Аналітик вказав на заходи Трампа, які стали причинами падіння фондового ринку.

Непрогнозована політика адміністрації президента США Дональда Трампа щодо запровадження мит призвела до падіння ключових індексів фондового ринку Америки.
Цю думку в статті для РБК-Україна висловив Олександр Мартиненко, керівник департаменту корпоративного аналізу групи ICU. Інформацію передає Контракти.UA.
"Минулого тижня (3-9 березня - ред.) нова низка суперечливих рішень адміністрації США в торговій політиці посилила свій деструктивний вплив на настрої інвесторів і спричинила чергову хвилю розпродажів у більшості сегментів фінансових ринків", - сказав він.
Після непослідовних рішень Трампа щодо імпортних мит для Китаю, Канади та Мексики, додав експерт, фондові індекси США показати найгірше тижневе падіння з вересня 2024 року, наприклад, індекс S&P 500 впав на 3,1%, а Nasdaq 100 - на 3,3%.
Водночас, за тиждень спостерігалося зниження вартості казначейських облігацій США, що призвело до підвищення їхньої дохідності: вона зросла на 9 базисних пунктів до 4,30% для десятирічних облігацій і на 1 базисний пункт до 4,00% для дворічних.
"За оцінками агенції Bloomberg, загальне тижневе падіння вартості фондів, які інвестують в американські акції, а також у казначейські й корпоративні облігації, склало за тиждень біля 2% - найгірший показник із жовтня 2023 року", - сказав Олександр Мартиненко.
За його словами, митна політика Сполучених Штатів вплинула на ринки товарів, зокрема, викликала зростання попиту на золото та інші коштовні метали. Ціни на них знову стали лідерами зростання на ринках сировини на минулому тижні.
Паралельно з цим продовжують надходити тривожні сигнали щодо подальшого охолодження економічної ситуації в США. Один з експертів зазначив, що, зокрема, дані про ринок праці за лютий виявилися менш оптимістичними, ніж передбачалося: "Кількість нових робочих місць виявилася нижчою за прогнози, а рівень безробіття зріс до 4,1% з 4,0% у січні".
Олександр Мартиненко звернув увагу на те, що нервозність на ринках зростає, оскільки триває чергове підвищення мит на китайські товари з боку США, а напруженість між цими державами лише посилюється.
"Непередбачуваність дій США в зовнішній політиці дедалі більше погіршує настрої не тільки інвесторів, але й бізнесу. Це зрештою може нашкодити провідним економікам світу навіть більше, ніж самі підвищення імпортних мит", - сказав він.
Нагадаємо, 4 березня набули чинності нові 25%-ві мита Дональда Трампа на товари з Мексики і Канади, а також відбулося подвоєння мит на китайські товари до 20%.
У відповідь на дії США, Канада оголосила про введення 25%-их мит на американські товари, загальна вартість яких становить 30 мільярдів канадських доларів. Ці мита залишатимуться в силі до тих пір, поки Сполучені Штати не скасують свої тарифи на канадські товари. Тим часом, Китай анонсував, що з 10 березня запровадить додаткові мита в межах 10-15% на певні категорії імпорту зі США, підкресливши свою рішучість протистояти економічному тиску з боку Америки.
6 березня Трамп ухвалив рішення відкласти введення нових мит на товари з Мексики та Канади, які підпадають під угоду про вільну торгівлю USMCA, до 2 квітня. Це рішення стало наслідком консультацій з американськими автовиробниками, включаючи Ford, General Motors та Stellantis.
9 березня Трамп заявив, що на початку квітня мита для Мексики та Канади можуть не просто відновитися, а навіть збільшитися. Коментуючи коливання фондового ринку, Трамп заявив, що не варто надто орієнтуватися на зміну фондових індексів. За його словами, головне - не миттєві коливання, а створення сильної економіки на перспективу.
Згідно з інформацією від Bloomberg, між 4 і 11 березня індекс S&P 500 впав на 3,4%, досягнувши позначки 5 582 доларів, тоді як індекс Nasdaq 100 знизився на 4,7%, склавши 19 404 долари.