Замість того, щоб зосередитися на збереженні історичних пам'яток, увага була спрямована на елітну нерухомість. У Житомирській області виникло суперечливе будівництво, яке викликало обурення.
Приватна фірма "назбирала" кілька земельних ділянок, на трьох з яких зводить елітне житло
Суд першої інстанції зобов'язав приватну фірму, серед засновників якої Іван Литвин - син ексспікера Верховної Ради - та відомий бізнесмен Ігор Мазепа, повернути у власність громади земельну ділянку на березі річки Случ, що на Житомирщині. Майже десять років тому її придбали у місцевого мешканця, а заодно й прикупили старий млин, нібито плануючи його обслуговувати. Згодом зміна цільового призначення й інші "фінти" перетворили угіддя для сінокосу на місце під забудову. А коли правоохоронці звернули увагу на порушення закону, здається, встановити справедливість може бути вже не так просто.
"Телеграф" розбирався в земельній історії й знайшов цікаві деталі.
Пресслужба Житомирської обласної прокуратури 19 грудня повідомила про судове рішення, що стосується земельної ділянки площею понад 1 гектар, розташованої на березі річки Случ в селі Олександрівка Звягільського району (до 2020 року – Новгород-Волинський). Це місце знаходиться всього за дві години їзди від Києва та за годину від Житомира. У повідомленні йдеться про те, що ця земельна ділянка колись була "незаконно передана у приватну власність місцевому жителю для ведення особистого селянського господарства та обслуговування млина". Пізніше "клаптик" землі кілька разів змінював власників, перш ніж опинитися у володінні "рівненського товариства". Це товариство ініціювало зміну цільового призначення ділянки з метою реконструкції млина та інших споруд для створення туристичної інфраструктури, зокрема, готелю, ресторану, винного залу та інших об'єктів.
"Прокурори виявили порушення норм земельного законодавства у процесі управління землею водного фонду, що належить до комунальної власності, та підтвердили в суді незаконність отримання приватних прав власності", - повідомили у пресслужбі. Вони також зазначили, що відповідне рішення суду зобов'язує товариство повернути земельну ділянку до Звягельської міської ради.
Як виявилось, відповідачем у справі було ТОВ "Надслучанська Перлина", яке було засновано, за даними сервісу Опендатабот, у 20 травня 2014 року. Його кінцевими бенефіціарами наразі є трійця -- Іван Литвин, Юрій Благодир та Ігор Мазепа. Перший, Іван Литвин - син відомого політика Володимира Литвина родом зі Звягельщини, він є власником кількох приватних фірм та благодійного фонду "Майбутнє Полісся", балотувався десять років тому разом з батьком до Верховної Ради, але депутатський мандат не отримав. Другий - Юрій Благодир - екснардеп, однопартієць та земляк Литвина старшого, депутат Рівненської облради кількох скликань, на якому теж кілька ТОВ. Третій - Ігор Мазепа - інвестбанкір та власник компанії Concorde Capital, якого на початку цього року затримало ДБР на україно-польському кордоні через підозру у "замовленні заволодінні землями Київської ГЕС". Мова про ділянку площею 2,4 га, придбану на вторинному ринку, на якій бізнесмен побудував елітне котеджне містечко Goodlifepark.
У контексті Житомирської області мова йде про території водного фонду, оскільки спірна ділянка площею 1,1716 гектара розташована на березі річки Случ і складається з трьох частин, які раніше були "угіддями сіножаті". На цій території зберігся млин, ймовірно побудований наприкінці XVIII або на початку XIX століття. Згідно з рішенням Господарського суду Житомирської області, ділянка була передана в особисту власність одного з місцевих жителів наприкінці 2010 року за розпорядженням голови районної адміністрації для ведення особистого селянського господарства. Висновки комісії, яка розглядала можливість відведення цієї земельної ділянки, вказували на те, що вона "межує з водним об'єктом (річкою Случ), під час повені підлягає затопленню, що дозволяє віднести її до прибережної захисної смуги. Для її використання встановлені обмеження: заборона на будівництво нових нерухомих об'єктів; можливість використання ділянки лише для обслуговування млина".
За 2,5 роки - у червні 2013 - місцевий ґазда продав цю землю іншій людині, яка ж того дня придбала й об'єкти нерухомості, що були на ній розташовані (будинок дизельних установок, старий млин тощо). І вже у березні 2014-го РДА погоджує новому власнику зміну цільового призначення ділянки: для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування.
Свій підпис під цим розпорядженням буквально за кілька днів перед звільненням (відповідний указ президент підписав 18 березня, а розпорядження про затвердження проєкту землеустрою датоване 4 березня - Авт.) поставив Сергій Лавренюк, що був однопартійцем Литвина старшого й обирався від "Народної партії" до місцевої ради.
26 травня того ж року новий землевласник передає ділянку біля водойми площею 1,1716 га до статутного капіталу ТОВ "Надслучанська Перлина", яке реєструє право власності на неї 16 червня. Наразі товариство володіє, крім цього "клаптика" землі, ще 11 ділянками по сусідству. Частина з них має цільове призначення "для ведення особистого селянського господарства", ще кілька - "для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд", а інші - "для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування". Загалом це ще трохи більше ніж 2,5 га.
Новий власник через певний час чітко продемонстрував свої претензії на колишню комунальну землю, оточивши ділянку навколо млина огорожею. Таким чином, доступ до цього стародавнього об'єкту, а також до води, було повністю перекрито. У січні 2016 року один з учасників місцевої спільноти поділився своїми враженнями: "У неділю я вирішив завітати до одного з моїх улюблених місць на річці Случ – залишків водяного млина в селі Олександрівка. Але я був приємно здивований - металевий паркан простягнувся аж до води, за ним зводилися значні будівлі. Обгороджена територія була досить великою. На фотографії я побачив інформаційний паспорт об'єкта з написом 'Реконструкція... під готельний комплекс...'. Тепер прогулятися вздовж річки стало неможливо."
Оскільки в документах було обмеження на нове будівництво, то йшлося саме про "реконструкцію з добудовою комплексу існуючих будівель млина". В такому форматі про нього написано на сторінці Інституту проєктування "Комфортбуд", де також зазначено, що в результаті власник має отримати готель з конференц-залом та басейном, ресторан з VIP апартаментами та винарню. Судячи з опису вже проведених робіт, тільки для останнього об'єкту було використано одну з наявних на землі будівель, адже згадується тільки виконання несучих конструкцій та накриття даху черепицею. В той час як два інших корпуси, що планувались під готель та ресторан, зводились з фундаменту. Завершені роботи мали бути у IV кварталі 2016 року, а генпідрядником тоді виступав Гладкевич О. А.
Наразі на кадастровій карті зазначено, що на спірній земельній ділянці знаходиться готельний комплекс. Але при спробі знайти якісь контакти закладу пошук видає посилання на сайти з пропозиціями про продаж квартир. Проєкт, презентований на сайті ЛУН, тепер має назву ЗORI by Shelest (торгова марка ЗORI зареєстрована за ТОВ "Надслучанська Перлина"), а його виконавцем вказана вже згадана фірма Concorde Capital. Йдеться про елітну нерухомість - один будинок на три поверхи та 58 квартир. Всі вони вже реалізовані, причому буквально за два місяці: стартували продажі 27 серпня, а 18 жовтня вони вже були закриті. Пропонувались у комплексі, за даними сайту DimRia, 1-кімнатні помешкання площею 20-39 кв. метрів за ціною від 82 тис. доларів та 2-кімнатні (41-82 кв. метра) за ціною від 150 тис. доларів. Та входини власники зможуть відзначити лише наступного року, адже датою завершення робіт вказаний IV квартал 2025 року. Важливий момент: в рубриці "документи" зазначено, що об'єкт займає три земельні ділянки.
Так само про об'єднання трьох ділянок з тими ж кадастровими номерами загальною площею 2,3453 га (крім спірної ділянки площею 1,1716 га входять дві менші - 0,3215 та 0,8522 га) йдеться в повідомленні про планову діяльність ТОВ "Надслучанська Перлина", яка підлягає оцінці впливу на довкілля. Цей документ був опублікований на сайті Звягельської міської ради. Дата розміщення невідома, але це трапилось точно після 24 лютого 2022 року. Адже в тексті є згадка про певні підстави, що склалися "у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України (запроваджений воєнний стан, повітряні тривоги, аварійні та планові відключення електроенергії)" і унеможливлюють роботу підприємства. Саме тому виникла необхідність в альтернативних джерелах живлення, а саме встановленні сонячних панелей.
У документі йдеться не лише про готель з конференц-залом і басейном, як це передбачалося в проекті 2016 року. Тепер мова йде про "апарт-готель" — концепцію, що поєднує елементи традиційного готелю та орендованих квартир, з 58 номерами та СПА-зоною. До цього комплексу планується також додати ресторан, винарню, наземний перехід між готелем і рестораном, а також різні інженерні споруди, такі як очисні споруди, водозабірна свердловина та насосна станція для пожежогасіння. Передбачено створення трансформаторної підстанції, млинового колеса та малих архітектурних форм. Відомо, що для реконструкції та добудови існуючих будівель млина альтернативні земельні ділянки не розглядалися.
Отже, на спірній земельній ділянці власник здійснив певні будівельні роботи, і, враховуючи їхній масштаб, це також вплинуло на дві сусідні ділянки. Проте Житомирська обласна прокуратура висловила зауваження саме до ділянки площею 1,1716 га, розташованої на березі річки, оскільки вбачала у її передачі в приватну власність порушення законодавства. З метою відновлення справедливості та повернення землі у користування Звягельській міській об'єднаній територіальній громаді (представленій міською радою) прокуратура вирішила звернутись до суду.
Як зазначено у рішенні Господарського суду Житомирської області, позиція державного органу полягала в тому, що спірна земельна ділянка майже повністю розташована у прибережній захисній смузі річки Случ. "Остання в силу положень закону є земельною ділянкою водного фонду з обмеженим режимом використання, набуття якої в приватну власність суперечить положенням Земельного кодексу України. Вибуття такої земельної ділянки з власності територіальної громади шляхом неодноразового переоформлення права власності на неї свідчить про порушення прав територіальної громади на користування та розпорядження цими землями, що триває", - відзначали на суді представники прокуратури. А також додали, що Звягельська міськрада не вживала жодних заходів щодо цієї землі, проте підтримала позов й у процесуальній заяві просила суд задовольнити його у повному обсязі.
Представник ТОВ "Надслучанська Перлина", звісно, висловився проти цієї ініціативи. Він зазначив, що при затвердженні містобудівної документації для села Олександрівка в квітні 2015 року ширина прибережної захисної смуги річки Случ була визначена менше, ніж це передбачено законом (для середніх річок встановлено 50 метрів - Авт.). Таким чином, земельна ділянка, яка на той час уже належала товариству, не потрапляла в межі прибережної захисної смуги, а лише прилягає до неї. Також він підкреслив, що на цій ділянці розташована нерухомість, що також є власністю "Надслучанської Перлини".
"В силу норм ст. 120 Земельного кодексу України у відповідача у будь-якому випадку мають бути оформлені права на спірну земельну ділянку для забезпечення користування і обслуговування належного йому об'єкта нерухомого майна, побудованого на цій ділянці ще до її виділення у приватну власність", - наполягав адвокат відповідача. Також юрист відзначив: "У разі, якщо у межах цієї справи все-таки буде підтверджено належність спірної земельної ділянки до земель водного фонду, досягнення заявленої мети може бути забезпечене і шляхом застосування інших, менш обтяжливих для відповідача, заходів, наприклад, вилучення спірного майна з компенсацією його вартості, покладення на власників земельних ділянок поряд з об'єктами водного фонду додаткових обов'язків або встановлення земельних сервітутів тощо".
Суд ухвалив рішення на користь прокуратури, задовольнивши її вимоги. Це означає, що право власності ТОВ "Надслучанська Перлина" на земельну ділянку з кадастровим номером 1824083700:01:000:0162, площею 1,1716 га, буде анульовано. Ділянка повинна бути повернена власнику – Звягельській міській об'єднаній територіальній громаді, представляючи яку виступає Звягельська міська рада.
***
Слід зазначити, що на даний момент рішення Господарського суду Житомирської області ще не стало остаточним. Як повідомили "Телеграфу" в пресслужбі прокуратури Житомирської області, станом на 27 грудня не була отримана інформація про подання апеляційної скарги з боку відповідача. Водночас, останній має право оскаржити судове рішення до 2 січня 2025 року.
Не вдалось з'ясувати й позицію Звягельської міської ради на чолі з міським головою Миколою Боровцем щодо спірної земельної ділянки. Секретар очільника міста запропонував звернутися за коментарем в юридичний відділ, але за дивним збігом обставин, в ці дні його телефони не відповідають.
Безсумнівно, що у цій ситуації з землею ще не варто робити остаточні висновки, оскільки судові розгляди можуть тривати, а будівельна компанія, між тим, може завершити свій проект. Таким чином, "Надслучанська Перлина" може отримати нові аргументи для збереження території, навіть якщо це не призведе до повного володіння землею. Вони також можуть претендувати на компенсацію, оскільки питання стосується інтересів власників квартир в апарт-готелі. До речі, забудовник стверджує, що протягом наступних двох років вартість апартаментів зросте на третину, а середня рентабельність інвестицій складе 10%.
Як повідомляв "Телеграф", протягом кількох років триває судовий процес, що стосується 19 гектарів земель лісового фонду, розташованих у Федосіївській громаді на Київщині. За інформацією, тіньовим власником компанії, яка претендує на ці землі, може бути Юрій Туманов, швагер (брат дружини) колишнього президента України Леоніда Кучми.