Політичні новини України та світу

Закриті державні інституції та дистанційне навчання: в Ірані енергетична криза досягла свого піку.

Стан енергетичного сектору Ірану охарактеризовують як катастрофічний.

В Ірані спостерігається серйозна енергетична криза. Державні організації або призупинили свою діяльність, або функціонують з обмеженим графіком, в той час як навчальні заклади перейшли на дистанційне навчання. Автошляхи та торговельні центри опинилися в темряві, а промислові підприємства зазнали відключень електроенергії, що призвело до фактичного зупинення виробничих процесів. Це повідомляє ТСН, посилаючись на інформацію від Контракти.UA.

Цю інформацію опублікувало видання The New York Times.

Незважаючи на те, що Іран має один із найбільших запасів природного газу та нафти у світі, він перебуває у повномасштабній енергетичній кризі, яку можна пояснити роками санкцій, безгосподарністю, старінням інфраструктури, марнотратним споживанням -- і цілеспрямованими атаками з боку Ізраїлю.

Президент Ірану Масуд Пезешкіан вказав на те, що ситуація досягла критичного етапу.

Протягом більшої частини минулого тижня країна була фактично відключена з метою збереження енергоресурсів. Звичайні іранці висловлювали своє обурення, тоді як промислові керівники попереджали про збитки, які сягають десятків мільярдів доларів. У відповідь президент Пезешкіан не зміг запропонувати альтернативи, окрім вибачень.

Високопосадовці повідомили, що країні необхідно близько 350 мільйонів кубометрів газу щодня для нормального функціонування. У зв'язку зі зниженням температури та різким зростанням попиту, уряд змушений був вжити радикальних заходів.

Влада Ірану опинилася перед двома суворими виборами. Або припинити подачу газу до житлових будинків, або припинити постачання на електростанції, які виробляють електроенергію. Уряд обрав останній варіант, оскільки відключення газу в житлових будинках перекрило б основне джерело тепла для більшості іранців.

До 20 грудня 17 електростанцій були повністю виведені з ладу, а решта працювали лише частково.

Голова Координаційної ради промисловості країни Мехді Бостанчі каже, що ситуація в енергетиці катастрофічна і не схожа ні на що, з чим коли-небудь стикалися в країні.

За його підрахунками, лише протягом минулого тижня в Ірані виробництво може знизитися на 30-50%, а фінансові втрати можуть скласти десятки мільярдів доларів.

У листопаді в Ірані стартували регулярні відключення електроенергії в житлових будинках, які тривали по дві години щодня. Однак цього виявилося недостатньо для вирішення проблеми. Тепер відключення стали більш непередбачуваними та тривалими. На минулому тижні протягом двох днів школи, університети, банки та державні установи були закриті з попередженням за день в усіх, окрім трьох, з 31 провінції країни. Всі навчальні заклади переведені на дистанційний формат навчання.

New York Times підкреслює, що енергетична криза завдала серйозного удару по Ірану в особливо критичний для геополітики момент.

Регіональна роль Ірану як потужного актора зазнала значного ослаблення після падіння уряду Асада в Сирії та ліквідації Ізраїлем Хезболли в Лівані. Прогнозується, що повернення обраного президента Дональда Трампа призведе до посилення тиску на режим, а його політика ще більше ускладнить економічну ситуацію.

Протягом цього тижня іранський ріал зазнав суттєвого зниження, досягнувши рекордно низького значення по відношенню до долара.

Читайте також