Чому Баку не поділяє симпатій до Москви?

керівник програми російських та білоруських досліджень аналітичного центру "Українська призма"
Після затримання та побиття представників азербайджанської громади російськими силовиками в Єкатеринбурзі, Азербайджан був змушений вжити заходів. Спочатку в країні скасували всі культурні події, пов’язані з Росією, а згодом відбулася спеціальна операція азербайджанських правоохоронців в офісі російської агенції "Спутнік". Крім того, прокуратура Азербайджану ініціювала кримінальне провадження проти російських силовиків, дії яких призвели до смерті двох громадян Азербайджану.
Відносини між РФ та Азербайджаном ускладнились давно. Те, що ми спостерігаємо зараз, пов'язано з убивством в Росії етнічних азербайджанців під час одного з рейдів російських силовиків. Насправді, в цьому якраз проявляється істинна сутність російського режиму: він продовжує брехати про рівність, водночас намагається викорінити будь-яке інакомислення, навіть якщо виражене лише у приналежності до іншої релігії...
Але загалом загострення почалося від моменту, коли над Росією був збитий азербайджанський літак: тоді в Баку вимагали від Москви визнання провини та вибачення, проте цього не сталося...
Також варто брати до уваги азербайджансько-вірменський конфлікт. В ньому Росія офіційно начебто надавала допомогу і Азербайджану, і Вірменії, але більше схилялася до того, щоб підтримувати Вірменію в протистоянні з Азербайджаном.
Звичайно, Баку має певні зауваження до політики Москви стосовно мусульманської громади в Росії.
Усі ці чинники спонукали Азербайджан вжити певні заходи у відповідь на активність Росії в цьому регіоні.
Справа в тому, що Російська Федерація протягом багатьох років вважає себе домінуючою силою на території пострадянського простору. Її дії чітко свідчать про те, що вона не визнає незалежність жодної з колишніх радянських республік. Саме це є причиною війни в Україні, а також конфлікту в Грузії, в той час як напруженість постійно зберігається в регіонах, таких як Придністров'я, Південна Осетія та Абхазія.
Що буде далі у стосунках з Азербайджаном? Важко прогнозувати, проте, думаю, сильно сваритися вони не будуть. Радше за все, поки що нічого глобально не зміниться. По-перше, тому, що Азербайджан - не сам по собі. За його "спиною" стоїть Туреччина.
Як Росія "конфліктувала" з Туреччиною, ми вже мали можливість спостерігати — це лише заборона на "помідори" та обмін взаємними "компліментами", не більше.
По-друге, Кремлю варто враховувати погіршення відносин не тільки з точки зору міжнародної ситуації, а й з урахуванням внутрішніх реакцій. Наразі ці реакції не сприяють ні зближенню, ні відмові від певних попередніх вимог.
Водночас в тривалій перспективі антимусульманське спрямування внутрішньої політики РФ - тема, яку Азербайджан лише трошки зачепив зараз - зіграє свою роль. Непродумана російська імперська політика колоніалізму, можливо, призведе до того, що у разі напруги на Північному Кавказі країни-сусіди, від яких Кремль, можливо, цього не очікуватиме, стануть на підтримку не Москви, а мусульман. Думаю, що цей фактор обов'язково зіграє.