Політичні новини України та світу

Вакум лідерства в Європі та інші важливі акценти світових медіа 20 грудня.

У центрі уваги міжнародних медіа перебуває питання, як хвиля нестабільності позбавляє Європу стабільного лідерства, в той час як Трамп знову претендує на президентське крісло. Також висвітлюються проблеми в сфері постачань в Україні, які можуть загрожувати зусиллям країни щодо забезпечення армії озброєнням та боєприпасами.

Світові новинні агенції повідомляли про це та інші події на ранок 20 грудня.

Журналісти The New York Times пишуть, що хвиля нестабільності, яка позбавляє Європу надійного лідерства в той самий момент, коли Трамп кидає виклик її глибоко відчутній підтримці України та її наполегливому опору російській агресії.

Від Німеччини, де нещодавно впав уряд канцлера Олафа Шольца, до Франції, де президент Еммануель Макрон зазнав значного ослаблення через місяці політичних криз, великі європейські країни перебувають на задньому плані, виступаючи проти відновленого впливу пана Трампа.

Європейська комісія, виконавчий орган ЄС, хоче відігравати активну роль під керівництвом свого президента Урсули фон дер Ляєн. Але відсутність сильних лідерів у європейських столицях "безперечно посилить зневажливе ставлення Трампа до ЄС, яке ми пам'ятаємо з його першої каденції", -- сказав колишній радник Британії з національної безпеки Пітер Рікеттс.

Макрон поставив пана Трампа в перший ряд на нещодавньому відкритті собору Паризької Богоматері. Шольц сказав, що хотів би зустрітися з ним перед тим, як залишить посаду - що дехто в Німеччині трактує як заявку на запрошення на його інавгурацію.

Після майже трьох років триваючої війни, політичний курс щодо України в Європі зазнає змін, що може зменшити розрив між позиціями Трампа і європейськими лідерами. Німеччина відіграє ключову роль у західному альянсі стосовно України, і американські дипломати підкреслюють, що будь-яка ініціатива Трампа щодо мирного врегулювання конфлікту повинна враховувати її участь. Однак вибори, заплановані на 23 лютого, а також коаліційні переговори, що стануться після них, свідчать про те, що чітке розуміння курсу Німеччини може з’явитися лише в квітні або травні.

Проте деякі експерти вважають, що акцент на нерішучих європейських лідерах відвертає увагу від більш суттєвої структурної проблеми, на яку вказав пан Трамп: продовження стратегічної залежності Європи від США. Вони зауважують, що, лише припустивши, що президент Байден не планує продовжувати підтримку України, Трамп вніс плутанину в європейські дискусії.

Рустем Умєров, Фото: facebook/rustemumerov

POLITICO пише, що Україна доклала величезних зусиль, щоб оновити та очистити свій процес закупівель, що має вирішальне значення для того, щоб позбутися своєї репутації корумпованої країни

Міністерство оборони заявило про своє прагнення забезпечити максимальну прозорість у сфері закупівель, для чого було створено два спеціалізовані агентства. "Державний оператор тилу" відповідає за придбання нелетальних товарів і послуг для військових потреб, в той час як "Агентство оборонних закупівель" займається придбанням зброї та боєприпасів.

У серпні цього року уряд України ухвалив рішення про виділення 23 мільярдів гривень (еквівалент 553 мільйонів євро) з Агентства оборонних закупівель. Ці кошти будуть передані Державній прикордонній службі для придбання боєприпасів для збройних сил через польську компанію PHU Lechmar.

Народний депутат України Ярослав Железняк висловив звинувачення на адресу польської компанії, стверджуючи, що вона не виконувала раніше замовлення на постачання снарядів. Проте прикордонники запевнили, що співпрацюють з "Lechmar" протягом трьох років, підкреслюючи, що компанія, сертифікована НАТО, успішно виконала всі свої зобов'язання.

Основною метою Агентства оборонних закупівель стало зменшення ризиків, пов'язаних із посередництвом і корупцією в системі державного оборонного замовлення в Україні. В результаті вдалося впровадити багаторівневі перевірки та суворі санкції. Проте, це призвело до затримок у процесі закупівель у той момент, коли військові терміново потребують озброєння та військової техніки.

Останні скандали, пов’язані з оборонними закупівлями, не завадять Україні залучати іноземні інвестиції у свій оборонний сектор, запевнили в Міністерстві. Вони зазначили, що міжнародні партнери Києва мають всю необхідну інформацію про ситуацію у сфері закупівель. Основними фінансовими підтримувачами залишаються Сполучені Штати, Європейський Союз, Данія та Нідерланди, і, за їхніми словами, вони задоволені прогресом України у вдосконаленні своїх закупівельних процесів.

Читайте також