Американські гірки: як Трамп ненадовго змінив курс у відносинах з Україною.

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп оголосив про зміни у своїй політиці стосовно України, включаючи відновлення постачання військової техніки. У наступному матеріалі For-UA ми розглянемо причини, що стоять за цим рішенням президента, а також можливі наслідки для України.
Подобається це комусь чи ні, але факт залишається фактом: з поверненням Дональда Трампа до Овального кабінету, політика офіційного Вашингтону з багатьма державами будується на емоційній компоненті, а конкретно - настрої пана Трампа. І Україна в цьому сенсі не є винятком. Якщо ще, умовно кажучи вчора, президент США ставив в один ряд Київ та Москву в контексті їх винуватості у війні, ігноруючи ґвалт у світових медіа щодо призупинення Пентагоном військових постачань Україні, то наразі ситуація кардинально змінилася.
"Ми відправимо додаткову військову допомогу Україні. Це є необхідним. Вони повинні мати можливість захищати себе", - сказав Трамп. Він уточнив, що його нове бачення пов’язане з тим, що Україна в даний момент переживає "значні втрати".
У вівторок, 8 липня, Дональд Трамп взяв участь у засіданні уряду, після чого дав пресконференцію, на якій знову висловив своє невдоволення щодо Володимира Путіна. Він зазначив, що президент Росії не лише несе відповідальність за загибель "багатьох своїх солдатів і українських військових", але й наголосив на необхідності припинення війни. "Безліч людей втрачає життя, і цей конфлікт в Україні повинен завершитися. Ми часто чуємо безглузді заяви від Путіна. Він завжди виглядає ввічливим, але насправді це не має жодного сенсу", - підкреслив Трамп у відео, опублікованому Білим домом.
Однак на цьому різкі випади в бік очільника Кремля не закінчилися. "У нас купа лайна, яке нам підкидає Путін. Звучить красиво, але виявляється повною нісенітницею", - додав він. На запитання репортера "Ви щойно сказали, що незадоволені Путіним. Плануєте що-небудь зробити?" Трамп відповів наступним чином: "Я б вам не сказав. Хіба ми не хочемо зробити невеликий сюрприз?".
Підтвердивши, що США відновили постачання зброї в Україну, господар Овального кабінету резюмував: "Путін - погана людина і поводиться з людьми негідно. Тому ми надсилаємо в Україну певне оборонне озброєння. Я це схвалив". Водночас президент США визнав, що врегулювання війни між Росією та Україною виявилося завданням складнішим, ніж він очікував.
Нагадаємо, що в минулу п'ятницю, 4 липня, на фоні новин про призупинення військових поставок Україні, відбулася телефонна бесіда між президентами Зеленським та Трампом. Американський президент висловив задоволення від розмови і запевнив, що продовжить підтримувати Україну. Варто також зазначити, що тоді він, можливо, вперше засумнівався в реальних намірах Путіна щодо миру.
7 липня Пентагон оголосив, що на виконання наказу президента США Україні буде надіслано додаткові оборонні озброєння. Як повідомляє Axios, Дональд Трамп нібито дав вказівку відправити Україні 10 ракет-перехоплювачів для системи Patriot – це менше, ніж планувалося в раніше призупиненій поставці, і пообіцяв знайти альтернативні способи постачання. Axios також зазначає, що Трамп активно тисне на Німеччину, щоб вона продала одну зі своїх батарей Patriot Україні.
Водночас, видання The Guardian повідомило, що Сполучені Штати призупинили постачання озброєння Україні через те, що запаси ракет для власних систем Patriot становлять лише 25% від необхідного обсягу. Як зазначається, протягом останніх місяців запаси ракет значно зменшилися внаслідок подій на Близькому Сході. Тим часом Дональд Трамп, за інформацією The Wall Street Journal, стверджує, що рішення про зупинку військової допомоги Україні не було ухвалене ним.
Водночас речник Кремля Дмитро Пєсков висловив думку, що відновлення постачання зброї Україні з боку Сполучених Штатів "не сприяє мирному врегулюванню". Відомий міжнародний журналіст Віталій Портников зазначає: "Якщо Путін не зрозуміє вчасно, що йому слід змінити курс і запропонувати Трампу щось, що продемонструє повагу російського лідера до американського президента, та визнає важливість його побажань - наприклад, зупинить вогонь на фронті між Росією та Україною - то я не позаздрю Путіну. Дуже важливо, щоб ми скористалися цим вікном можливостей, з якого Путін лише що сам себе викинув".
Зазначивши, що від гойдалок Трампа багатьох вже нудить, політолог Олександр Кочетков акцентував: "То США припиняють постачання зброї, то будемо давати... То знов призупиняємо, то обіцяємо збільшити постачання. То Зеленський поганий, а Путін - за мир, то навпаки... Але це така реальність, з якою треба жити і навіть працювати. Бо українській ВПК, який самостійно забезпечує потреби ЗСУ хоча б на 50%, наразі існує лише в анонсах наших чиновників. Як кожен нарцис, Трамп дуже зручний для маніпулювання: не треба грати на багатьох струнах, достатньо однієї - його самозакоханості. Геополітичне позиціювання зводиться до примітивної, як у алкашів, тези: "Ти мене поважаєш?". Зараз Путін проявив телефонну неповагу, а Зеленський, який бере участь у європейських танцях навколо "татуся Трампа", тимчасово став хорошим. Але завтра все може знову помінятися. Втім, американська зброя, яка вже рухалася у бік України, таки до нас доїде. А от щодо нових наших заявок, в першу чергу, щодо ППО, то це питання буде розглядатися неквапом. Раніше зими, думаю, очікувати рішень Білого Дому та їх виконання не слід. А там ще й Сенат з Конгресом втрутяться...".
"Знову ми спостерігаємо політичні, бюрократичні та емоційні коливання. То ми дякуємо, то висловлюємо обурення... Президент Дональд Трамп заявив про необхідність відновлення постачання зброї Україні. Хтось раніше це зупинив, хтось зняв блокування, але не туди, куди потрібно… Таке вже траплялося. І не раз. Нинішнє рішення видається правильним. Проте було б ще краще, якби ворог не отримав можливості використовувати цей проміжок для масштабних атак на мирних жителів... Проблема залишається актуальною. Всі ці "ситуативні маневри" будуть можливі лише до завершення фінансового року, до кінця вересня (залишилося лише два місяці для постачання). Гроші, до речі, залишаться, але можуть бути скасовані. А що далі? Проект оборонного бюджету США наразі не передбачає жодного фінансування для України. Інші законодавчі ініціативи на сьогодні не мають шансів на реалізацію. В обговореннях згадуються можливі асигнування на 2026 рік — максимум до 800 млн доларів. Ленд-ліз — відсутній. Пакети — також відсутні, і, якщо чесно, навряд чи з’являться... Тому давайте не піддаватися емоціям і не провокувати вже й так напружені нерви наших співгромадян, а зосередимося на пошуку рішень для фінансування оборони після 1 жовтня цього року", — закликає колишній посол України у США Валерій Чалий.
Цікаво, що нещодавнє "потепління" у відносинах між Банковою та Білим домом супроводжується досить символічними кадровими змінами. Зокрема, у вівторок, 8 липня, міністр закордонних справ Андрій Сибіга повідомив, що президент Володимир Зеленський планує найближчим часом змінити послів у країнах "Групи семи", включаючи Сполучені Штати. "Можна очікувати близько 20 указів, які стосуватимуться як звільнень, так і призначень нових керівників закордонних представництв", - зазначив міністр у своєму інтерв'ю для "Українського радіо". Він також згадав про посла України в США Оксану Маркарову, охарактеризувавши її як "одну з наших найуспішніших дипломатів". "Вона надзвичайно ефективна та харизматична, але, напевно, кожен дипломат підпадає під ротаційний цикл, а нам зараз важливо зміцнити відносини зі США", - підкреслив керівник української дипломатії.
Водночас агентство Bloomberg, посилаючись на інформоване джерело, інформує, що під час нещодавньої телефонної розмови з президентом США Володимиром Зеленським було обговорено, зокрема, питання заміни чинного посла України в США Оксани Маркарової. Згідно зі словами неназваного джерела, у число можливих кандидатів на цю посаду входять прем'єр-міністр Денис Шмигаль, віцепрем'єрка Ольга Стефанишина, міністр оборони Рустем Умєров, міністр енергетики Герман Галущенко, керівник Міністерства культури Микола Точицький та заступник голови Офісу президента Ігор Жовква.