28 політичних зобов’язань Трампа в перший тиждень його президентства.
Обіцянки новообраного президента в контексті виборів стосуються таких важливих тем, як імміграція, освіта та енергетика.
Якщо новообраний президент Дональд Трамп виконає свої обіцянки, його перший тиждень на посаді в січні буде плідним.
Вже у перший день або тиждень перебування в Білому домі, Трамп пообіцяв діяти на десятках політичних фронтів в рамках агресивної програми, спрямованої на те, щоб повернути назад імміграційні потоки, збільшити видобуток американської енергії, переорієнтувати світову торгівлю і позбутися політичних ворогів. Деякі з його обіцянок є малоймовірними - як, наприклад, припинення війни в Україні протягом перших 24 годин, - однак він може досягти багатьох своїх цілей за допомогою виконавчих дій, які вже намагаються підготувати його помічники .
POLITICO підготувало перелік ключових обіцянок, які Трамп висловив під час своєї передвиборчої кампанії або після здобуття перемоги на виборах, щоб проілюструвати, яким може бути його перший тиждень на посту президента:
Трамп не раз заявляв, що в перший день свого перебування на посаді він підпише новий указ, який обмежить федеральне фінансування для шкіл, що "нав'язують нашим дітям критичну расову теорію, трансгендерні ідеї та будь-який інший неприйнятний расовий, сексуальний або політичний зміст".
10 травня 2024 року: в ефірі консервативного радіошоу "Каял і компанія" Трамп заявив, що в перший же день скасує передбачений Розділом IX захист від дискримінації для трансгендерних студентів. Питання, поставлене Трампу, стосувалося нормативного акту, але його відповідь свідчила про те, що він скасує указ Байдена, у якому йдеться, що Розділ IX забороняє дискримінацію за ознакою гендерної ідентичності та сексуальної орієнтації.
29 серпня 2024 року: Під час свого виступу в штаті Мічиган Дональд Трамп оголосив про намір "ввести надзвичайний стан для різкого збільшення енергетичного виробництва", що має на меті зменшити витрати на енергоносії. Він підкреслив, що з першого дня його каденції буде запущено нові програми буріння, реалізацію нових трубопроводів, побудову нових нафтопереробних заводів, електростанцій та реакторів, а також спростить бюрократичні процедури.
20 липня 2023 року: У передвиборчому відеоролику Трамп пообіцяв у перший же день на посаді "припинити звірства "Зеленого нового курсу", маючи на увазі кліматичний закон "Закон про скорочення інфляції", який Байден підписав у 2022 році.
22 жовтня 2024 року: під час передвиборчого заходу в Північній Кароліні Трамп пообіцяв покласти край "мандату на електромобілі" адміністрації Байдена. Агентство Байдена з охорони навколишнього середовища запровадило обмеження на забруднення клімату легковими автомобілями, домагаючись того, щоб до 2032 року електромобілі становили дві третини продажів нових автомобілів.
7 вересня 2023 року: На початку свого другого терміну Трамп заявив про наміри суттєво збільшити внутрішнє видобування нафти та газу, запровадивши нове гасло своєї політики "Drill, baby, drill" ("Бури, малюче, бури"). Частина його плану передбачає скасування "правил Байдена, які завдають шкоди промисловості та робочим місцям, що мають прокитайський та антиамериканський характер".
11 травня 2024 року: Трамп заприсягнувся, що в перший же день покладе край офшорним вітроенергетичним проектам, заявивши у своїй промові: "Вони руйнують навколишнє середовище, вбивають птахів, вбивають китів". Вчені не знайшли доказів такої шкоди.
11 травня 2023 року: під час телемосту на CNN Трамп заявив, що закінчить війну між Росією та Україною "за 24 години".
1 лютого 2023 року: У своєму передвиборчому відео Дональд Трамп обіцяв скасувати "жорстку" політику Байдена щодо гендерної підтримки в охороні здоров'я. Байден, у свою чергу, підписав указ, який наказував Міністерству охорони здоров'я та соціальних служб забезпечити більший доступ до медичних послуг, що підтверджують гендерну ідентичність, а також протидіяти спробам держави обмежити медичне лікування для трансгендерних підлітків.
1 лютого 2023 року: У цьому ж відеозверненні Трамп оголосив про свої наміри видати указ, який зобов'язує всі федеральні агенції зупинити будь-яку форму пропаганди гендерних переходів незалежно від віку.
1 лютого 2023 року: Новообраний президент оголосив, що має намір звернутися до Конгресу з ініціативою "повністю заборонити використання федеральних коштів для фінансування або підтримки" гендерно-підтверджувальних хірургічних процедур.
1 лютого 2023 року: Він також дав обіцянку ввести законодавство, що забороняє "сексуальне каліцтво дітей" у всіх 50 штатах.
1 лютого 2023 року: Остання обіцянка Трампа цього дня - оголосити, що будь-яка лікарня або медичний заклад, які "беруть участь у хімічному або фізичному каліцтві неповнолітніх", не відповідає федеральним стандартам охорони здоров'я та безпеки, що позбавляє їх можливості отримувати федеральне фінансування
30 травня 2023 року: У передвиборчому відеоролику Трамп заявив, що у свій перший день на посаді планує підписати указ яким припинить автоматичне надання громадянства дітям нелегальних іммігрантів, народжених у США. Він часто піднімав це питання, принаймні з жовтня 2018 року.
30 травня 2023 року: У тому ж відео Трамп пообіцяв підписати окремий указ про припинення "пологового туризму", коли вагітні жінки легально приїжджають до США лише для того, щоб народити тут і отримати громадянство для своїх дітей.
28 червня 2023 року: Під час щорічної конференції Коаліції "Віра і свобода" Дональд Трамп оголосив, що в перший же день свого перебування на посаді "накаже своєму уряду" заборонити в'їзд усім "іноземним комуністам, марксистам та соціалістам, які виявляють ненависть до християн".
8 листопада 2023 року: Під час передвиборчого мітингу в Хайалі, штат Флорида, Дональд Трамп оголосив, що в перший день свого нового терміна він має намір "повернути заборону на в'їзд з країн, що мають зв'язки з тероризмом". Це рішення відображає політику його попередньої адміністрації, яка заборонила в'їзд з семи держав з переважно мусульманським населенням.
Трамп не раз заявляв про намір провести масову депортацію нелегальних іммігрантів вже в перший день свого другого президентського терміну.
Неодноразово: В інтерв'ю та публіцистичних статтях Трамп обіцяв, що в перший же день свого повернення в Овальний кабінет він "закриє кордон", "зупинить вторгнення" і "припинить будь-яку політику відкритих кордонів, яку проводила адміністрація Байдена".
18 листопада 2024 року: Лише через дванадцять днів після свого обрання на пост президента, Трамп опублікував на Truth Social інформацію про намір оголосити надзвичайний стан і задіяти збройні сили для проведення масової депортації.
28 вересня 2024 року: На передвиборчому мітингу в Прарі-дю-Чієн, штат Вісконсин, Трамп пообіцяв в перший день свого перебування на посаді зупинити програму умовно-дострокового звільнення для жителів Куби, Гаїті, Нікарагуа та Венесуели.
21 березня 2023 року: У рамках своєї обіцянки "демонтувати глибиннуу державу" у передвиборчому відео Трамп пообіцяв в перший же день перевидати свій указ від 2020 року, який скасує захист робочих місць для тисяч федеральних працівників, перевівши їхні посади з категорії політичних посад до категорії "Список F" та зробивши політичними призначенцями, яких може звільнити президент.
Неодноразово: Трамп пообіцяв помилувати деяких учасників заворушень 6 січня, звинувачених у штурмі Капітолію, "якщо вони не винуваті". Президенти можуть помилувати будь-кого, засудженого за федеральний злочин.
24 жовтня 2024 року: У інтерв'ю консервативному радіоведучому Х'ю Г'юїтту, Трамп висловив намір звільнити спеціального радника Джека Сміта "вже через дві секунди" після свого вступу на посаду. Сміт відповідав за нагляд над розслідуваннями Міністерства юстиції, що стосувалися спроб Трампа оскаржити результати президентських виборів 2020 року та його зберігання конфіденційних документів. Проте, минулого тижня спецпрокурор подав запит на закриття обох кримінальних справ.
2 грудня 2023 року: На виборчому мітингу в Сідар-Рапідс, штат Айова, Дональд Трамп заявив, що відразу після свого обрання скасує указ президента Джо Байдена, який регулює штучний інтелект. Цей указ включає нові вимоги до перевірок та оцінки ризиків технології, а також аналіз її ефективності для державних потреб.
15 грудня 2022 року: у своєму передвиборчому відео Дональд Трамп заявив, що "протягом кількох годин після моєї інавгурації" він видасть указ, спрямований на "ліквідацію лівого цензурного режиму та відновлення свободи слова для всіх американців". Цей указ забороняє федеральним органам і відомствам співпрацювати з будь-якими групами, які обмежують свободу слова, забороняє використання федеральних коштів для позначення висловлювань як неправдивих або дезінформаційних, а також передбачає звільнення всіх федеральних службовців, які "займаються внутрішньою цензурою".
4 лютого 2024 року: в інтерв'ю програмі "Недільні ранкові ф'ючерси" на телеканалі Fox Трамп пообіцяв запровадити від 10% до 20% загальних мит на весь імпорт американських товарів на суму 3 трильйони доларів і щонайменше 60% мита на всі китайські товари.
25 листопада 2024 року: у своєму пості на Truth Social Дональд Трамп заявив про намір ввести 25% мито на всі імпортовані товари з Канади та Мексики з першого дня, поки ці країни не зупинять боротьбу з наркотиками та мігрантами, які перетинають кордон. Крім того, він обіцяє накласти додаткові 10% мита на всі товари з Китаю, якщо Пекін не запровадить смертну кару для всіх наркоторговців, які мають зв'язок із фентанілом.
Америка на першому місці. "America First". Це гасло, під яким Дональд Трамп двічі здобув президентство у США. Але як воно виглядає в реальному житті? Які наслідки чекають нашу країну в його інтерпретації?
Для України це може означати, що у власній комунікації з Вашингтоном доведеться відмовитися від звичних акцентів на допомозі США у розбудові і зміцненні тут демократичних інституцій і громадянського суспільства, -- це і є складові того "закордонного державотворення", яке нова адміністрація Білого дому волітиме згортати.
З іншого боку, це може означати і довгоочікуваний перехід від "глибоких занепокоєнь", безкінечного балансування і надто загальних політик до конкретних двосторонніх домовленостей, які можуть дати швидші та відчутніші результати.
Таку думку висловив Дмитро Наталуха, голова комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку. У своїй статті "Зрозуміти Трампа і зробити його союзником" він аналізує зовнішньополітичні погляди новообраного президента США.