску на вже слабкі фундаментальні показники, при цьому очікується, що зростання пропозиції, ймовірно, перевищить повільний ріст глобального попиту до 2025 і 2026 років. Стурбованість щодо попиту посилилася внаслідок незначного попиту з боку Китаю, що частково пояснюється збільшенням впровадження електромобілів."

Важливо зазначити, що в цій ситуації політика ОПЕК+ буде мати ключове значення. Таким чином, ОПЕК+ ухвалила рішення про поступове зменшення обсягів скорочення видобутку нафти, незважаючи на зниження цін.

При цьому найжорсткіші на сьогоднішній день санкції проти Росії (запроваджені 10 січня, 2025 року) не призвели до суттєвого порушення нафтових потоків. Російська нафта, що експортується переважно до Китаю та Індії, торгується з дисконтом у $5-$15 по відношенню до Brent.

Як було зазначено раніше, у квітні обсяги постачання російської нафти до Індії досягли рекордних значень за останні два роки. Це відновлення стало можливим після перерв, викликаних санкціями США, що були накладені на енергетичний сектор Москви.

Торгові відносини в сфері нафти між Росією та Індією відновлюються до близького до звичного рівня, оскільки ланцюги постачання поступово нормалізуються після того, як санкції США значно вплинули на сектор на початку року, обмеживши доступ до дешевої нафти для споживачів у південноазіатській країні, повідомляє Bloomberg.

10 січня США запровадили масштабні санкції проти ключової російської галузі для фінансування війни в Україні - нафтової. Вони поширились на найбільші російські нафтовидобувні компанії: Газпромнефть і Сургутнефтегаз, страхові компанії, постачальників послуг у нафтогазовій галузі, російських посадовців, а також на 183 судна так званого "тіньового" флоту, які доставляли російську нафту.

Нові американські санкції проти російської нафти змусили Індію та Китай, які є її найбільшими покупцями, шукати нових постачальників -- конкурентів РФ із Близького Сходу, Африки та Америки.

Читайте також