Які причини різкого підвищення обсягів продажів електромобілів у 2025 році?

Нещодавно ряд провідних наукових установ, аналізуючи результати ринку за перші шість місяців цього року, відзначили значне зростання обсягів продажу електричних автомобілів (BEV).
Які фактори спричинили зростання попиту в даному сегменті автомобільного ринку - у стислому аналізі Mind.
Відповідно до інформації, наданої Київським Інститутом досліджень авторинку (ІДАР), загальний обсяг ринку електромобілів в Україні на кінець червня 2025 року досяг приблизно 9000 одиниць. Це на 2,3% нижче, ніж у травні цього року, проте на 43,4% більше в порівнянні з показниками червня минулого року.
Аналітики ІДАР підрахували, що основну частку продажів у червні становили вживані імпортовані електромобілі - 53,3%, або 4792 одиниці. Внутрішні перепродажі машин типу BEV (Battery Electric Vehicle) сягнули 30,4%, або 2735 одиниць. На нові електрокари припало 16,2% загальних продажів BEV, або 1458 одиниць. І це стало абсолютним рекордом кількості перших реєстрацій.
Згідно з даними асоціації автовиробників України "Укравтопром", у червні в Україну імпортували близько 20 тисяч вживаних легкових автомобілів. Серед них електромобілі складають 23%, гібридні авто - 5%, а автомобілі з двигунами внутрішнього згорання - 72%.
"Легкові електромобілі займають основну частину нових реєстрацій, з кількістю 30 763 одиниць, що є зростанням на 28%. Комерційні електрокари отримали 987 нових реєстрацій, продемонструвавши зростання на 12%. Що стосується електробусів, їх було зареєстровано 3, що на 2 більше, ніж у попередньому році. Частка нових електромобілів серед усіх зареєстрованих автомобілів становить 18%, що трохи нижче в порівнянні з минулорічним показником у 20%", - повідомляє "Укравтопром".
Позитивну динаміку в сегменті електрокарів зафіксували й у компанії AUTO-Consulting. За її даними, протягом січня - червня 2025 року загальний обсяг ринку нових авто в Україні досяг 33,7 тис. одиниць - це майже відповідає показнику минулого року (-0,96%). При цьому зросла частка продажів електромобілів. Якщо за перше півріччя поточного року вона становила 18%, то в червні BEV "відвоювали" 24% ринку.
Незважаючи на загальне уповільнення продажів на українському автомобільному ринку, сегмент електромобілів цього року може продовжити демонструвати зростання. Аналітики ІДАР вважають, що це пов'язано з наближенням кінця терміну дії пільгового оподаткування на розмитнення електрокарів, який спливає наприкінці 2025 року.
"Це неминуче спричинить підвищення їхньої вартості щонайменше на 20-30%, водночас звузиться вибір. Також свого додають ціни на пальне, які стрімко піднялися відразу на кілька гривень за літр, що дає переваги саме електротранспорту", - йдеться в повідомленні інституту.
Він також звернув увагу, що на динаміку українського ринку додатково впливає державна політика Китаю, який "дуже активно" сприяє імпорту електромобілів своїх виробників.
"Це викликало справжній сплеск інтересу серед тих, хто бажає розпочати бізнес з такими автомобілями," - зазначив фахівець.
Проте цей тренд не сприяв збільшенню обсягу легальної торгівлі в Україні, що забезпечує надходження податків до державного бюджету. За оцінками Олега Омельницького, приблизно 25% автомобільного ринку України складають неофіційні постачання з Китаю, які обходять канали офіційних імпортерів та їхні сервісні мережі.
"Ми здаємо свій ринок китайським електрокарам за різницю в ціні, які взамін навіть не пропонують нам належного сервісу. Також маємо значне падіння лояльності до брендів. А от бажання ставати автомобілістами в Україні, на щастя, залишається і прогресує", - підсумував співрозмовник Mind.
Отже, цілком ймовірно, що цьогорічне різке зростання продажів електричних автомобілів може призвести до або стагнації в цьому сегменті наступного року, або ж навіть до зменшення їхньої частки на ринку.