Прогноз цін на нафту: чи досягне барель позначки в 40 доларів, та які зміни можуть внести політичні рішення Трампа у 2025 році – Фінансовий огляд.
Новий президент Сполучених Штатів Дональд Трамп призначив на посаду міністра енергетики Кріса Райта, що може стати позитивним сигналом для галузі викопного палива, яка сподівається на зростання під час його адміністрації. Трамп планує збільшити видобуток викопних ресурсів у США, як повідомляє BBC.
Також слід зазначити, що в ході своєї попередньої каденції Трамп досяг істотного зростання видобутку нафти та газу. У цій кампанії республіканець знову акцентує увагу на цьому аспекті, який став одним з ключових пунктів його передвиборчої програми.
Отже, американський ринок, ймовірно, опиниться в ситуації, коли його переповнять доступні за ціною нафтопродукти, що, в свою чергу, матиме вплив на світові ціни на енергію. Це, перш за все, може негативно позначитися на Росії, яка отримує третину свого бюджетного доходу від реалізації енергоресурсів.
24 Канал дізнавався про те, як політика Трампа може вплинути на глобальний енергетичний ринок, за яких умов нафта може опуститися до 40 доларів за барель і як це вплине на можливість Росії продовжувати війну проти України.
Економіст Олег Гетман у розмові з 24 Каналом пояснив, що для України дійсно позитивними є новини щодо можливого зниження ціни на нафту та нафтопродукти.
Тема: У 2025 році нафта може суттєво знизити свою ціну: все визначатиметься рішеннями ОПЕК+.
За словами Гетмана, це, мабуть, найбільш позитивна новина від приходу Дональда Трампа з його легендарним гаслом у виборчій кампанії: "Drill, baby, drill (Бури, крихітко, бури)".
Енергетичний спеціаліст Геннадій Рябцев в інтерв'ю 24 Каналу зазначив, що в даний час не варто зводити всі питання до особи президента Дональда Трампа, оскільки він не є безпосереднім виробником нафти.
Як додає Рябцев, існує два сценарії, за яких ціни на нафту та нафтопродукти можуть потягнутися як вгору, так і вниз.
Відповідно до даних Управління енергетичної інформації, США виробляють більше сирої нафти, ніж будь-яка інша країна у світі. Відомо, що жодна інша країна не досягла видобувної потужності в 13 мільйона барелів на день.
Зверніть увагу! Грудень 2023 року став рекордно високим місяцем у встановленні середньомісячного видобутку сирої нафти в США на рівні понад 13,3 мільйона барелів на день.
У той же час минулого року до десятки провідних країн-виробників нафти потрапили Канада, Ірак, Китай, Іран, Бразилія, Об’єднані Арабські Емірати та Кувейт.
Одним із чинників впливу щодо росту ціни на нафту Рябцев називає економічне зростання Китаю:
Одночасно, фактор, який може сприяти зниженню цін, полягає в намірі Саудівської Аравії покинути угоду ОПЕК та збільшити обсяги видобутку нафти.
Тобто саудівці, розуміючи, що збільшення виробництва все одно знизить котирування, але завдяки тому, що в їхній країні найнижча собівартість видобутку, можуть піти на зростання виробництва для того, щоб продати більше нафти, і внаслідок більших обсягів продажу наповнити бюджет,
- пояснює Рябцев.
Увага! Якщо Саудівська Аравія та США збільшать видобуток нафти й розширять її експорт, це може призвести до зниження цін на нафту. Проте наразі невідомо, на скільки саме це вплине на ринок, оскільки все залежить від того, на який обсяг зросте пропозиція.
У вересні 2024 року, під час свого виступу в Нью-Йоркському економічному клубі, Трамп висловив думку, що Путін здатний продовжувати військові дії за умови, що ціна нафти досягне 100 доларів за барель. Проте, він підкреслив, що така можливість стає недоступною, якщо вартість нафти знижується до 40 доларів.
Отже, як зазначив Геннадій Рябцев, російський бюджет не зможе витримати цінові показники, навіть якщо вони опустяться нижче 50 доларів за барель, оскільки витрати на видобуток нафти в Росії складають приблизно 50 доларів.
Ціна нафти нижче 50 доларів стане для російських компаній сигналом про можливу відсутність прибутку. Однак, є ймовірність, що прибуток залишиться на низькому рівні, оскільки компанії можуть скоротити видобуток в складних для видобутку родовищах, натомість збільшуючи видобуток у легших. Проте таких легковидобувних родовищ в Росії зовсім небагато.
- зауважує енергетичний експерт.
Однак розмовляти про таке суттєве зниження поки немає сенсу. По-перше, така ситуація може трапитися лише з наступного року, а по-друге, поки незрозуміло, яким саме буде цей процес.
За словами Гетмана, в даний час ціна на нафту марки Brent варіюється приблизно на рівні 70 доларів, тоді як вартість російської нафти Uraus, на яку накладено додаткові обмеження, становить близько 60 доларів за барель.
Це створює складну ситуацію для Росії, оскільки вона віддає перевагу ціні на нафту в діапазоні 100-130 доларів за барель. Таким чином, якщо Трамп втілить свої наміри в життя, то напрямок цін на нафту буде в значній мірі залежати не від Росії, а від другого найбільшого постачальника нафти у світі – Саудівської Аравії.
- додає економіст Гетман.
У такому випадку Саудівська Аравія відкриє свої "вентилі", і вже наступного року ми станемо свідками зіткнення "гігантів" нафтової індустрії, які змагатимуться за ринок. Це призведе до падіння цін. У подібному сценарії ми можемо досягти цінового рівня 50-40 доларів, при цьому 40 доларів стане вартістю російської нафти Urals.
- доповнює пан Олег.
Якщо ситуація продовжуватиме розвиватися в такому ж руслі, фінансування військових витрат російського бюджету може зупинитися. Це стане найбільш позитивним сценарієм для України, адже відсутність коштів для виплат військовим означає неможливість ведення бойових дій.
Важливо! У випадку зменшення ціни на нафту до 40 доларів в Росії буде вибір: або зрізати всі загальні видатки на освіту, охорону здоров'я тощо, або ж припинити частково чи повністю воєнні дії проти України.
У грудні 2022 року держави Європейського Союзу досягли угоди про введення обмеження на ціну російської нафти, що транспортується морем, встановивши її на рівні 60 доларів за барель. Проте, на 2024 рік середня експортна ціна російської нафти перевищує цю позначку в 60 доларів.
Згідно з даними KSE Institute, у липні поточного року 198 танкерів з російського тіньового флоту вирушили з портів Росії. Серед них 4 судна брали участь у процесі перекачування нафти з одного судна на інше (STS).