Трамп прагне отримати вигоду у переговорах з Росією, стверджує Фрід.
Заяви США щодо Гренландії, що є частиною Данії, можливого приєднання Канади як окремого штату, а також позиції щодо Панамського каналу, мають на меті викликати широкий резонанс, шокувати громадськість та забезпечити політичні важелі впливу.
Таку позицію висловив колишній координатор Державного департаменту США з питань санкцій, відомий американський дипломат Деніел Фрід, під час інтерв'ю з ведучим програми "Студія Захід" Антоном Борковським на телеканалі "Еспресо".
"Я вважаю неправильним, коли американський президент висловлюється так, ніби він європейський імперіаліст XIX століття. Я не думаю, що погрози Трампа є серйозними чи мають на меті щось більше, ніж забезпечення переваги в переговорах. Однак вони завдають шкоди, і я не можу підтримувати такі дії. На щастя, Трамп не виявляв подібної, я б сказав, безвідповідальності у питаннях, пов'язаних з Україною та Росією. У цій сфері, принаймні, політичні сигнали виглядають більш розважливими", - зазначив він.
Кіт Келлог був призначений спеціальним представником адміністрації Трампа для питань, що стосуються України та Росії. Є інформація, що він має намір відвідати Київ у січні. Фрід вважає цю ініціативу вдалою. Адже заяви президента Трампа та генерала Келлога про Україну демонструють їхні наміри домагатися припинення вогню та досягнення певних угод для забезпечення безпеки України.
Ми можемо обговорювати, якими можуть бути ці угоди щодо безпеки. На мою думку, найнадійнішою гарантією для України стало б повноцінне членство в НАТО. Проте команда Трампа, здається, розглядає інші варіанти. Але перед тим, як зануритися в деталі, варто підкреслити, що Володимир Путін поки не виявляє жодної готовності долучитися до серйозного дипломатичного процесу для завершення війни. Він і його представники продовжують наполягати на капітуляції України як умові для початку переговорів, що виглядає несерйозно. Тож, моє перше запитання до себе: що робитиме команда Трампа, якщо стане очевидним, що Росія не зацікавлена у справжніх переговорах? Підкреслю, що український уряд і президент Зеленський проявили певну мудрість, прийнявши саму ідею діалогу. Вони відповіли Трампу "так". У той же час Росія і Путін відповідають "ні". Якщо така категорична позиція Росії залишиться незмінною, які кроки зробить Трамп?
Досвід показує, що Путін навряд чи буде відвертим і добросовісним партнером у переговорах з Трампом. Ймовірно, він робитиме недостовірні заяви, висуватиме обвинувачення та використовуватиме філібастерські тактики — говоритиме без кінця, щоб утримати контроль над діалогом, зазначає Фрід.
"Сумніваюся, що такі перемовини можуть бути продуктивними, якщо Трамп дійсно прагне укласти якусь угоду з Путіним. Переговори можуть виявитися корисними, якщо, а я підозрюю так і буде, Путін проявить себе настільки вимогливим і агресивним, що Трамп зробить висновок про необхідність надати Україні ще більшу підтримку та посилити тиск на Росію, замість того аби просто дозволити Путіну цькувати себе. Однак це лише припущення. Я не знаю, як насправді розвиватимуться ці переговори. Але було б помилкою очікувати, що одна зустріч зможе щось суттєво змінити. Путін, ймовірно, буде поважати лише те, що в Росії та Радянському Союзі називали "співвідношенням сил". І тому найкраща політика -- продовжувати тиснути на Росію і допомагати Україні в надії, що баланс сил зміниться на користь України", - резюмував він.