Політичні новини України та світу

Від підтримки Росії до допиту в Службі безпеки України: основні моменти скандалу навколо Юрія Бойка.

Нещодавно на TikTok-сторінці Бойка з'явилося відеозвернення, на якому видно полиці, заповнені іконами та книгами. У цьому ролику народний депутат згадує про те, як кілька років тому в США відбувся демонтаж пам'ятників Христофору Колумбу, що, ймовірно, стосується подій липня 2020 року в Балтіморі, штат Меріленд.

Він зазначив, що "українські радикали" начебто взяли на озброєння подібний підхід, приступивши до "знищення пам'ятників, зміни назв міст, обмеження мовних прав населення, а також заборони відвідування церкви за власним вибором".

"І сьогодні ми спостерігаємо, як цей рух триває, а насильство щодо людей не зменшується. Саме тому все більше людей приєднуються до нас - тих, хто протистоїть такому насильству, хто виступає за єдність у країні та підтримку своїх співгромадян," - підкреслив колишній співголова забороненої у 2022 році ОПЗЖ.

Кого саме він мав на увазі під словом "нас", депутат не уточнив. Як і не навів жодних конкретних фактів.

Звернення було знято російською мовою, аналогічно іншим відео на його TikTok-акаунті. Варто зазначити, що контент на цьому профілі почав з'являтися в листопаді, і наразі доступно 14 роликів, які, зазвичай, стосуються мовних питань, церковних тем та критики діючої влади. З боку це може виглядати як підготовка політика до майбутньої виборчої кампанії.

Заява Бойка викликала різку реакцію, і це стосується не лише користувачів соціальних мереж. Глава Офісу президента Андрій Єрмак вважає, що в ній містяться кремлівські наративи.

"Декотрі політики не усвідомлюють, що основною метою нині є захист України та перемога над Росією, а не розповсюдження російських наративів," - зазначив він у Telegram.

Керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко зазначив, що в 2024 році звучить доволі незвично, коли Бойко піднімає теми "радикалів", мовних обмежень, церковних питань та насильства, які є частиною російської пропаганди, без згадки про саму Росію.

Коваленко підкреслив: "Хотів би звернути увагу Бойка на те, що єдиними, хто здійснює насильство над українським народом, є росіяни. Вони використовують "Шахеди", ракети, боєприпаси та своїх солдатів, руйнуючи цілі міста. Було б дуже корисно, якби народний депутат, якщо, звичайно, він дійсно працює в інтересах України, постійно нагадував про це публічно. Проте ми спостерігаємо зовсім іншу ситуацію, що, без сумніву, викликає обурення."

Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук вважає, що не можна говорити про "заборону ходити до церкви", не згадуючи знищення понад 500 храмів рашистами. Як і говорити про знесення пам'ятників, не згадуючи прострелену російськими мародерами голову пам'ятника Шевченку в Бородянці.

"Ну і взагалі, не можна говорити про будь-яке насильство над людьми, не згадуючи Путіна - єдиного, хто винен у всьому цьому", - написав він у Facebook.

На слова Бойка відреагували військові, зокрема заступник командира 3-ї окремої штурмової бригади ЗСУ Максим Жорін. На його думку, дії депутата є прямим наслідком того, що частина проросійських політиків залишається без покарання. Які "відчули запах виборів і вирішили вилізти на поверхню", додав він.

Видання "Детектор медіа" зазначає, що з осені деякі екс-члени забороненої "Опозиційної платформи - За життя" (ОПЗЖ) почали з'являтися на новому каналі журналістки Лани Шевчук. Нещодавно там вийшло кілька інтерв'ю, присвячених важливим питанням, зокрема корупції, бідності, мобілізації та дерусифікації.

Вчора Дмитро Ярош, колишній народний депутат і керівник "Української добровольчої армії", поділився в Facebook інформацією про свою зустріч з головою Служби безпеки України Василем Малюком. Він повідомив, що обговорювалися питання, пов’язані з активізацією політиків-колаборантів. Малюк запевнив, що СБУ вжене заходів для вирішення цієї проблеми.

Вранці 17 грудня від поінформованих джерел РБК-Україна стало відомо, що Юрія Бойка було викликано на допит в СБУ. Повідомлялося, що він прийшов на допит, щоб детально пояснити свої заяви. Чи буде відкрито кримінальну справу на Бойка та чи отримає він підозру, поки невідомо.

Крім того, напередодні голова комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин повідомив у Telegram, що разом з колегами планує внести пропозицію щодо відкликання Бойка з посади члена комітету з прав людини. Це рішення обґрунтоване тим, що його делегування здійснила розформована партія ОПЗЖ.

"Не може особа, яка підбурює до міжетнічної ненависті, підтримуючи агресора, залишатися в цьому комітеті... Звісно, бажано було б позбутися її взагалі з Ради, але для цього потрібен вирок у кримінальному провадженні, що вступив у силу. Проте усунути її з комітету - цілком у компетенції Верховної Ради України", - зазначив Юрчишин.

Коментуючи можливі наслідки, перший заступник голови комітету з питань регламенту Сергій Євтушок заявив, що стосовно Бойка не можна застосувати дисциплінарні заходи. За його словами, ст. 51 закону про регламент застосовується в разі, коли нардеп висловлюється або порушує норми етики на пленарному засіданні.

"Бойко не висловлювався на пленарному засіданні. Тому застосувати 51 ст. неможливо. Санкція цієї статті передбачає максимальне покарання - це позбавлення (можливості, - ред.) відвідування п'яти пленарних засідань. Але з'явився новий проєкт постанови, яким пропонується відкликати Бойка з посади члена комітету", - зазначив він в ефірі телемарафону.

Євтушок зазначив, що, якщо буде затверджено рішення про відкликання, Бойко перетвориться на звичайного депутата без прив'язки до жодного комітету. Що стосується питання позбавлення депутатського мандата, то наразі така перспектива виключена.

"Проте, у випадку виникнення підозри, буде ініційовано досудове розслідування, і після винесення вироку Верховна Рада, на основі цього рішення, позбавить, я впевнений, будь-яку особу... статусу народного депутата", - акцентував увагу Євтушок.

На пленарному засіданні 17 грудня парламент ухвалив рішення терміново розглянути питання про виключення Бойка з його комітету, отримавши 256 голосів "за". Для остаточного виключення необхідно провести окреме голосування.

Юрій Бойко є лідером депутатської групи "Платформа за життя і мир" у Верховній Раді. Ця група була створена на основі колишніх членів проросійської партії ОПЗЖ, яка була заборонена на початку широкомасштабного вторгнення Росії в 2022 році.

Бойко є помітною фігурою колишньої команди Віктора Януковича. Він був частиною проросійської Партії регіонів та Опозиційного блоку, а також висував свою кандидатуру на президентських виборах у 2019 та 2024 роках. Займав посаду міністра енергетики та вугільної промисловості у 2006-2007 роках, а з 2010 по 2012 рік обіймав посаду міністра палива та енергетики. Крім того, Бойко виконував обов'язки віцепрем'єра в уряді Миколи Азарова в період з 2012 по 2014 рік.

Його ім'я асоціюється з "вишками Бойка" — відомою справою, що стосується покупки двох бурових установок за завищеними цінами. Проте суд наразі не виявив корупційних ознак на його адресу.

До моменту заборони партія ОПЗЖ перебувала під керівництвом Вадима Рабіновича та Віктора Медведчука. Перший встиг втекти з України, тоді як другого обміняли на українських військових, які потрапили в полон, у вересні 2022 року.

У грудні 2022 року президент Володимир Зеленський, реагуючи на петицію, звернувся до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля з проханням розглянути питання про можливість позбавлення Бойка звання Героя України.

Сучасна риторика Бойка суттєво відрізняється від його стриманої позиції, яку він займав на початку повномасштабного вторгнення Росії. Він разом із членами своєї депутатської групи старався уникати конфліктів і співпрацював з урядом під час важливих голосувань у Верховній Раді.

Володимир Фесенко, керівник Центру прикладних політичних досліджень "Пента", вважає, що поява Бойка в публічному просторі з подібними повідомленнями може свідчити про підготовку до старту виборчої кампанії.

"Це ключовий аспект, що свідчить про те, що багато політиків зосереджені на підготовці до майбутніх парламентських виборів. Для них війна, здавалося б, вже позаду. Можу зазначити, що в нинішній Верховній Раді панує справжня електоральна активність," - поділився він в інтерв'ю YouTube-каналу РБК-Україна.

Однак, оскільки мова йде про Бойка, це є показником ще одного процесу. Політик, який належить до колишньої ОПЗЖ, відновив свою присутність за допомогою риторики, що нагадує кремлівську. Це свідчить про те, що він, здається, забув, що нині не 2021 рік.

На думку Фесенка, можливо, Бойко вважає, що ці питання будуть підняті під час майбутніх мирних переговорів з Росією. Він також вважає, що Дональд Трамп може вимагати від України зробити певні компроміси. Наприклад, в контексті "вимог щодо денацифікації" Росія може наполягати на наданні офіційного статусу російській мові в Україні, відновленні проросійських сил, скасуванні заборони Московського патріархату та радянської символіки.

"Це виглядає як складна стратегія. Спочатку хід робить Бойко, а потім Росія зможе цим скористатися під час переговорів. Якщо, не дай Боже, з Бойком трапиться щось погане, це може бути використано як доказ переслідування політичних сил, які стоять на захисті російськомовних. Крім того, результати переговорів щодо Бойка можуть стати важливим аспектом у його майбутній передвиборчій кампанії", - зауважив експерт з політичних питань.

Не виключено, що, якщо навколо заяв Бойка буде багато емоцій і до них буде прикута більша увага, СБУ і Держбюро розслідувань можуть проявити ще більший інтерес до його зв'язків і діяльності, вважає Фесенко.

"На мою думку, він поспішив з висновком, що можна знову повернутися до тих часів, які були для нього приємними. Це стосується як виборів, так і зникнення страху у одного з колишніх лідерів ОПЗЖ," - зазначив співрозмовник.

Читайте також