Політичні новини України та світу

100 днів президентства Трампа: експерти дослідили, як митна політика США позначилася на глобальному фондовому ринку -- Delo.ua

Як економічна політика Трампа впливає на світовий фондовий ринок

"Усі події, що сталися після оголошення нових митних ставок, -- спочатку було оголошено про їх запровадження, потім терміни реалізації перенесли, а згодом ввели винятки. Усі ці кроки призвели до відчуття невизначеності та нестабільності на ринках. Для інвесторів, безсумнівно, немає нічого більш тривожного, ніж невизначеність", -- зазначає Іван Компан, міжнародний консультант з корпоративних фінансів, співзасновник First Kyiv Investment Club і викладач Единбурзької бізнес-школи.

Ринок акцій відреагував на митні ініціативи Трампа досить негативно, що, в принципі, було очікуваним.

Як мінявся індекс S&P500 за останні півроку

Наступні дії Трампа, спрямовані на зниження напруженості в торговій війні, були сприйняті ринками акцій як важливі позитивні сигнали. По-перше, інвестори відзначили зменшення ймовірності того, що адміністрація президента США знову вдасться до різких заходів. Крім того, ринки зрозуміли, що Трамп все ж враховує їхні вимоги та реакції.

Утім, зазначає голова департаменту корпоративного аналізу групи ICU Олександр Мартиненко, загальна жорстка протекціоністська політика нової адміністрації США залишається незмінною, а середня ставка імпортних мит США, попри пом'якшення, перевищує 20% у порівнянні з 2,3% на початку року. Це посилює страхи значного послаблення економіки США та світу, а також погіршує інфляційні очікування.

"Непередбачувані дії команди Трампа завдали серйозного удару по репутації американських цінних паперів як малоризикових активів і змушують інвесторів шукати альтернативи в сегменті дорогоцінних металів, а також у фінансових активах інших розвинених країн", -- констатує співрозмовник видання.

Іван Компан зазначає, що зростання ціни на золото дійсно вражає. Від початку року цей благородний метал подорожчав на 24,5%.

Як мінялась ціна золота за останні 6 місяців

Неприємним відкриттям стала негативна реакція ринку облігацій, зокрема ринку державних облігацій США, який традиційно вважався безпечним притулком для інвесторів у часи глобальних фінансових труднощів. Впродовж численних попередніх економічних криз ціна американських державних облігацій завжди зростала — інвестори втішалися в них, втікаючи з акцій та інших ризикових активів. Цей сегмент ринку завжди символізував стабільність, адже емітентом таких цінних паперів є Міністерство фінансів США.

Навіть у день жахливих терористичних атак 11 вересня 2001 року, коли Америка переживала найгірші часи, ціни на державні облігації США зросли, зазначає Іван Компан. Аналогічно, під час пандемії Covid-19 ці облігації також демонстрували зростання. Крім того, після історичного зниження кредитного рейтингу уряду США в 2011 році, держоблігації продовжували стабільно підніматися в ціні.

Цього разу спостерігається зниження цін на державні облігації США, що призвело до зростання їхньої дохідності. Зокрема, дохідність довгострокових облігацій зросла з 3,9% до 4,5% на рік. Це значний показник. Для бюджету Сполучених Штатів це означає, що витрати на обслуговування державного боргу збільшаться.

Динаміка прибутковості облігацій Державного казначейства США

В результаті, з'явилися відомості про те, що Японський центральний банк почав розпродаж державних боргових цінних паперів США зі своїх резервів. Також деякі міжнародні хедж-фонди, які активно торгували цими цінними паперами з великим кредитним плечем, почали їх масово ліквідувати. Це призвело до панічних настроїв на фінансових ринках. Ймовірно, саме через цю ситуацію Трамп вирішив відкласти введення нових митних тарифів для більшості країн.

Зараз, як зазначає Іван Компан, песимістичні оцінки значно переважають над оптимістичними, і це з великим розривом.

"Усі очікують на можливі серйозні проблеми: рецесії чи змін у глобальній фінансовій системі. Однак все буде залежати від подальших дій президента США. Найгірший сценарій для інвесторів — це нестабільність. Я вважаю, що великі корпорації вирішать призупинити свої бюджети на капітальні витрати та плани з довгострокових інвестицій, аби дочекатися, як розвиватимуться події. Це, безумовно, не сприятиме економічному зростанню," — зазначає експерт.

Швидше за все, додає заступник директора з торгівлі цінними паперами інвесткомпанії Dragon Capital Сергій Фурса, невизначеність, яку створив Трамп, приведе глобальну економіку до кризи, а економіку США -- до рецесії.

Нагадуємо, що 2 квітня президент США Дональд Трамп підписав указ, який встановлює з 5 квітня базовий митний тариф у розмірі 10% на весь імпорт з усіх країн. Крім того, з 9 квітня він запровадив підвищені індивідуальні тарифи на імпорт з кількох десятків країн, з якими США мають найбільші торговельні дефіцити.

Читайте також