-2.3 C
Киев
04/12/2023
Домой События Прес-конференція «Прояви екстремізму в Україні»

Прес-конференція «Прояви екстремізму в Україні»

Експерти Фонду «Українська політика»/UP Foundation провели презентували результати дослідження щодо проявів екстремізму в Україні а також презентували доповідь в якій представили своє бачення даної проблеми та можливі варіанти її подальшого врегулювання.

В прес-конференції взяли участь:

Кость Бондаренко – керівник Фонду «Українська політика»/UP Foundation, історик, політолог.

Олег Витягов – керівник проектів Фонду «Українська політика»/UP Foundation.

Лев Бондаренко – виконавчий директор Фонду «Українська політика»/UP Foundation, аналітик, журналіст.

Під час прес-конференції Костянтин Бондаренко зазначив, що в Україні немає юридично оформленого поняття «екстремізм», немає закону, який передбачав би боротьбу з екстремізмом, а в законодавчому порядку переслідують окремі його прояви, як-от тероризм.

За його словами, попри те, що в Україні немає такого рівня екстремізму, як на Близькому Сході чи в Європі, прояви етнонаціоналістичного екстремізму непоодинокі.

«Йдеться про необхідність профілактики важких проявів екстремізму. Щоб не «грянув грім», ми вважаємо, що вже зараз потрібно робити цілу низку досліджень, розробляти методологічну, законодавчу базу для боротьби з екстремізмом, щоб у майбутньому він не став найголовнішою проблемою для України», — наголосив Кость Бондаренко.

У свою чергу Лев Бондаренко оприлюднив результати дослідження щодо проявів екстремізму в Україні. Дослідження здійснювалося з грудня 2019 року до листопаду 2020 року методом моніторингу повідомлень ЗМІ на всій території України, за основу було взято десять ключових критеріїв, що потрапляють під прояви екстремізму.

«Що стосується загальних результатів за рік, то склалася така картина: найбільше проявів екстремізму було зафіксовано за критерієм «незаконне зберігання, виготовлення та поширення зброї» — 746 подібних випадків… На другому місці — спроби підготовки терористичних актів, мінування будівель, усі заяви, що ми чуємо про мінування приміщень… їх було 567 за цей рік. На третьому місці — загроза життю державних службовців, політиків, журналістів, громадських і публічних діячів… комусь підривають автомобілі, комусь погрожують силовим способом, когось викрадають», — розповів він.

Також, за словами Льва Бондаренка, за минулий рік було 14 випадків спроби захоплення влади і державних установ.

У регіональному розрізі за кількістю випадків прояву екстремізму лідирують Київ, Одеська і Дніпропетровська області.

«Переважно в Україні з екстремізмом пов’язують праворадикальні угруповання. Певною мірою це відповідає дійсності… Попри те, що ці угруповання і політичні структури мають бойовий досвід, на наш погляд (і це констатують і правоохоронні органи), вони не готові впроваджувати силові методи боротьби», — сказав керівник проектів Фонду «Українська політика»/UP Foundation Олег Витягов.

Він наголосив: «В Україні боротьба з екстремізмом ведеться хаотично… Окремі злочини, які містять екстремістські ознаки, віднесено до підслідності різних правоохоронних органів… Ми пропонуємо… Планомірно працювати над створенням державної програми з протидії екстремізму. Окрім праворадикального, є ще й ліворадикальний екстремізм».

Він додав: «Потрібно визначити, що таке екстремізм, у рамках законодавчого поля України… Тоді ми матимемо можливість розробити закон про протидію екстремізму».