Політичні новини України та світу

Угорщина надала політичний притулок особі, яка підозрюється у корупційних діях, і раніше займала урядову посаду в Польщі.

Марціна Романовського підозрюють у розкраданні 58 мільйонів злотих.

Екс-заступник міністра юстиції Польщі Марцін Романовський, який обіймав цю посаду з 2019 по 2023 рік, втік до Угорщини після звинувачень у корупційних діях та звернувся до угорської влади з проханням про політичний притулок. Про це повідомила радіостанція RMF FM у четвер, 19 грудня. Уряд Угорщини ухвалив рішення задовольнити запит польського політика на надання притулку.

48-річний Марцін Романовський є підозрюваним у справі привласнення 58 млн злотих Фонду "Справедливість". У четвер, окружний суд Варшави оголосив про видачу європейського ордера на арешт колишнього заступника міністра юстиції, який також є чинним депутатом Сейму від партії "Право і справедливість". 12 грудня прокуратура видала санкцію на арешт політика.

Адвокат Романовського, Бартош Левандовський, повідомив, що "уряд Угорщини ухвалив рішення на користь депутата Марціна Романовського, надавши йому міжнародний захист відповідно до Закону про притулок 2007 року. Це сталося через дії польського уряду та підпорядкованої йому Національної прокуратури, які порушили його права та свободи."

За словами Левандовського, "матеріали, передані угорському уряду, включають численні опубліковані пости та заяви представників чинної владної більшості, які чітко вказують на залучення державних органів у протистояння з членами опозиційних політичних сил". Захисник Романовського стверджує, що "він не може сподіватися на неупереджене судове розслідування в Польщі через політичну упередженість деяких суддів, які відкрито підтримують теперішнього міністра юстиції".

Левандовський також зазначив, що Романовський вирішив звернутися за міжнародним захистом, щоб "привернути увагу міжнародної спільноти до ситуації в Польщі і політичних репресій проти опозиційних партій в нашій країні".

"У четвер спікер польського Сейму Шимон Головня повідомив, що депутат, який раніше обіймав посаду заступника міністра юстиції, був звинувачений у розкраданні значних державних фінансів, втік до Угорщини, де отримав статус політичного біженця."

Головня повідомив, що дав розпорядження канцелярії терміново припинити всі виплати Романовському.

"Я усвідомлюю, що він обирає угорський стиль життя. Враховуючи його втечу з країни, що є очевидним порушенням депутатської присяги, я дав вказівку керівнику канцелярії та юридичним службам Сейму терміново з'ясувати, яким чином Польща може якнайшвидше зупинити виплату зарплати депутату за виконання обов'язків, від яких він відійшов," - підкреслив він.

"Ми вважаємо рішення уряду Віктора Орбана надати політичний притулок пану Романовському, підозрюваному у скоєнні злочину, який розшукується за європейським ордером на арешт, актом, ворожим до Республіки Польща та принципів Європейського Союзу. Ми оголосимо про наші рішення завтра", - коротко прокоментував рішення Угорщини міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський.

Прокуратура висунула звинувачення проти Романовського, котрий, будучи політиком з партії "Солідарна Польща" (пізніше "Суверенна Польща"), обіймав посаду заступника голови Міністерства внутрішніх справ та відповідав за управління Фондом справедливості з 2019 по 2023 рік. Йому інкримінують 11 злочинів, серед яких участь в організованій злочинній групі та організація конкурсів на отримання фінансування з фонду. Зокрема, він нібито "напрямляв своїх підлеглих до вибору підприємств, які повинні були виграти гранти з Фонду справедливості".

Романовський, за повідомленнями, віддав розпорядження виправити неправильно оформлені заявки перед їх поданням, а також дав згоду на надання грантів організаціям, які не відповідали встановленим формальним та матеріальним критеріям. Крім того, у звинуваченнях йдеться про "незаконне привласнення майна, яке було довірене підозрюваному, у вигляді коштів на загальну суму понад 107 мільйонів злотих, а також про спробу привласнення грошей на суму понад 58 мільйонів злотих".

Марцін Романовський охарактеризовує цю справу як "політичні переслідування" і не приймає висунуті проти нього обвинувачення.

Читайте також