Політичні новини України та світу

Яким чином вплине на українське суспільство запровадження множинного громадянства?

В парламенті позитивно оцінюють ймовірність прийняття законопроекту, запропонованого президентом.

17 грудня Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроект, що передбачає впровадження інституту множинного громадянства в Україні. Однак, множинне громадянство не буде дозволене для осіб, які мають російське громадянство або належать до країн, що не визнають територіальну цілісність і суверенітет України.

Чи зможе президент здійснити свої плани в умовах повномасштабного збройного конфлікту і які наслідки це принесе для України? Таке питання "Телеграф" адресував чиновникам, демографам і експертам з політики.

Що таке багатогромадянство?

У 2021 році, пояснюючи своє прагнення впровадити інститут множинного громадянства, президент підкреслював, що важливим елементом нашої міжнародної стратегії є "підтримка української діаспори", адже на планеті налічується близько 65 мільйонів людей українського походження.

Цього разу Володимир Зеленський уточнив, що мова йде про право на отримання громадянства для всіх тих, хто під час різних хвиль еміграції змушений був покинути свою батьківщину і опинився в Європі, США, Канаді, а також в країнах Азії та Південної Америки.

"Всі, хто допомагає нам попри сотні й тисячі кілометрів від рідної землі. Іноземні добровольці, які стали на захист України, усі, хто воює за свободу України, як за рідну Батьківщину. І Україна стане для них такою", - заявив президент.

На сьогоднішній день українське законодавство не визнає концепцію множинного громадянства. Важливо зазначити, що це не є забороною, а лише відсутністю визнання. Таким чином, громадяни України, що отримують паспорт іншої держави, залишаються в очах офіційного Києва виключно українцями. Щоб отримати паспорт з тризубом, особа повинна відмовитися від громадянства будь-якої іншої країни.

Більш того, існує поширена думка, що для зміни цієї норми слід вносити зміни до Конституції, що, в умовах воєнного стану, є неможливим. Проте, на думку нардепа від фракції "Слуга народу" Олександра Мережка, це є невірним висновком.

У даному контексті мова йде про концепцію "єдиного громадянства". Іноді навіть юристи можуть неправильно її інтерпретувати. В Конституції зазначено: "в Україні існує єдине громадянство". Це свідчить про те, що немає окремого громадянства для регіонів чи міст. Лише загальнонаціональне громадянство є дійсним. Проте це не означає, що отримання громадянства інших країн заборонене. Для української держави альтернативні громадянства осіб, які мають український паспорт, не враховуються. На мою думку, цю норму не варто змінювати, - підкреслює депутат у коментарі до "Телеграфу".

Політик переконаний, що якщо законодавство міститиме положення, які забороняють громадянам держави-агресора, її співучасникам та представникам інших недружніх країн отримувати український паспорт, то така норма не створить жодних загроз для нашої країни.

Складні питання

Наразі текст законопроекту перебуває у розробці, тому аналізувати ризики, пов'язані з його ухваленням, поки що вкрай складно. Втім, вже зараз зрозуміло, до яких аспектів буде прикуто найбільше уваги суспільства: служба в армії для осіб з двома громадянствами і можливість скористатися другим паспортом для ухилення від кримінальної відповідальності на території України.

На думку Володимира Мартиненка, який обіймав посаду радника голови МВС у період з 2015 по 2021 рік та очолює Центр запобігання та протидії корупції, важливим етапом стане висновок Головного науково-експертного управління Верховної Ради стосовно перспективного закону. У цьому документі будуть детально розглянуті всі потенційні ризики, пов'язані з корупцією та безпекою.

"Ідея сама по собі не є новою і має свої позитивні моменти, але чомусь раніше не отримала розвитку. Мене особисто цікавить головне питання цього документа: чи може людина, яка отримала друге громадянство, звільнитися від військової служби в Україні або уникнути призову, посилаючись на закони іншої країни? Це питання, яке вимагає особливої уваги сьогодні," - зазначає Володимир Мартиненко в інтерв'ю "Телеграфу".

Щодо можливості ухилення від кримінальної відповідальності в Україні, шляхом виїзду на територію іншої держави, де злочинець також є громадянином, ситуація неоднозначна.

За словами громадського активіста, з одного боку, на особу, що скоїла злочин в Україні, буде розповсюджуватися дія українських законів, де б вона не перебувала і яке громадянство б не мала. З іншого - ряд держав (в тому числі Ізраїль) не видає своїх громадян за запитом інших країн про кримінальне переслідування.

"Тобто, тут може виникнути проблема із тим, щоб затримати таких громадян і судити їх. Власне, багато одіозних українських депутатів вже скористалися цією можливістю", - каже Володимир Мартиненко.

Ще одним ключовим елементом цього законодавства буде норма, що дозволяє військовозобов'язаним особам з подвійним громадянством виїжджати за кордон України в період воєнного стану.

Відповідно до діючих норм права, особа має право використати паспорт іноземної держави для виїзду за межі України виключно після анулювання українського громадянства.

Коли було вперше запропоновано законопроект про множинне громадянство, деякі експерти в галузі політики почали підозрювати, що основна причина, чому влада прагне прийняти цей документ, полягає у бажанні розширити свою виборчу базу за межами України під час виборчих кампаній.

Теоретично, можна було б здобути додаткові голоси з-за меж країни шляхом електронного голосування в численних державах світу.

Однак, як зазначає директор Інституту світової політики Євген Магда, такі прогнози можуть обернутися проти самих авторів законопроекту. Адже українці, які тривалий час проживають за межами країни, можуть ухвалити несподіване рішення під час голосування.

"Без законопроекту, який можна було б аналізувати, поки що все це виглядає як не найкращий піар. По-перше, те, що ця ідея подається вже не перший раз, свідчить про те, що в Офісі президента одна нога не знає, що робить друга. По-друге, це відверта спроба перебити патріотичним хайпом питання про повернення громадян, що виїхали за кордон під час повномасштабної війни. Це спроба знайти шлях найменшого опору в питаннях, які жодним чином не вирішуються", - зазначає експерт в коментарі "Телеграфу".

Після ухвалення закону про множинне громадянство непорозуміння можуть виникнути й у питанні юрисдикцій. Річ у тім, що людина, яка має подвійне громадянство, перебуває під юрисдикцією обох держав. Іншими словами, вона повинна дотримуватися законів і тієї країни, в якій фізично перебуває, і тієї, де її також вважають громадянином, пояснює Олександр Мережко.

"Держава має забезпечувати дипломатичний захист своїм громадянам на іноземній території. Уявімо, що особа має два громадянства - України і Німеччини. Перебуваючи на території України, вона потрапляє у якусь ситуацію, в якій її затримує поліція. Чи може вона звернутись до німецького посольства по дипломатичний захист? Ні. Бо законом України вона розглядається виключно як громадянин України і перебуває під юрисдикцією України. Це треба усвідомлювати", - пояснює політик.

Навіщо це необхідно?

Олександр Мережко зазначає кілька важливих аспектів, що стосуються переваг нового закону для України. По-перше, в умовах повномасштабної війни нові громадяни матимуть можливість встати на захист нашої держави на рівних умовах з усіма.

"Я вважаю, що питання мобілізації таких осіб цілком може розглядатися. Це обов'язок, який випливає з їхнього статусу як громадянина України. Тут важливо дотримуватись конституційного принципу рівності всіх громадян в сенсі прав і обов'язків перед законом.

Служба в армії є обов'язком, а право на участь у виборах до органів влади — це можливість для громадян. Такі особи зможуть повернутися до України та реалізувати свої права. Існують приклади з країн Балтії, де представники української діаспори досягали високих посад, включно з президентськими. Не можна створювати різні категорії громадян з неоднаковими правами та обов'язками, оскільки це суперечить основному принципу рівності, закладеному в Конституції, — зазначає Олександр Мережко.

Також, українці, які тривалий час навчалися та працювали за кордоном, тепер можуть повернутися на рідну землю без ризику втрати свого іноземного громадянства, підкреслює депутат. В умовах посилення демографічних викликів, спричинених війною, залучення нових громадян стане суттєвим кроком до відновлення України після конфлікту.

Згідно з висловлюваннями політика, прийняття даного законодавства сприятиме зміцненню міжнародної підтримки України. Наприклад, в Аргентині мешкає кілька поколінь української громади, яка активно підтримує нас у боротьбі проти Російської Федерації. Олександр Мережко впевнений, що наявність матеріальних підтверджень зв’язку цих людей з Україною значно посилить їхню підтримку на всіх рівнях.

"Ми прагнемо приєднатися до Європейського Союзу. Важливо, щоб наше громадянство визнавали країни-члени ЄС, США та Великої Британії, адже вони є нашими головними партнерами. У Європі подвійне чи потрійне громадянство є звичайною практикою. Також існує можливість отримання громадянства ЄС, що могло б бути досяжним і для нас", - зазначає депутат.

З тим, що при належному управлінні множинне громадянство може бути корисним для України, погоджується й керівник відділу міграційних досліджень Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи, Олексій Позняк.

За словами експерта, демографічна ситуація в країні не дозволяє нехтувати можливостями залучення нових громадян в Україну. Єдиним винятком мають стати громадяни держави-агресора та країн міграційного ризику.

"Звісно, жителі Західної Європи та Північної Америки можуть стати важливим ресурсом. Якщо є можливість використати це джерело, чому б і ні? Це не лише збільшить населення, але й матиме позитивний вплив на економіку. Наприклад, багато з цих людей можуть вибрати Україну для здобуття вищої освіти, оскільки тут вона більш доступна в порівнянні з іншими країнами. Це лише один із способів повернення громадян на їх історичну Батьківщину," - зазначає Олексій Позняк у коментарі для "Телеграфу".

Слід звернути увагу на те, що законопроект про множинне громадянство був представлений президентом ще в 2021 році. Водночас Київський міжнародний інститут соціології здійснив опитування серед населення України, щоб дізнатися їхнє ставлення до цих нововведень.

Мислення розійшлося:

Станом на сьогодні, ставлення українців до цієї ідеї залишається нез'ясованим, оскільки жоден з авторитетних аналітичних центрів в Україні не здійснював подібних досліджень після початку повномасштабних бойових дій.

Експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Дмитро Левусь зазначає, що причинами обережності українців у 2021 році могли стати як браг інформації, так і вплив російських інформаційних кампаній.

"У той час існували численні конспірологи, які поширювали теорії про те, що з впровадженням подвійного громадянства іноземці почнуть скуповувати всі наші землі та контролювати природні ресурси. Сьогодні ж більшість українців усвідомлюють, хто насправді є загрозою для України і хто намагатиметься захопити нашу територію. Українці спостерігають за ставленням до нас у інших країнах. Більше того, у багатьох є родичі, друзі чи знайомі за кордоном, тож, гадаю, реакція на цю зміну буде зовсім іншою", - зазначив політолог у коментарі для "Телеграфу".

Також слід зазначити, що деякі з мільйонів українців, які залишили країну в умовах війни, вже встигли стати батьками за кордоном. Якщо вони не вирішать повернутися на рідну землю, цей закон надає можливість їхнім дітям в майбутньому адаптуватися до життя в Україні, зазначає Дмитро Левусь.

За словами експерта в галузі політики, впровадження положення про множинне громадянство лише посилює позиції України.

"Існує безліч прикладів країн, де інтеграція нащадків мігрантів зміцнила державу. Ірландія та Ізраїль – лише кілька з них. Водночас, це також відкриває нові можливості для України у глобальному контексті. Кожен з таких громадян може стати неофіційним послом нашої країни, сприяючи її інтересам на міжнародній арені. Це важливий крок для реалізації потенціалу української діаспори за кордоном", - зазначає експерт.

Сьогодні множинне громадянство дозволене у 130 країнах світу. Серед них США, Канада, Бельгія, Болгарія, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Угорщина, Латвія, Литва, Люксембург, Польща, Португалія, Румунія, Сербія, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Велика Британія, Ватикан.

Серед основних переваг даної системи для держави можна виділити можливість оподаткування громадян без урахування їхнього місця проживання, що є характерним для США. Крім того, громадяни можуть купувати нерухомість в обох країнах, що особливо популярно в теплих регіонах, таких як Кіпр, Португалія та Іспанія, де біпатриди проводять кілька місяців на рік. Додатково, система забезпечує залучення інвестицій, за які можна отримати громадянство (приклади — Угорщина, Кіпр), а також сприяє збільшенню кількості військовозобов'язаних громадян на випадок збройного конфлікту з агресором.

З огляду на зростаючий демографічний виклик, брак військових на передовій та ініціативу президента щодо законопроекту про множинне громадянство, народний депутат Олександр Мережко висловлює впевненість у високій ймовірності його прийняття.

Читайте також