Політичні новини України та світу

Росіяни знову залишили свій слід: чому румунський суд анулював підсумки першого туру президентських виборів.

Голова Центральної виборчої комісії Румунії висловив припущення, що повторний перший тур виборів може відбутися 15 грудня.

Конституційний суд Румунії ухвалив рішення про скасування результатів першого туру президентських виборів. Суд виявив численні втручання у виборчий процес, зокрема з боку Росії. Кремль здійснював кібератаки на виборчі дільниці та намагався отримати доступ до даних голосування. Кандидати, яких торкнулося це рішення, не в захваті, адже воно призведе до перезапуску кампанії з самого початку. Більше інформації про російське втручання в європейські вибори можна дізнатися з сюжету журналістки "5 каналу" Анастасії Кокалко.

Все почати з нуля знову через російське втручання. У Румунії скасували результати першого туру президентських виборів. Таке рішення ухвалив Конституційний суд. Румунська рада національної безпеки оприлюднила докази втручання Кремля у виборчий процес. Розвідувальні служби виявили платформи кіберзлочинності, що походять з Росії. Ці групи отримали доступ до виборчої системи Румунії та проводили кібератаки. У першому турі несподівану перемогу здобув Келін Джеорджеску. Проте чинний президент Клаус Йоганніс висловив сумніви щодо цього результату. За кілька днів до другого туру він опублікував секретні документи, які свідчать про незаконне використання платформи Тіk-Тоk для агітації.

"Президент Румунії Клаус Йоганніс висловив серйозні занепокоєння, заявивши, що кандидат отримав незаконні переваги від масової передвиборчої агітації в дні, коли це заборонено законодавством, зокрема напередодні виборів та в день голосування. Це є порушенням виборчих норм. Крім того, цей кандидат задекларував відсутність витрат на кампанію, незважаючи на те, що вона була досить напруженою. Також я отримав відомості від служб, згідно з якими цього кандидата підтримує країна, що суперечить інтересам Румунії. Це надзвичайно серйозні звинувачення."

Соцмержа Тіk-Тоk, де Джеорджеску і проводив левову частку своєї агітації, сприяла кандидату. Не позначала відео як політичну рекламу. В той час як контент інших зазнавав суворішого контролю. Самого ж Келіна Джеорджеску румунські медіа розцінюють як кандидата проросійського. Він звинувачує НАТО у війні в Україні, обіцяє припинити військову допомогу Києву та закрити авіабазу альянсу на території Румунії. У першому турі кандидат набрав 23% голосів. Тож рішення Конституційного суду анулювати результати неабияк обурило політика.

Читайте також: Президентські вибори в Румунії: лідирує проросійський кандидат-популіст - секрет успіху Келіна Джорджеску.

"Румунська держава взяла і розтоптала демократію. Рішення Конституційного суду є не просто юридичною суперечкою. Це практично офіційно оформлений державний переворот. Правова держава перебуває в стані штучної коми, а справедливість підпорядкована політичним замовленням. Це не правосуддя, це наказ. Про справедливість уже не йдеться. Натомість ми фактично говоримо про симуляцію, що зраджує принципам демократії", - сказав Келін Джеорджеску.

Перемогу пророчили проєвропейські кандидатці Єлені Ласконі. Вона балотувалася від ліберальної партії "Союз порятунку Румунії". Ласконі агітує за підтримку України. В першому турі їй вдалося набрали 19% голосів. Анулювання виборів її також обурило, адже вона була впевнена, що у другому турі перемогла б ультраправого Джеорджеску.

"Це момент, коли румунська держава знехтувала демократію. Я рішуче засуджую те, що сталося сьогодні. Вони знищили все, над чим ми наполегливо працювали протягом останніх 35 років. Сьогодні вони знищили 35 років тяжкої праці. Рішення Конституційного суду є незаконним, аморальним і порушує саму суть демократії - голосування. Таке відхилення дорого коштуватиме нам у найближчі роки", - наголосила кандидатка у президенти Румунії Елена Ласконі.

Події в Румунії викликали реакцію в Україні. Міністерство закордонних справ України випустило офіційну заяву, в якій засуджує втручання російських агентів у виборчий процес. Дипломати наголошують, що це ще одна спроба позбавити громадян їхніх конституційних прав. Крім того, вони вважають це проявом гібридної агресії Росії проти всього європейського континенту.

"Втручання росії у внутрішні справи Румунії підтверджує попередні заяви МЗС України про те, що агресивні плани Кремля виходять далеко за межі України та поширюються зокрема на країни ЄС і НАТО. Відповідь на такі російські загрози має бути спільною та рішучою, зокрема максимальна підтримка України в протидії російській агресії заради збереження стабільності в Європі та світі", - заявили в МЗС України.

Анулювання результатів першого туру повністю перезапустить кампанію. Голова Центральної виборчої комісії Румунії висловив припущення, що повторний перший тур виборів може відбутися 15 грудня.. Другий перенесуть на 29-те.

Анастасія Кокалко, представниця "5 каналу".

Ознайомтеся також з:

Друзі, не пропустіть можливість підписатися на "5 канал" у Telegram! Всього за хвилину ви будете в центрі всіх актуальних новин. Крім того, приєднуйтеся до нас у WhatsApp. Для тих, хто спілкується англійською, у нас є окремий WhatsApp-канал.

Читайте також