Політичні новини України та світу

100 днів президентства Трампа: які трансформації відбулися в США та на глобальній арені?

Другий термін Дональда Трампа на посаді президента США досяг важливої віхи — 100 днів. Які з його передвиборчих зобов'язань були реалізовані? Які зміни відбулися під час цього перехідного періоду?

Вступивши на посаду 20 січня 2025 року, Дональд Трамп вдруге став президентом США. Відтоді змінилося так багато, що 100 днів здаються майже неймовірно коротким терміном для розвороту країни на 180 градусів. Чи то зміна векторів у зовнішній політиці, чи то введення тарифів на товари з усього світу - навряд чи минає день без того, щоб останні новини з Білого дому не стали надбанням громадськості.

"Незалежно від ваших поглядів, більшість людей згодна, що сталося безліч важливих подій", - зазначає в інтерв'ю DW Патрік Мелоун, професор державного управління та політики в Американському університеті у Вашингтоні. За його словами, президент "безперечно з самого початку почав діяти активно".

За цим криється специфічна стратегія. Постійний потік новин про крайні дії, багато з яких націлені на підрив демократичних основ США, має на меті "шокувати" і паралізувати опонентів. Громадяни США, які виступають проти нового курсу, часто не знають, з чого почати свій протест: з ігнорування Трампом проблеми зміни клімату та його намірів збільшити видобуток нафти? Чи з порушення принципу розподілу влади, коли уряд депортує мігрантів, ігноруючи ухвали федеральних судів? Або ж з обмеження свободи преси і слова, коли неприємним медіа забороняється потрапляти до Білого дому, а небажаним науковцям і навіть цілим університетам припиняється фінансування?

Адміністрація другого терміну Трампа розділяє країну як ніколи раніше. Але чи багато з того, що він обіцяв своїм прихильникам перед виборами в листопаді 2024 року, президент США реалізував за перші 100 днів?

У травні 2023 року під час заходу в Нью-Гемпширі Дональд Трамп запевнив своїх прихильників, що готовий швидко завершити конфлікт в Україні. "Люди гинуть, як росіяни, так і українці. Я прагну, щоб цей жах скінчився, - зазначив Трамп. - І я досягну цього всього за добу".

Однак конфлікт триває. У бесіді з виданням The Time, що стосується перших ста днів його президентства, Трамп зізнався, що його висловлювання були дещо перебільшеними. "Зрозуміло, що люди усвідомлюють: коли я це говорив, це було зроблено в жартівливій формі, але також я зазначав, що все це незабаром завершиться", - підкреслив він.

Ясно, що Трамп зрозумів: неможливо вирішити конфлікт миттєво. Сполучені Штати намагаються встановити мир, не особливо координуючи свої дії з союзниками, і виявляються ближчими до позиції Росії, ніж до України. У своїй першій телефонній розмові з Володимиром Путіним Трамп зробив значні поступки агресору.

Навпаки, президент України Володимир Зеленський зазнав критики від Трампа та його віцепрезидента Джей Ді Венса під час зустрічі у Білому домі, звинувативши його в невдячності. В результаті військова допомога для України була призупинена. Нещодавно Трамп також висловив незадоволення позицією Києва щодо повернення Криму, заявивши, що замість цього Україні слід піти на компроміс з ворогом для досягнення миру. Внаслідок цих змін український народ, виснажений війною, з подивом спостерігає за політичними коливаннями свого найбільшого союзника.

Однак у західних партнерів США також є привід для занепокоєння. Трамп неодноразово ставив під сумнів відносини США і НАТО. Він навіть заявив, що не захищатиме від нападу Путіна ті країни-члени НАТО, які, на його думку, не витрачають достатньо коштів на оборону. Хоча пізніше він відмовився від своїх слів, стало зрозуміло, що європейські країни більше не можуть покладатися на Америку.

Читайте також: "Мир" на умовах капітуляції: чи варто Україні погоджуватися на "останню пропозицію" Трампа?

Імміграційна політика стала однією з ключових тем для Трампа під час його виборчої кампанії. У жовтні 2024 року на заході в Нью-Йорку він заявив, що в разі своєї перемоги планує запровадити наймасштабнішу програму депортації в історії Сполучених Штатів. Трамп підкреслив, що він заарештує "кровожерливих злочинців" і відправить їх з країни якомога швидше.

У лютому, який став першим повним місяцем президентства Трампа, американський уряд депортував приблизно 11 тисяч мігрантів. Натомість у лютому 2021 року, впродовж першого місяця адміністрації Джо Байдена, було повернуто близько 12 тисяч осіб. Варто зазначити, що в період правління Трампа спостерігалося зменшення кількості мігрантів, які намагалися перетнути кордон із Мексикою, як повідомляє NBC News.

Трамп безумовно ускладнив імміграцію, каже Мелоун. "Хтось назве це успіхом, хтось - несумісним з американськими цінностями", - зазначив професор.

Трамп стверджував, що під його управлінням економіка Сполучених Штатів досягне нових вершин. Однією з ключових обіцянок було "зробити Америку знову доступною" - за його правління ціни знизяться. І, як і в ситуації з конфліктом в Україні, це сталося з першого дня його президентства.

У певних сферах вдалося досягти позитивних змін. Наприклад, спостерігається зниження цін на паливо. Також зменшилися витрати на авіаперельоти та готельне проживання, як і загальний рівень інфляції. Що стосується базових цін, тобто середніх вартостей товарів без урахування вартості пального та продуктів харчування, які мають значні коливання, то у березні вони були на 2,8% вищими у порівнянні з минулим роком. Це найнижчий темп зростання за останні чотири роки, відзначає інформаційне агентство AP.

"Політика президента стримує інфляцію", - пояснив в інтерв'ю CNBC Стівен Міран, головний економічний радник Дональда Трампа. - У поєднанні з тим, що зараз відбувається в торгівлі, це говорить про те, що Америка повертається".

Проте для багатьох американців візит до супермаркету продовжує бути настільки ж витратним, як і на початку президентства Трампа. Щотижневі витрати на продукти для двох осіб можуть перевищувати 150 доларів.

Після свого обрання Трамп заявив, що має намір покласти край політиці "недоумкувато відкритих кордонів" та скоротити дефіцит торгового балансу США. Він розробив план запровадження тарифів, які відповідали б ставкам, що їх іноземні партнери накладали на американські товари. Цю обіцянку він виконали у квітні. У ряді випадків нові тарифи виявилися навіть вищими, ніж очікувалося.

Проте це призвело до зростання цін на деякі товари для американських покупців і поставило під загрозу торгівельні зв'язки. Як показало опитування, проведене Інститутом вивчення громадської думки Pewinion Research Institute, американці сьогодні ставляться до економічної ситуації та перспектив своєї країни більш критично, ніж у лютому, незабаром після інавгурації Трампа та введення ним нових тарифів.

Раніше 40 відсотків опитаних заявили, що очікують поліпшення ситуації в економіці США в лютому наступного року. 37 відсотків вважали, що ситуація погіршиться. У квітні тільки 36 відсотків вважали, що економічна ситуація в США покращиться через рік. З іншого боку, 45 відсотків вважали, що вона погіршиться.

Ознайомтеся також з темою: Тарифні заходи Трампа: чи стало це початком глобальної торгової війни?

Деяка непевність може виникати через те, що адміністрація Трампа може так само швидко скасовувати або призупиняти тарифи, як і вводити їх. Як зазначив Мелоуна з Американського університету, така непослідовність негативно впливає на один з основних принципів ефективного уряду - стабільність.

"Перші сто днів були справжнім вихором подій, але не можна сказати, що це був безперервний прогрес", - зазначив професор. Адміністрація Трампа впроваджувала безліч нових ініціатив, які потім скасовували. Це знайшло своє відображення в змінах тарифів і чисельності працівників у багатьох міністерствах. Спочатку було звільнено тисячі співробітників. Проте згодом, коли стало очевидно, що деякі з них, наприклад, у галузі авіації чи ядерної безпеки, є незамінними, їх знову запросили назад на роботу.

"Керувати в такий спосіб вкрай важко, - зазначає Мелоун. - Урядам необхідні послідовність, стабільність і передбачуваність. Наразі ж у нас цього не спостерігається."

Читайте також