Економічні прогнози для України на 2025 рік: курс долара складе 47,5 грн наприкінці року, а рівень інфляції залишиться нижчим за 10%.
Попри воєнні випробування, економіка України продовжить зростати наступного року, переконані експерти.
Одночасно інфляційні показники залишаться на високому рівні, а курс гривні знижуватиметься майже так само швидко, як і цього року. Які причини цього явища, розглядає видання "Мінфін". Інформацію надають Контракти.UA.
За попередніми оцінками, ВВП України цього року зріс на 4%. Це означає, що наша економіка зростала два роки поспіль, хоча у 2024-му -- повільніше, ніж минулого року. Адже у 2023 році економіка додала 5,3%. Значною мірою це було пов'язано із низькою порівняльною базою, адже у перший рік повномасштабного вторгнення ВВП обвалився на 29,1%, і зараз ми бачимо лише його поступове відновлення.
Державні та міжнародні організації, а також фінансові установи та банки очікують, що у наступному році ВВП України продовжить тенденцію зростання. Згідно з розрахунками, проведеними урядом під час підготовки бюджету на 2025 рік, прогнозується, що економіка зросте на 2,7%. Національний банк, у свою чергу, має ще більш оптимістичний прогноз — 4,3%.
Загалом, за консенсус-прогнозом, який підготував "Мінфін" на основі прогнозів дванадцяти інституцій, зростання ВВП наступного року становитиме 3,42%. Найвищий прогноз у Райффайзен Банку -- 4,9%, а найпесимістичніше на ситуацію дивиться Capital Times, очікуючи зростання лише на 2,5%.
Як і в попередні роки, основним фактором, що вплине на економічну ситуацію в країні, залишатиметься фронтова ситуація. Згідно з основним прогнозом Міжнародного валютного фонду, конфлікт між Росією та Україною має завершитися наприкінці 2025 року, тоді як у песимістичному сценарії це може затягнутися до середини 2026 року.
Прийдешній рік обіцяє стати часом великих сподівань та очікувань на стабільне припинення бойових дій і поліпшення безпекової ситуації. Новообраний президент США Дональд Трамп поки що не поділився подробицями свого плану миру, і малоймовірно, що це станеться до його офіційного вступу на посаду.
Величезні людські та економічні втрати роблять переговори про припинення вогню неминучими. Та все ж, ми не очікуємо, що угода в будь-якому форматі буде досягнута найближчим часом. На нашу думку, протягом більшої частини року українська економіка буде функціонувати в тих безпекових умовах, що склалися на сьогодні" -- говорить голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук.
Фахівці Альтбанку поділилися з "Мінфіном" своїми прогнозами, зазначивши, що відповідно до їх основного сценарію, конфлікт у наступному році або продовжиться, або ж буде тимчасово призупинений.
На тлі триваючих бойових дій експерти Dragon Capital прогнозують подальший розвиток оборонної промисловості, зокрема завдяки міжнародній підтримці. За приблизними оцінками фахівців, цей сектор може внести 1-2 процентних пункти до ВВП у наступному році, порівняно з 0,4 процентного пункту у 2023 році. Однак на практиці це стане можливим лише за умови значного збільшення фінансування.
Український бюджет продовжить бути під впливом міжнародної фінансової підтримки, проте вже укладені угоди забезпечать його фінансування. За прогнозами Dragon Capital, у 2025 році уряд зможе розраховувати на $38 млрд зовнішніх коштів для покриття бюджетного дефіциту, що відповідає рівню поточного року.
Уряд теж випромінює впевненість щодо фінансування бюджету. За словами прем'єра Дениса Шмигаля, Україна завершує 2024 рік в умовах фінансової стійкості, уряд впевнений у покритті необхідних видатків наступного року. "За рахунок податків, зборів, внутрішніх позик у повному обсязі фінансуємо наші Сили оборони. Завдяки партнерам покриваємо цивільні видатки", -- наголосив він.
Як відзначає МВФ, економічні наслідки дефіциту електроенергії взимку можуть бути слабшими, ніж очікувалось раніше. Це повʼязано з інвестиціями бізнесу у власні генеруючі потужності, зростанням потенціалу імпорту з Європи та зусиллями з ремонту та встановлення додаткових генеруючих потужностей та розподільчих мереж.
Згідно з оцінками Capital Times, основними факторами економічного зростання залишаться державний сектор і аграрна галузь, які зокрема виграють від покращення логістичних маршрутів. Як свідчать попередні розрахунки Міністерства аграрної політики і продовольства, загальний обсяг експорту агропродукції у цьому році досягне $24,5 млрд, що стане другим найвищим показником за період незалежності України. За словами заступника міністра економіки Тараса Качки, у 2025 році аграрний експорт може зрости ще на 7%. Це зростання буде зумовлене хорошими врожаями та розширенням посівних площ під більш прибутковими культурами.
Зростання економіки продовжить стримуватися, як і в поточному році, через складну ситуацію на ринку праці, викликану мобілізацією та великою кількістю людей працездатного віку, які виїхали за кордон внаслідок війни. Еміграція українців залишатиметься чинником, що спричиняє зниження рівня споживання в порівнянні з періодом до початку повномасштабної війни.
За результатами листопада цього року, рівень інфляції зріс до 11,2%. Проте експерти впевнені, що в наступному році темпи зростання споживчих цін уповільняться. Згідно з консенсус-прогнозом, у 2025 році річний приріст становитиме 7,63%.
Уряд прогнозує найвищий рівень інфляції на позначці 9,5%, заклавши цю цифру в бюджет. Тим часом Національний банк та Міжнародний валютний фонд не поділяють такого оптимізму, очікуючи, що інфляція залишиться на рівні 6,9% та 7,5% відповідно.
"Ми очікуємо, що інфляційний тиск у 2025 році зберігатиметься, хоча й буде слабшим, ніж цього року. Проінфляційними чинниками, на нашу думку, будуть зміни у податковій політиці, подальший перегляд тарифів на ЖКГ, зростання доходів населення", -- розповіли "Мінфіну" у банку Південний.
Згідно з прогнозами Dragon Capital, споживча інфляція в Україні може досягнути максимуму на рівні 11% у квітні-травні наступного року, що зумовлено низькою базою порівняння в секторі сирих продуктів харчування. Проте, очікується, що до кінця року цей показник знизиться до 6,3%. Експерти компанії також вважають, що основний інфляційний тиск поступово зменшуватиметься завдяки стабілізації цін на електроенергію для промислових споживачів.
Не варто очікувати різкого підвищення цін внаслідок емісії. Оскільки не передбачаються серйозні труднощі з міжнародною допомогою, уряд зможе обійтися без активізації друкарського верстата. Крім того, існують надії на щедрий урожай у наступному році, що допоможе стримати інфляцію, починаючи з другого півріччя.
У 2024 році офіційний обмінний курс гривні до долара знизився на 10,1%, досягнувши позначки 41,84 грн/$, що приблизно відповідає прогнозам уряду на минулий рік.
На переконання фахівців, наступного року гривня продовжить слабнути. За консенсус-прогнозом, на кінець 2025 року курс становитиме 45,35 грн/$, тобто гривня втратить 8,4%. При цьому фактично всі банки та інвестиційні компанії зробили досить близькі прогнози, визначивши курсовий коридор у межах 44,5-46 грн/$.
Єдиним фактором, що вибивається з загальної тенденції, є прогноз Кабінету Міністрів, який вказує на курс 45 грн/$ не як на кінцевий показник року, а як на середнє значення протягом нього. Як зазначає виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, це свідчить про те, що наступного грудня курс може досягти позначки 47-47,5 грн/$.
Торговельне сальдо матиме значний вплив на валютний курс. Згідно з прогнозами Capital Times, український експорт у наступному році досягне $64 мільярдів, тоді як у цьому році він приблизно становив $58 мільярдів. У той же час, імпорт залишиться значно вищим — на рівні $92,2 мільярди. Таким чином, торговельний баланс матиме дефіцит у розмірі $28,2 мільярда, що суттєво вплине на валютний курс.
Також можна очікувати на значний попит населення на валюту, який традиційно зростає у період ослаблення гривні. За цих умов основним чинником підтримки відносної курсової стабільності будуть інтервенції НБУ.
"Важливим елементом курсової політики на наступний рік залишиться обсяг міжнародної допомоги, достатній для підтримки ринку і обмінного курсу інтервенціями Нацбанку. Поки що, за поточного сценарію, обсягу цієї допомоги буде достатньо для балансування ринку.
Досить значним фактором також стане стратегія Національного банку в контексті можливого подальшого зняття валютних обмежень. У разі реалізації цього сценарію, додатковий тягар підтримки ринку через зростання дисбалансу знову виявиться на плечах регулятора, що вплине на його здатність забезпечувати стабільність на фінансовому ринку, — підкреслює Сергій Колодій, головний експерт з макроекономічного аналізу Райффайзен Банку.
На думку фахівця, наразі немає підстав для паніки, хоча слід усвідомлювати, що девальваційні процеси продовжаться і в наступному році.
Отже, плануючи інвестиції в гривневі активи, необхідно враховувати можливу девальвацію, і вибирати ті інструменти, які принаймні компенсуватимуть її наслідки.