Політичні новини України та світу

Чи здатна Європа стати новим союзником України замість США? - поділився думками експерт.

Після короткочасної паузи у постачанні озброєнь з боку Сполучених Штатів до України, в інформаційному середовищі почали обговорювати можливість Європи стати новим союзником замість США. Дмитро Франчук, екс-голова районної державної адміністрації, політичний аналітик та юрист, висловив свою думку щодо реалістичності такого сценарію.

Загострення відносин між Вашингтоном та Києвом викликає питання, чи може Європа (ЄС та Велика Британія) взяти на себе роль головного партнера України у війні з Росією.

Чи може Європа стати альтернативою Сполученим Штатам?

1. Підтримка в сфері фінансів

Європейський Союз вже став головним фінансовим донором України. Брюссель затвердив новий пакет допомоги в розмірі 50 мільярдів євро, який буде діяти до 2027 року і міститиме як бюджетну підтримку, так і інвестиційні проекти.

Проте США забезпечували значну частку військової допомоги (понад $40 млрд з 2022 року), і Європі буде складно покрити цей дефіцит повністю.

2. Військова підтримка

Велика Британія та Німеччина активно постачають зброю (Storm Shadow, Leopard 2, IRIS-T), але без США Україні буде важче отримувати системи ПРО, ракети ATACMS та боєприпаси у великих обсягах.

Франція, Німеччина і Польща висловили намір збільшити обсяги військового виробництва, проте на реалізацію цього плану знадобиться певний час.

3. Політична підтримка

Європа продовжує бути вірним партнером для України. Польща, країни Балтійського регіону та Скандинавії підтримують рішучі заходи проти Росії.

Проблема полягає в позиції деяких країн, зокрема Угорщини та Словаччини, які перешкоджають ухваленню певних рішень.

4. НАТО та гарантії безпеки

США є ключовим елементом НАТО, і без їхньої допомоги інтеграція України в Альянс стане більш ускладненою.

Європа здатна надати двосторонні гарантії, подібно до того, як це зробили Великобританія та Франція, проте ці гарантії не замінять статтю 5 Північноатлантичного альянсу.

Київ повинен активніше взаємодіяти з Європейським Союзом та окремими державами, створюючи коаліції для отримання підтримки.

Необхідно продовжувати впроваджувати реформи, що сприятимуть наближенню до членства в Європейському Союзі та НАТО.

2. Еволюція оборонного сектору промисловості

Україна має намір збільшити обсяги виробництва озброєння у партнерстві з європейськими підприємствами, як це вже розпочато з компанією Rheinmetall у Німеччині.

3. Застосування європейських систем безпеки

Систематично активізувати співпрацю з Європейським оборонним агентством та використовувати ресурси європейських фондів для надання військової допомоги.

Заключення

Європа може значно посилити свою роль у підтримці України, але повністю замінити США в короткостроковій перспективі буде складно. Києву необхідно адаптувати свою дипломатію та військову стратегію, щоб максимально використовувати європейські можливості.

Нещодавно експерт пояснив, що стоїть за рішенням Трампа про зупинку військової допомоги Україні.

Читайте також