Зеленський виключив ймовірність транзиту російського газу після 1 січня. Також свою думку висловив Путін.
Україна не продовжуватиме транзит російського газу, навіть якщо покупці з ЄС купуватимуть його на російсько-українському кордоні.
Цю інформацію президент Володимир Зеленський озвучив під час пресконференції в Брюсселі, повідомляє БізнесЦензор.
"Ми не маємо наміру продовжувати транзит російського газу, і не дозволимо заробляти додаткові мільярди на нашій крові. Будь-яка країна, яка сподівається отримати дешеві ресурси від Росії, з часом стане залежною від неї — питання лише в термінах: завтра, через місяць чи рік. Це їхня стратегія. Отже, ми не будемо транспортувати російський газ", - зазначив Зеленський.
Президент підкреслив, що сьогодні він порушував це питання під час бесіди з прем'єр-міністром Словаччини.
"Я ясно дав зрозуміти: якщо мова йде про газ не з Росії, а з іншої держави. Але... якщо ця інша країна імплементує газ з Росії, а потім постачає його як свій, то це фактично означає продовження фінансування цієї війни та передачу коштів Росії," - зазначив Зеленський.
"Якщо європейська держава продовжить отримувати газ, не розрахувавшись за нього з Росією до завершення війни, це викликає певні роздуми. Це ключовий аспект. Однак, слід зазначити, що ми не дозволимо РФ отримувати додаткові прибутки", - підкреслив президент.
Своєю чергою питання продовження транзиту газу через Україну сьогодні на щорічній пресконференції прокоментував російський диктатор Путін.
Він зазначив, що Україна "заблокувала" постачання російського газу в Європу.
"Україна перекрила постачання російського газу європейським споживачам. Цього контракту більше не буде. "Газпром" це переживе", - цитує Путіна російський Інтерфакс.
Як стало відомо, прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо мав на меті зустріч із президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн в четвер для обговорення своїх ідей щодо продовження транспортування газу через територію України.
Згідно з висловлюваннями Фіцо, незважаючи на те, що українська влада відмовилася від продовження угоди про транзит з російським "Газпромом", існують інші варіанти, які можуть допомогти зберегти цей маршрут для транспортування газу.
Не так давно словацька енергетична компанія SPP, оператор газотранспортної системи SLO Eustream AS, а також угорські компанії MOL Hungarian Oil and Gas Plc та MVM Zrt разом із кількома іншими організаціями підписали декларацію, що підтверджує їхню підтримку продовження транзиту газу через територію України. Цей документ буде направлено на розгляд Європейської комісії.
Словаччина підтримує тривалу угоду з "Газпромом" та має намір продовжувати імпорт російського газу через територію України. За даними SPP, припинення транзиту газу через українську мережу може обернутися для Словаччини збитками, що перевищують 220 мільйонів євро, оскільки ці кошти знадобляться для закупівлі газу з альтернативних джерел.
Одночасно в Європейській комісії знову підкреслили, що "ЄК не має наміру продовжувати транзит російського газу через територію України". Вони також зазначили, що "ЄС готовий до зупинки транзиту і має альтернативні варіанти".
Що відомо про майбутнє транзиту газу через Україну
Як стало відомо, напередодні прем'єр-міністр України Денис Шмигаль зустрівся з прем'єр-міністром Словаччини Робертом Фіцо для обговорення питань, що стосуються газового транзиту через територію України. Після завершення переговорів Шмигаль повідомив, що Україна готова вивчити офіційну пропозицію Європейської комісії щодо транзиту будь-якого газу, за винятком російського.
Представники українського уряду неодноразово підкреслювали, що Україна не планує продовжувати угоду на транспортування російського природного газу до Європи після 2024 року. Проте в уряді також розглядали можливість інших угод щодо цього питання.
В кінці жовтня агентство Bloomberg, посилаючись на свої джерела, повідомило, що Угорщина та Словаччина наближаються до укладення угоди з Азербайджаном щодо імпорту 12-14 мільярдів кубометрів газу на рік через територію України. Ця нова угода повинна замінити чинний транзитний контракт між Росією та Україною, термін дії якого закінчується наприкінці року.
Спочатку передбачалося, що постачання газу з Азербайджану здійснюватиме компанія SOCAR, тоді як угорська MVM і словацька SPP відповідатимуть за транспортування до європейських країн. Проте, у схемі постачання азербайджанського газу все ж буде задіяна Росія, оскільки Азербайджан не має достатніх обсягів газу для експорту, а також потребує доступу до російської газотранспортної системи, підкреслювало агентство.
Втім, наразі про жодний прогрес у цьому напрямку невідомо, а російський "Газпром" будує плани експорту у країни Європи на 2025 рік без урахування транзиту через Україну, повідомляли джерела Reuters.
Нагадаємо, що 30 грудня 2019 року було укладено угоду між "Нафтогазом України" і "Газпромом" щодо організації транспортування газу, а також транспортну угоду між "Нафтогазом" та Оператором ГТС, і міжоператорську угоду між Оператором ГТС і "Газпромом". Згідно з контрактом, передбачався транзит 40 мільярдів кубометрів газу на рік у період з 2021 по 2024 роки, однак ця умова наразі не виконується.
У 2023 році обсяги транзиту російського газу через газотранспортну систему України зменшилися на 28,4%, що становить 5,81 млрд кубометрів у порівнянні з 2022 роком, досягнувши рівня 14,65 млрд кубометрів.