Без відкриття газового ринку Україна не зможе привернути приватні імпортні постачання, -- зазначив Омельченко.
В Україні значна частина дефіциту газу могла б бути компенсована трейдерами, особливо для потреб вітчизняної промисловості. Проте цьому заважають спотворена цінова стратегія та брак реального ринку. Таку думку висловив Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова.
"Перед початком імпорту важливо залучити не лише компанію "Нафтогаз", оскільки вона не може повністю покрити потреби. Необхідно лібералізувати ринок та залучити як міжнародних, так і українських трейдерів. Крім того, варто підключити найбільших споживачів природного газу, таких як хімічна промисловість, металургія та інші промислові підприємства," - підкреслив Омельченко.
За його словами, сьогодні промисловість не зацікавлена в імпорті, оскільки "чекає, що "Нафтогаз" знову дасть їм дешевий газ". Це створює штучну перевагу для великих споживачів.
"Ну а бізнес, мабуть, має серйозних лобістів в уряді, які цього не хочуть. Їх влаштовує схема, коли "Нафтогаз" продавав їм дешевий газ, при цьому сам купуючи дорогий", -- наголосив директор енергетичних програм Центру Разумкова.
Омельченко також акцентував увагу на тому, що без функціонуючих ринкових механізмів Україні буде важко залучити приватні інвестиції для імпорту газу, в результаті чого фінансовий тягар залишиться повністю на державі.
Колишній керівник Оператора ГТС України Сергій Макогон підкреслив, що створення повноцінного ринку газу з ринковими цінами могло б допомогти Україні уникати щорічних криз, пов’язаних із фінансуванням імпортних поставок.