Росії буде складніше - 5 ключових питань про те, які виклики чекають Україну та світ у 2025 році.
Ніколи раніше не наважувався на таке, але чому б не спробувати пограти в прогнозування? Отже, ось п’ять запитань, які, на мою думку, є важливими як для нас, так і для глобальної спільноти. Я вже уявив собі відповіді на них і тепер хочу поділитися своїми думками з вами.
1. Чи дійде до завершення конфлікт між Росією та Україною?
Мої очікування: Ні, не завершиться. Навіть у варіанті заморозки.
Росія продовжує підтримувати свою військову здатність, мобілізуючи людські ресурси та забезпечуючи виробництво й постачання озброєння. Україна, в свою чергу, активно розвиває власне виробництво зброї та отримує допомогу від міжнародних партнерів.
Для Путіна завершення конфлікту на умовах, які можуть бути сприйняті як капітуляція, є абсолютно недопустимим через ризик втрати внутрішньої легітимності. Україна, в свою чергу, не може прийняти ті пропозиції, які в даний момент висуває Росія. Новий президент Трамп не виявляє готовності до застосування механізмів, які б змусили Путіна піти на компроміси.
Наприкінці року, ймовірно, виникне виснаження між сторонами. Проте для реалізації можливих угод знадобляться місяці. Наразі ж учасники не проявляють бажання розпочати цей процес.
Що здатне змінити ситуацію? Західні держави значно посилюють свою підтримку та (або) тиснуть на Росію. Або ж Росія чи Україна переживуть швидкий внутрішній занепад. Перше малоймовірне, друге складно передбачити.
2. Чи очікує російську економіку глобальна криза?
Мої прогнози: Так, це вірно. Російська економіка переживає серйозну системну кризу і наближається до можливого краху.
Російська економіка вже тривалий час відчуває наслідки "голландської хвороби", що виявляється в надмірній залежності від експорту природних ресурсів, яка негативно впливає на розвиток інших секторів. Це стало причиною економічного застою, що почався ще у 2012 році.
Зараз економіка РФ перегріта, її "зростання" забезпечується виключно за рахунок військових витрат. Це неминуче веде до пришвидшення інфляції, дефіциту робочої сили та галопуючого зростання бюджетного дефіциту. Гроші від продажу нафти та газу не можуть навіть середньостроково компенсувати демографічні й фундаментальні економічні чинники. Перегріта економіка вже не стабілізується без скорочення військових витрат.
3. Чи розпочнеться повноцінна торгівельна війна між США і Китаєм?
Мої прогнози: Ні, це не почнеться. Хоча ризик повномасштабної торгової війни зростає, США та Китай залишаються економічно взаємозалежними, що стримує подальше загострення ситуації.
Проте, захисні заходи, які впроваджує США, разом із прагненнями Китаю зайняти лідерські позиції в високих технологіях, лише загострять напруженість і, безсумнівно, призведуть до виникнення численних регіональних торговельних суперечок.
Конфлікт розгортатиметься в галузі штучного інтелекту та напівпровідників, де Сполучені Штати зберігатимуть свої обмеження щодо Китаю. У відповідь, Китай намагатиметься вдарити по слабких місцях США, зокрема через контроль над рідкісними металами.
4. Чи виникне в якійсь частині світу новий масштабний конфлікт?
Мої очікування: Так, почнеться.
Напруженість між Ізраїлем та Іраном не вщухає. Потенційний конфлікт може втягнути США і Саудівську Аравію. Купа точок напруги у Південній Азії (Індія -- Пакистан, Пакистан -- Афганістан, Іран -- Афганістан) може масштабуватися з будь-якого приводу.
Не варто відкидати можливість виникнення "чорного лебедя" в Африці — існують ризики ескалації конфлікту між Алжиром та Марокко, а також загострення громадянської війни в Судані. Крім того, ситуація в Конго залишається напруженою, оскільки там зосереджені найбільші запаси рідкісних металів після Китаю, що може призвести до серйозних конфліктів.
Хоча Китай продовжує нарощувати військову присутність у Південнокитайському морі, війну Китаю проти Тайваню чи Філіппін наступного року я вважаю малоймовірною.
5. Чи стане Альтернатива для Німеччини частиною парламентської коаліції?
Мої прогнози: Ні, це не станеться. І, щонайменше, це затримає легалізацію фашистських ультраправих популістів у федеральній політиці Німеччини та в Європі загалом.
AfD може значно покращити свої позиції на виборах у лютому. Однак, навіть у разі високого результату, партія, найімовірніше, залишиться в опозиції через несприйняття її позицій іншими партіями.
З огляду на поточні рейтинги, найбільш ймовірними варіантами коаліції є "чорно-зелена" (ХДС + Зелені) або "велика коаліція" (ХДС + СДПН). Перша -- ідеальна для України, друга -- прийнятна.