Архієпископ Каччя: штучний інтелект має бути на користь людству - Vatican News

с. Еммануїла Вішка, ЧСВВ - Ватикан
Архиєпископ Ґабріеле Каччя, Апостольський нунцій та Постійний Спостерігач Святого Престолу при ООН, виступив із зверненням під час інтерактивної дискусії, яка відбулася у першому блоці обговорення спеціального засідання Економічної і соціальної ради ООН на тему "Штучний інтелект". Воно відбулося в Нью-Йорку 6 травня 2025 року. Цей перший блок на тему "Нові тенденції інновацій у сфері штучного інтелекту та Цілі сталого розвитку (ЦСР)" пропонував для обговорення запитання: "Як політики, лідери приватного сектору, науковці та громадянське суспільство можуть працювати разом, щоб збалансувати регулювання ШІ та інновації, гарантуючи, що етичні міркування залишатимуться в центрі розробки та впровадження ШІ?".
Архиєпископ Ґабріеле Каччя зазначив, що штучний інтелект є видатним технологічним досягненням, однак він також пов'язаний із численними ризиками. Він підкреслив, що міжнародна спільнота має серйозну відповідальність за регулювання застосування ШІ в його різних формах. На його думку, для створення такого регулювання важливо, щоб воно ґрунтувалося на спільних етичних принципах, якими можуть керуватися управлінські структури, такі як Глобальний діалог про управління ШІ та Рада з міжнародного регулювання. Ватиканський дипломат висловив переконання, що "здорова" політика щодо штучного інтелекту має на увазі інтеграцію технологічних новацій у ширший контекст пошуку загального блага. Він також підкреслив, що Святий Престол вважає вкрай важливим, щоб розробка та використання ШІ завжди служили людям, сприяючи братерству і підтримуючи критичне мислення та здатність до розпізнавання.
Архиєпископ Ґабріеле Каччя пригадав присутнім про фундаментальні етичні принципи такі як "прозорість, інклюзивність, відповідальність, неупередженість, надійність та конфіденційність", окреслені у документі "Заклик до етики в застосуванні штучного інтелекту", який був оприлюднений у 2020 році Папською академією "За життя". "Ця ініціатива об'єднала багато підписантів, включаючи уряди, міжнародні організації, інші інституції та приватний сектор, і була схвалена багатьма іншими", - зазначив він. Ватиканський дипломат завершив свою думку словами: "Це конкретний приклад того, як зацікавлені сторони об'єднуються, щоб визначити етичну основу, яка матиме важливе значення для майбутніх нормативно-правових рамок, і допомогти законодавцям у їхніх зусиллях збалансувати інновації в галузі ШІ та їхнє регулювання".