Політичні новини України та світу

Економічні перспективи України у 2025 році: аналітичний прогноз фахівців Райфу - Фінансовий огляд.

Усі макроекономічні прогнози спираються на одне важливе припущення, яке значною мірою визначає оцінку різних економічних показників. Це стосується термінів, умов і способів завершення війни в Україні, пояснюють Олександр Печерицин, директор департаменту аналітичних досліджень Райффайзен Банку, та Сергій Колодій, провідний експерт у галузі макроекономічного аналізу цього ж банку.

Ознайомтеся з іншими матеріалами: Підтримка дітей-переселенців: як Райф допомагає у навчанні за допомогою планшетів.

Основний сценарій включає в себе:

У той же час, ризики, які існували протягом всіх років конфлікту, залишаться актуальними й у 2025 році, щонайменше в його першій половині. Мова йде про:

У 2025 році економіка продовжить зростати, і, за прогнозами експертів, її темпи можуть зрости до 4,9%. Крім того, існують можливості для збільшення виробництва власного військового обладнання та озброєння, що зумовлено як збільшенням фінансування з боку держави, так і підтримкою міжнародних партнерів.

Україна поступово перетворюється на державу з високим рівнем виробництва широкого комплексу різних видів озброєння, на кшталт Південної Кореї або Ізраїлю. Також ми бачимо, що декілька провідних компаній із виготовлення зброї анонсували початок виробництва вже у 2025 році,

- так стверджують Олександр Печерицин і Сергій Колодій.

Розвиток економічних показників України / Інфографічний матеріал Райффайзен Банку

Економічне зростання буде підживлюватися збільшенням заробітних плат у приватному секторі та зовнішнім фінансуванням.

Графік коливань заробітних плат у доларах США / Інфографіка Райффайзен Банку

Одним із ключових джерел фінансування стане використання доходів від заморожених активів Російської Федерації. Це означає, що збільшення військових можливостей ("негативна демілітаризація") буде фінансуватися коштами, отриманими від держави-агресора.

Вже у 2024 році офіційна статистика фіксує достатньо сильне (понад 22% у річному вимірі) та стабільне зростання зарплат, яке, за нашою оцінкою, продовжиться й у 2025 році, але з дещо нижчою динамікою (близько 17% у річному вимірі). Зростання зарплат та збільшення вакансій фіксується і провідними сайтами з пошуку праці,

Олександр Печерицин поділився своїми думками.

Втім, як зазначають експерти, для забезпечення економічного зростання, закриття бюджетного розриву та підтримки стабільності валютного курсу Україна потребує значного обсягу зовнішнього фінансування.

Обсяги зовнішнього фінансування, які Україна може отримати в умовах поточної ситуації, залежать від співпраці з Міжнародним валютним фондом. Таким чином, своєчасне виконання встановлених структурних показників та перегляд програми розширеного фінансування відіграє ключову роль у формуванні цих обсягів.

На сьогоднішній день ми спостерігаємо узгоджений обсяг зовнішнього фінансування, який становить приблизно 38 мільярдів доларів для покриття поточних бюджетних потреб у 2025 році. Додаткові кошти, необхідні для масштабного відновлення, залежать від рівня безпекових загроз. При цьому вже зараз тривають роботи з відновлення, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, а також залучають приватних інвесторів.

- зазначили фахівці.

Україна входить у 2025 рік зі значно більшою прогнозованістю щодо зовнішнього фінансування, адже має:

Обсяг зовнішнього фінансування з 2022 по 2025 рік / Інфографіка Райффайзен Банку

Установлення стабільності у надходженнях міжнародної допомоги, зокрема з боку Європейського Союзу наприкінці першого кварталу, а згодом і рішення США надати свій пакет підтримки в квітні, сприяли покращенню ринкових настроїв та дозволили Національному банку ефективніше контролювати валютний ринок і курс.

Валютний обмін в Україні / Джерело: Shutterstock

Однак ключове рішення регулятора впровадити найбільший етап валютної лібералізації з початку війни наприкінці травня суттєво збільшило дефіцит валюти влітку, що, в свою чергу, вплинуло на ринкові тенденції.

Основними критеріями для встановлення курсу на валютному ринку є профіль зовнішньої торгівлі, зокрема експорт та імпорт. Це означає, що наявність активного експортного коридору через морські шляхи (разом із оптимістичними прогнозами щодо нового врожаю) стане вирішальним чинником для підтримки обсягів експорту.

Однак під час активних бойових дій досягнення збалансованості на ринку лише через коригування обмінного курсу буде практично неможливим. У зв'язку з цим, ключовим аспектом валютної політики на наступний рік стане обсяг міжнародної допомоги, який повинен бути достатнім для стабілізації ринку та підтримки обмінного курсу через інтервенції Національного банку.

На даний момент, відповідно до існуючого сценарію, обсяги цієї допомоги виявляться достатніми для стабілізації ринку. Крім того, важливу роль відіграватиме політика Національного банку стосовно подальшого ослаблення валютних обмежень. У випадку реалізації таких заходів, додатковий тягар утримання ринку через зростання дисбалансу знову ляже на плечі регулятора та його здатності підтримувати ринок.

- зазначив Сергій Колодій.

Фахівці Райфу не вважають, що існують обґрунтовані причини для паніки, хоча визнають, що процеси інфляції та девальвації триватимуть і в 2025 році. На їхню думку, ціни зростатимуть швидше до весни наступного року, але після цього темпи зростання уповільняться, подібно до 2023 року, коли інфляція поступово знижувалася.

Зверніть увагу! Олександр Печерицин та Сергій Колодій очікують, що в кінці року зростання цін сповільниться до 8%, і девальвація гривні буде на рівні цього показника.

Проте постає запитання, чи зможуть інвестиції в активи, номіновані в гривні, компенсувати девальвацію національної валюти та інфляційні процеси. Фахівці вважають, що це можливо.

Це особливо актуально для придбання військових облігацій, які в даний час забезпечують дохідність у межах 15 - 16%. Такий рівень прибутковості значно компенсує очікувану девальвацію.

- резюмують експерти.

Експерти повідомляють, що інвестори можуть купувати облігації в доларах або євро, які забезпечать дохідність на рівні 4% і 2% відповідно. Схожа ситуація має місце і зі строковими депозитами для приватних осіб. Проте, на відміну від облігацій, на відсоткові надходження за депозитами поширюються податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовий збір.

Читайте також