Політичні новини України та світу

Оформлення російського паспорта надає українцям можливість бути поміченими в рамках російської правової системи, - зазначила Луньова.

Фото: Facebook / Асоціація реінтеграції Криму

Не спостерігалося значного підйому інтересу до отримання російського паспорта на тимчасово окупованих територіях.

Центр національного спротиву повідомив про те, що Кремль має намір здійснити паспортизацію всього населення на тимчасово захоплених територіях України, починаючи з 14-річного віку, до завершення 2024 року.

Російська Федерація реалізує політику примусової паспортизації на тимчасово окупованих українських територіях, нав'язуючи своїм громадянам російське громадянство. Ця стратегія є частиною їхньої послідовної політики з моменту початку окупації. В окремих регіонах це явище спостерігалося навіть до початку агресії. Після старту масштабного вторгнення Росія поступово адаптувала своє міграційне та громадянське законодавство, щоб спростити процес отримання паспортів для українців з окупованих зон, запроваджуючи одночасно наслідки для тих, хто відмовляється від цього кроку. З часом доступ до освіти, соціальних послуг та виплат для осіб без російського паспорта став обмеженим, а свобода пересування також зазнала значних утисків. У березні минулого року Росія запровадила обмеження щодо прав власності на майно для тих, хто не має російського паспорта та не перереєстрував своє майно. Ця політика реалізується поступово, оскільки спочатку не було великого попиту на отримання російського паспорта. Проте з початку 2025 року спостерігається значне посилення цих заходів. У 2023 році був виданий указ президента РФ, що регулює особливості проживання певних категорій громадян, згідно з яким українці, які мешкають на окупованих територіях і не бажають отримувати російський паспорт, але хочуть залишатися там, з певного часу будуть визнані іноземцями. Вони зобов'язані отримати так званий "вид на проживання" або статус особи без громадянства, щоб мати змогу продовжувати проживати на цих територіях. Якщо ж особа не бажає отримувати російський паспорт і складати присягу на вірність РФ, вона повинна оформити документи протягом 2024 року. З 1 січня 2025 року РФ скоротила термін, протягом якого іноземці можуть перебувати на її території, до 90 днів для тих, хто в'їхав без віз. Це правило також стосується українців, які не отримали російські паспорти. Для людей з документами іноземців це означає суттєві обмеження в правах, зокрема неможливість отримувати соціальні пільги, обмеження доступу до медичних послуг та труднощі з працевлаштуванням і правом власності. Крім того, для українців на окупованих територіях існує загроза примусового вислання або депортації, особливо у випадках, коли вони виражають незгоду з політикою РФ, беруть участь в акціях протесту або підтримують зміни територіального статусу. Будь-який прояв нелояльності може призвести до серйозних наслідків.

Випадки примусової депортації осіб, які виступають проти політики режиму Путіна, відбуваються виключно на територіях України, що перебувають під російською окупацією?

Це питання стосується виключно українців, які не отримали російські паспорти і яких РФ сприймає як іноземців. Це, безумовно, є великим несправедливістю, адже українці проживають у своїх домівках, в рідних містах та селах, тоді як російські окупанти визнають їх іноземцями та прагнуть їх вислати. Ситуація загострюється: тепер з'явилися погрози вислання в разі будь-якого незгоди і обмеження прав. Усі ці дії можуть призвести до вимушеного виїзду з окупованих територій та з Російської Федерації. В період з 1 січня до 30 квітня особи, які не отримали російські паспорти та документи іноземців, змушені залишити окуповані території. Російська Федерація продовжує примушувати людей до отримання російських паспортів і переслідувати тих, хто не виявляє лояльності. Сьогодні це переслідування проявляється у витісненні населення або створенні умов, які спонукають людей виїжджати, а також у погрозах депортації.

Що ж таке реєстрація іноземців?

Росія розпочала формування реєстру іноземців, до якого потрапляють особи, що відмовляються приймати російське громадянство. Які ризики пов’язані з цим реєстром і чи є в цьому реальна загроза депортації?

У Росії існує реєстр осіб, які знаходяться під контролем, куди вносять дані про іноземців, що порушили умови свого перебування, перевищили терміни, або ж перебувають на території країни з недійсними документами. Це означає, що, наприклад, український громадянин, який живе в Росії або на окупованих територіях без російського паспорта і без документів іноземця, ризикує потрапити до цього реєстру. Якщо це трапиться, він може виявитися позбавленим можливості знайти роботу, відкрити банківський рахунок або скористатися фінансовими послугами. Усі можливі обмеження, включаючи ймовірність затримання та примусового видворення з країни, можуть бути застосовані. Проте на практиці Росія не депортує та не висилає людей до України. Замість цього, вони затримують українських громадян, яких вважають такими, що порушили правила перетину кордону, і поміщають у спеціальні центри для утримання іноземців. Це створює реальний ризик, що особа може бути затримана і виявитися в умовах, подібних до тюремних, з відсутністю медичної допомоги і в надзвичайно поганих умовах. Наприклад, Росія повторно затримує українських громадян, які були депортовані в жовтні 2022 року з Херсонщини після відбування покарання, та знову поміщає їх до центрів утримання іноземців, відмовляючи у депортації через відсутність дипломатичних відносин з Україною. Такі випадки не поодинокі. Отже, ще одним ризиком є те, що люди можуть бути утримувані в місцях несвободи без жодних правових підстав, навіть без вчинення злочинів або порушень, зокрема й російського законодавства.

Незаконне видворення є правопорушенням.

Що слід робити людині, якщо її примусово видворили з країни?

Ми поки що не фіксували випадків депортації українців з окупованих територій. Бо незрозуміло, куди вони будуть депортувати людей з українським паспортом. Українцям відмовляють у процедурі депортації. Але точно треба звертатися навіть з іншої країни до правоохоронних органів України, бо це буде незаконна депортація, яка є злочином. І треба пам'ятати, що Російська Федерація створює всі можливі умови на тимчасово окупованих територіях, щоб українці отримали російський паспорт. І факт незгоди отримання паспорта, небажання його отримувати розцінюється, як прояв нелояльності. І дії Російської Федерації - це реагування на недотримання незаконних законів, неправових законів, які Росія утвердила на окупованих територіях. Країна-окупант не може змушувати присягати їй на вірність людей, які живуть на цій території. Але Росія, звичайно, порушує норми міжнародного права і змушує українців присягати їй на вірність. І все, що відбувається внаслідок не присягання - це все також про порушення. Можна і треба звертатися до правоохоронних органів, документувати факт депортації. І це дуже важливо робити. Само по собі створення умов, за яких ти не можеш проживати на окупованій території без російського паспорта, це те, що змушує українців їхати з окупованої території, які не бажають отримувати російський паспорт, для яких це небезпечно, як, наприклад, для чоловіків, яких можуть мобілізувати - у разі отримання російського паспорта вони стають моментально видимі для всіх державних структур. Тривалий час люди не отримували паспорт, тому що росіяни з 2023 року встановили обмеження на виїзд без російського паспорта. Тому українці в окупації залишаються в дуже складному становищі, де і не отримання паспорта є проблемою просто іншого порядку - на тебе будуть більше звертати увагу правоохоронні силові органи. Втім і отримання паспорта може бути дуже ризикованим, особливо для чоловіків, для людей, в кого є в бекграунді історія служби в ЗСУ, для родичів тих, хто зараз служить в Збройних Силах України. Це все робить їх видимими для російської правової системи, на жаль.

Чи вважається отримання російського паспорта злочином?

Отримання російського паспорта в умовах окупації не може вважатися легітимним дією. З 2014 року Україна дотримується правової позиції, вважаючи, що отримання громадянства в окупованих територіях є примусовим. Це наша чітка публічна декларація на міжнародній арені. Ми також закликаємо наших міжнародних партнерів не визнавати документи, видані в окупаційних умовах, зокрема російські паспорти. Оволодіння російським паспортом несе високі ризики для українських громадян, про що слід пам’ятати. Люди змушені отримувати ці паспорти під тиском, в умовах, коли доступ до медичних послуг можливий лише за наявності російського паспорта, а свобода пересування суттєво обмежена. Нав'язування російського громадянства та примус українців до отримання російських паспортів є злочином.

Чому для росіян є таким важливим, щоб особа, яка отримує паспорт Росії, прийняла присягу?

Діти до 14 років, а також особи, які є недієздатними, звільняються від присяги. Однак росіяни примушують людей записувати на відео процес складання цієї присяги, що є явним психологічним тиском. Жителі окупованих територій усвідомлюють, що це порушує їхні права і свободи. Якщо б вони бажали отримати російський паспорт, то могли б зробити це іншим способом або ж переїхати до Росії. На цих територіях існує потужна пропагандистська кампанія, яка стверджує, що отримання російського паспорта призведе до втрати українського громадянства, або ж особа буде вважатися злочинцем чи колаборантом. Якщо хтось вже записав цю присягу, це може бути використано як доказ його "добровільного" бажання отримати паспорт, хоча насправді це не так. Це стає компрометуючим матеріалом для всіх, хто живе в окупації, і в разі необхідності українська влада може його використати, що стане відомим публічно. Це означає, що Російська Федерація має інформацію про те, що ти нібито сам хотів отримати російський паспорт, хоча це є ілюзією добровільності, адже насправді такого бажання немає.

Чи є можливість захистити себе від людей в окупації або ж відмовитися від отримання паспорта?

Важливо ретельно зважити можливі наслідки або ризики, пов'язані з отриманням російського паспорта, усвідомлюючи, що Російська Федерація матиме доступ до ваших даних. Якщо є можливість уникнути отримання російського паспорта, краще відмовитися від цього кроку. Проте у ситуації окупації, яку створює Російська Федерація, існує ймовірність, що без російського паспорта вам буде важко забезпечити своє життя.

Читайте також