Політичні новини України та світу

У Німеччині почали обговорювати можливість репатріації сирійських біженців.

Тривале перебування сирійських шукачів притулку в Німеччині стало важливим питанням у рамках передвиборчої кампанії. Які наслідки матиме можливий масовий виїзд сирійців для німецького ринку праці?

В Німеччині вже на наступний день після падіння режиму Башара Асада в Сирії стартували дебати щодо можливостей репатріації сирійських біженців, які наразі перебувають у країні. Цю гарячу дискусію підживило рішення міграційних органів Німеччини від 9 грудня про тимчасову зупинку розгляду заявок на притулок від громадян Сирії.

Особливо активно за тему повернення на батьківщину сирійських біженців взялися представники блоку консервативних партій ХДС/ХСС. Згідно з актуальними опитуваннями, він має найкращі шанси перемогти на дострокових парламентських виборах у Німеччині, запланованих на 23 лютого 2025 року, і очолити наступний уряд країни. Тож доля шукачів політичного притулку із Сирії, а їх у Німеччині нині приблизно 700 тисяч, так само несподівано, як і падіння режиму в Дамаску, стає темою передвиборчої кампанії в ФРН.

Існує ймовірність, що ця тема витіснить на задній план питання, пов'язані з фінансовими витратами на утримання українських біженців, які неодноразово піднімалися останнім часом. Разом із цим, поточна дискусія демонструє, яким чином може відбуватися обговорення подальшого статусу українських біженців у Німеччині, зокрема тих, хто на даний момент не має роботи, після оголошення про перемир'я або завершення конфлікту в Україні.

"Важливо усвідомлювати, що втеча передбачає лише тимчасове перебування", - підкреслив експерт з внутрішньої політики фракції ХДС/ХСС у Бундестазі Александер Тром в інтерв'ю економічному виданню Handelsblatt. Він зазначив, що після падіння режиму Башара Асада ситуація в Сирії "зазнала суттєвих змін". Таким чином, "необхідно з'ясувати, чи зберігаються причини" для надання сирійцям статусу, який гарантує захист. Це, насамперед, стосується тих, хто втік від режиму Асада, додав німецький депутат-консерватор.

Експерт із зовнішньої політики фракції ХДС/ХСС у Бундестазі Юрґен Гардт (Jürgen Hardt) теж виходить із того, що треба по-новому відповісти на запитання, "хто має право шукати в нас захисту, а хто ні". Однак поки зарано давати нову оцінку політичній ситуації в Сирії, вважає він. Для цього, за словами політика, знадобиться декілька тижнів.

В інтерв'ю телеканалу ZDF Юрґен Гардт назвав "обнадійливим сигналом" те, що у звільнених повстанцями регіонах упродовж останніх днів не спостерігалося потоків біженців у бік Туреччини або Європи. Експерт вважає, що, зрештою, багато біженців самі захочуть повернутися на батьківщину, і зазначив, що їм потрібно допомогти почати там нове життя.

Також зверніть увагу на: "Білі шоломи": У в'язниці "Седная", яка стала місцем катувань під Дамаском, більше не залишилося ув'язнених.

Як саме могла б виглядати ця допомога, в інтерв'ю телекомпанії RTL та її новинному каналу n-tv роз'яснив Єнс Шпан (Jens Spahn). Він є одним із заступників голови фракції ХДС/ХСС у Бундестазі Фрідріха Мерца (Friedrich Merz) і вважається одним із найвпливовіших політиків у консервативному таборі. "Першим кроком ми могли б зробити таку пропозицію. Федеральний уряд скаже: кожен, хто хоче повернутися до Сирії, отримає місце на чартерних рейсах, які ми забезпечимо, і для старту суму в 1000 євро".

Другим кроком могла б стати організована навесні 2025 року Німеччиною, Австрією, Туреччиною та Йорданією "конференція з відновлення та повернення". За словами політика, "якщо на батьківщині стан справ нормалізується і стабілізується, якщо там буде перспектива", то в Німеччині очікуватимуть того, що сирійці захочуть повертатися. Однак для оцінки ситуації в Сирії, напевно, ще будуть потрібні тижні, зазначив Єнс Шпан.

Крістіан Лінднер, лідер ліберальної партії ВДП, яка нещодавно вийшла з коаліції та уряду Німеччини, висловив думку, що першим кроком має стати міжнародна конференція, ініціатором якої може бути саме Німеччина. Мета цього зібрання полягала б у формуванні заходів для стабілізації ситуації в Сирії. Лише після цього, за словами колишнього міністра фінансів, варто обговорювати наслідки нинішніх подій для політики надання притулку в Німеччині, що він зазначив в інтерв'ю радіостанції Deutschlandfunk.

Читайте також: Що буде з Сирією після падіння режиму Башара Асада?

Отже, мова про термінове або ж примусове виселення сирійських біженців не ведеться. Німецькі консервативні політики наразі розглядають лише варіанти їхнього добровільного повернення та можливі стимули для цього. Проте міністерка внутрішніх справ Німеччини, соціал-демократка Ненсі Фезер, вважає, що обстановка в Сирії швидко змінюється і залишається цілком непередбачуваною. Вона зазначила, що "займатися такими спекуляціями" є "несерйозним".

В Туреччині, де перебуває близько трьох мільйонів сирійських біженців, панують інші настрої. "Не встигли скинути Асада, як біженці мають залишити країну", - зазначено в заголовку статті, опублікованій 9 грудня в консервативному німецькому виданні Frankfurter Allgemeine Zeitung з турецького міста Кіліс, розташованого неподалік кордону з Сирією. Автор репортажу згадує про цинічне відео, яке розмістив місцевий мер в Instagram. На ньому прибиральна машина чистить площу перед прикордонним переходом у напрямку Сирії, а мер коментує, що влада готова надати "нашим шановним гостям" всі необхідні послуги перед їх від'їздом.

У Німеччині аналогічно налаштована кандидатка в канцлери від правопопулістської партії "Альтернатива для Німеччини" (АдН) Аліс Вайдель (Alice Weidel). У соціальній мережі X вона написала: "У тих, хто в Німеччині святкує "вільну Сирію", вочевидь, уже немає більше причин для втечі. Їм слід негайно повернутися до Сирії".

Проте, з точки зору логістики, адміністрації та права, "швидке повернення, а тим більше депортація сотень тисяч сирійських біженців, виглядає малоймовірним", - зазначив у бесіді з діловим виданням Handelsblatt експерт з міграційних процесів у Німеччині, професор університету Констанца Даніель Тім.

Читайте також: Прихисток у Німеччині за 70 років знайшли 2,3 мільйона людей

Що ж стосується наслідків можливого масового повернення сирійців на батьківщину для ринку праці, то Федеральне агентство з питань праці ФРН представило 9 грудня такі дані. Нині в Німеччині працюють і, відповідно, платять соціальні внески 222 610 громадян Сирії, а ще близько 65 000 мають обмежену зайнятість (Minijob) із заробітком менше ніж 538 євро на місяць. Водночас загальна кількість зайнятих у ФРН перевищує 35 мільйонів осіб.

Тож навіть у суто теоретичному випадку від'їзду на батьківщину всіх сирійців, які працюють у Німеччині, ринок праці країни втратив би менше одного відсотка зайнятих. Це навряд чи стало б для нього непоправним ударом, хоча, безсумнівно, загострило б проблему дефіциту кадрів.

Адже понад половина сирійців, які працюють у Німеччині, є кваліфікованими робітниками, мають середню спеціальну або вищу освіту. Так, за даними Інституту з дослідження ринку праці та кар'єри (IAB) у Нюрнберзі, у Німеччині працюють 5000 сирійських медиків. Однак усі вони мають або дозвіл на проживання, або вже навіть стали німецькими громадянами, тож їхній від'їзд до Сирії був би виключно добровільним.

Читайте також