Тероризм – це завжди жертви, смерть, розруха, страх та ненависть. І неважливо якого він спрямування – ліворадикальний, праворадикальний, фанатизм християнського чи ісламського спрямування. Проростає він в основному там, де панують злидні, безграмотність, фанатичність в релігійному переконанні, непримиримість.

На сьогоднішній день часто носіями екстремізму стають представники ісламістського спрямування. Екстремісти експлуатують релігію з політичною метою, порушуючи її догми. Іслам та ісламістський екстремізм – поняття різні, а підміна цих понять становить небезпеку. Іслам – мирна релігія, яка досить вільно співіснує з громадянським суспільством, альтернативними системами його устрою. Помірні мусульманські держави інтегровані у глобальне життя і не прагнуть відокремлення чи експансії. Але дуже часто проповідники радикального ісламу, прикриваючись релігією, розповідаючи про ідеї ісламу та боротьби з невірними, вербують молодих людей.

Однією з таких терористичних організацій є «Ісламська держава» – міжнародна сунітська терористична мілітаристська організація напрямку салафітський джихадизм, яка активно діє і до сьогоднішнього дня. Ця організація контролює частину території в Іраку та Сирії, де вона намагається реалізувати свій проект зі створення квазідержави з шаріатською формою правління (терористи на захоплених територіях оголосили «халіфат»), контролює деякі області Лівії, Нігерії і провінції Нангархар в східному Афганістані. Група також діє або має філії в інших частинах світу, у тому числі Південній Азії. «Ісламська держава» визнана терористичною організацією Радою безпеки ООН, ЄС, Росією, а також низкою окремих країн.

Свою терористичну діяльність «IД» (ІДІЛ) розпочали з 2007 року, а з 2009 року регулярно здійснювали теракти і заявляли про себе беручи відповідальність за вибухи, напади в Іраку та Сирії, знищуючи як мирне населення так і воюючи проти вільної сирійської армії, що являє собою повстанське угрупування, яке веде боротьбу проти уряду Сирії, і утворилось в результаті переходу офіцерів сирійських збройних сил на бік опозиції.

Чисельність «IД» коливалися від 10 тисяч до 200000 тисяч бійців. В тому числі іноземних бойовиків, включаючи представників країн західного світу.

Однією з основних причин появи ІДІЛ є швидке зростання населення Близького Сходу і викликані ним безробіття, зубожіння населення даних регіонів, які створили ґрунт для поширення ідей релігійного екстремізму серед місцевої безробітної молоді. В багатьох ісламських країнах йде постійне, часто криваве, протистояння між цими двома релігійними течіям. Шиїти не сприймають сунітів. Відповідно суніти вважають шиїтів відступниками, а ІДІЛівці – найлютішими своїми ворогами. Однак цілі вони мають зовсім інші і часто вони носять фінансовий та політичний окрас. І все це призводить до непомірних людських втрат.

Безпосередня попередниця ІДІЛ — організація «Ісламська держава Ірак», яка була утворена у 2006 році в Іраку шляхом злиття одинадцяти радикальних ісламістських угрупувань на чолі з місцевим підрозділом «Аль-Каїди». Її створили бойовики-суніти незабаром після вторгнення США до Іраку у 2003 році. Пізніше угруповання, відоме під назвою «Ісламська держава Іраку», приєдналося до боротьби проти президента Сирії Башара Асада.

Мета цієї організації – заснування Ісламської Суннітської держави і встановлення халіфату на чолі з халіфом, що є наступником Пророка Мухаммеда. Прибічники цієї групи визначили генеалогічне походженням їх лідера Абу-Бакр аль-Багдаді, якого призначено халіфом. За твердженням спецслужб США він був знищений в ході операції ЗС США в сирійському Ідлібі 26 жовтня 2019 року. Як халіф, він вимагав відданості усіх набожних мусульман у всьому світі, згідно з ісламською юриспруденцією. Ціллю ІДІЛ було розширення свого впливу на всю земну кулю, не рахуючись з людськими жертвами. Ця організація мала на меті об’єднати історичні області колишніх мусульманських держав в Європі, Близькому Сході і в Африці в єдиний халіфат. За керівників ІДІЛ спецслужби США обіцяли великі винагороди за встановлення їх місцезнаходження. Деякі керівники цієї організації переховуються в тому числі і на території України, потрапляючи сюди за підробленими паспортами.

В 2014 році бойовики ІДІЛ проголосили халіфат і перейменували свою організацію у «Ісламську державу» (ІД).

За наявними даними, фінансують це угрупування спонсори з країн Перської затоки. Кошти надходять від грабежів, торгівлі нафтою та газом, торгівлі наркотиками, контрабанди і нелегальної торгівлі творами мистецтва та історичними предметами, викупів за викрадених іноземців.

Угрупування контролює місцевості в Сирії та Іраку, що мають багаті родовища нафти. Окрім, контролю над частиною Сирії та Іраку, філії «IД»  створені в Лівії, Єгипті, Саудівській Аравії, Ємені, Алжирі, Афганістані, Пакистані, Нігерії і Північному Кавказі. «IД» також має представництво в Марокко, Лівані, Йорданії, Туреччині, Ізраїлі і Палестині, але не має офіційних філій в цих країнах.

Варто зазначити, що Сирія – фактично головний форпост «IД»  — залишається розколотою на різні групи повстанців, що воюють на різних фронтах, а також проурядові сили режиму Асада. Фактично, у Сирії кожен виступає проти кожного. В сирійській війні є безліч інтересів і міжнародних гравців: США, і Росія, і країни Перської затоки , І це дає чудове підґрунтя для продовження кровопролитної війни, розрухи та сотні тисяч біженців, що хлинули в Європу.

За останнє десятиліття представники цієї терористичної організації взяли на себе відповідальність за вбивства військових, мирне населення, захоплення в рабство жінок і дітей. Було оприлюднено велику кількість відео зі стратами, у тому числі з обезголовлюванням американського та французького журналістів і вбивством британських та американських волонтерів з гуманітарних місій. Пізніше «IД» перенесли свою діяльність і на територію Європи, де взяли на себе відповідальність за проведення терористичних актів у Франції, Великій Британії, Іспанії, Австрії та інших країнах.

У червні 2014 року США разом з країнами-партнерами по коаліції (Бахрейн, Йорданія, Катар, Об’єднані Арабські Емірати та Саудівська Аравія) розпочали операцію «Непохитна рішучість» (Operation Inherent Resolve), в результаті якої за наступні 6 років вдалось ліквідувати значну частину бойовиків «ІД» та локалізувати території, на яких велась активна терористична діяльність. Варто зазначити, що значну частину території Сирії, перш за все Західні і Центральні регіони, було звільнено від «ІД» сирійською армією, підтримку якій надавала, зокрема, Росія.

Починаючи з 2017 року «Ісламська держава» почала втрачати захоплені території, в тому числі в Іраку і Східної Сирії, (включаючи головне місто для «ІД» — Ракку). Багато бойовиків «ІД» перейшли в підпілля і тому все частіше вдавалися до терористичних актів у великих поселеннях і містах, використовуючи свої мережі сплячих осередків на Близькому Сході і в інших регіонах світу.

Сьогодні «ІД» продовжує заявляти, що група як і раніше претендує на створення всесвітнього халіфату. Попри те, що дана терористична організація зазнала серйозних втрат, за даними ООН в розпорядженні угруповання все ще є від 15 до 20 тисяч бойовиків лише в Іраку та Сирії.

Наразі «ІД» несе велику загрозу завдяки потенційній наявності  значної кількості сплячих осередків. Це підконтрольні організації групи осіб, які формуються, планують теракти, заробляють гроші й вичікують слушного моменту, щоб виконати волю терористів. Наприклад, якщо Ісламська держава захоче напасти на одне з міст чи країн ЄС, то ці сплячі осередки діятимуть з середини: теракти, збройні напади, грабунки, вбивства держслужбовців та інше. Показовим прикладом такої діяльності можна вважати нещодавні теракти у столиці Австрії (листопад 2020 року), чи вибух на весіллі у столиці Афганістану, в результаті якого загинуло 63 людини (2019 рік).

Також варто зважати й на те, що «ІД» користується спадком тих терористичних організацій та загонів, з яких вона була утворена. Мова йде не лише про ідеологічні погляди, але й про технічне забезпечення терористичної діяльності. У руках терористів «ІД» знаходиться зброя, яка виготовлена і спроектована більш ніж у 25 країнах світу. Перш за все це зброя, яка залишилась після американської кампанії в Іраку, а також російська, китайська, французька зброя, а інколи і зброя, яка була виготовлена ще за часів Радянського Союзу. Крім того терористична організація «ІД» регулярно використовує заміновані вантажівки та автомобілі, підривників-смертників, а також, за наявними даними, має власну хімічну зброю, використання якої фіксувалося декілька раз за останні 7 років.

Основний противник «Ісламської держави» – «невірні». Під це визначення підпадають всі народи, які населяють Землю, враховуючи і мусульман. При цьому, можна умовно виділити групи країн, щодо яких спостерігається підвищена активність організації:

1. Країни, на території яких постійно перебувають лідери активно діючих терористичних організацій, розміщені їх осередки (філії, відділення, вілаяти тощо), і які входять до сфери їх інтересів (Афганістан, Ірак, Сирія, Лівія, Нігерія, Камерун, Ємен, Пакистан та інші). Для таких країн характерними є слабкі та неефективні державні інституції, у першу чергу безпекові. Ці та інші негативні чинники сприяють тому, що терористичні організації мають змогу контролювати значні території, здійснювати захоплення районів, населених пунктів та великих промислових об’єктів, з метою отримання доступу до ресурсів (людських, матеріальних тощо).

За результатами терористичної активності такі країни несуть значні людські та матеріальні втрати. Крім того, там зазнають втрат і сили міжнародної антитерористичної коаліції.

2. Країни, які ведуть активну боротьбу з міжнародними терористичними організаціями (США, Канада, Велика Британія, Франція, Туреччина, ФРН, Ізраїль тощо). Метою терористів є змушення урядів таких країн відмовитися від боротьби з міжнародним тероризмом за межами держави, у тому числі завдяки тиску з боку населення цих країн, щодо якого здійснюється залякування, а також відбувається відволікання зусиль правоохоронних органів, спеціальних служб, збройних сил і ресурсів держави на подолання наслідків таких терактів та ведення відповідної профілактичної роботи всередині держави.

3. Країни, які використовують міжнародними терористичними організаціями як «транзитні».

Такі країни не розглядаються терористичним організаціями як потенційні цілі, а використовуються для транзиту, перепочинку, лікування, вербування нових членів – тобто для забезпечення своєї діяльності. До цієї категорії, може бути віднесена і Україна.

Варто зазначити, що у «ІД» є й територіальні претензії до України. Так як вони вважають, що деякі території України, а саме Крим, Схід та Південь України і частково Поділля колись входили до Османської Імперії, а Ісламська Держава оголосила себе прямим її спадкоємцем, то і ця територія має входити до халіфату.

На сьогоднішній день на території України було виявлено, затримано та депортовано значну кількість осіб, які знаходяться в розшуку Інтерполу і підозрюються у зв’язках з  терористичним угрупуванням «ІД». Через територію України функціонерами «ІД» здійснюється вербування та переправлення прихильників «Ісламської Держави», які прямують з країн Центральної Азії до Сирії, забезпечують їх коштами, місцями проживання та проїзними документами. Також існують дані щодо переховування на території України бойовиків, які пройшли підготовку в таборах терористів в Сирії та брали безпосередню участь у бойових діях на боці «Ісламської держав». Згідно з даними правоохоронних органів, лише за останні роки співробітниками спецслужб було виявлено та заблоковано декількох транзитних каналів переправлення іноземних бойовиків організації «ІД».

25 листопада 2015 року ІДІЛ оголосила Україну своїм ворогом, а через п’ять років — 27 листопада 2020 року — Україна приєдналася до санкцій Євросоюзу проти «Ісламської Держави» та «Аль-Каїди». Санкції передбачають жорсткі обмеження на торгівлю або постачання таким терористичним суб’єктам будь-якої зброї, товарів військового або подвійного призначення, запчастин до них, будь-яку технічну допомогу з їх обслуговування.

Також заборонена торгівля нафтою та нафтопродуктами, будь-які форми фінансової підтримки, включаючи позики та кредити. Членам підсанкційних організацій також заборонений в’їзд на територію Євросоюзу, це обмеження розповсюджується також на громадян країн ЄС, які належать до цих терористичних організацій.

Останні події в Афганістані в черговий раз продемонстрували, що загроза від діяльності «Ісламської держави» нікуди не зникла, а терористичні акти можуть бути реалізовані у будь-якому куточку світу. Зважаючи на ріст числа біженців, які намагаються покинути Афганістан після захоплення країни представниками «Талібану», можна прогнозувати значне загострення ситуації, перш за все, на території Східної Європи (США і окремі країни Західної Європи вже заявили про фактичну відмову у прийомі біженців з Афганістану).

Дана загроза фактично стає першочерговим викликом для українських спецслужб та правоохоронних органів, які мають забезпечувати якісний контроль за транзитним переміщенням  біженців та їх проживання на території України. У гіршому випадку, вже за декілька рокі ми зможемо стати свідками активного процвітання терористичних організацій у середовищі, яке ще зовсім недавно було абсолютно чужим для ісламського екстремізму і тероризму.

Безумовно, події на геополітичній мапі світу інколи розвиваються занадто стрімко, але головне розуміти, що потрясіння у таких, на перший погляд, далеких країнах як Афганістан, Сирія, Ірак, Лівія та інші, не завжди проходять непомітно для України.

Адже змах крила метелика дійсно може призвести до цунамі в іншій частині світу. Головне не пропустити сам «змах», та встигнути підготуватися до «цунамі».

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь