Політичні новини України та світу

Reuters визначив п'ять хімічних підприємств, які є основою для виробництва вибухових речовин у Російській Федерації.

Ілюстративне зображення: "Лукойл-Волгоградський нафтопереробний завод"

Хімічні підприємства, що знаходяться у власності деяких з найбагатших осіб Росії, забезпечують компоненти для виробництв, що виготовляють вибухівку, яку російські збройні сили застосовують у конфлікті в Україні.

Reuters виявив п'ять хімічних компаній, що підпадають під санкції, які поставили понад 75% основних компонентів для виробництва вибухових речовин, доставлених залізничним транспортом на кілька найбільших заводів у Росії з моменту початку вторгнення до вересня 2024 року.

Дослідження інформаційного агентства показує, як заводи з виготовлення вибухових речовин, які входять до складу військової інфраструктури Кремля, залежать від цих хімічних підприємств та їхніх керівників.

Мова йде про компанії ЄвроХім, Уралхім, УГМК, Лукойл та Євраз, які мають тісні зв'язки з російськими олігархами Романом Абрамовичем, Вагітом Алєкперовим і Дмитром Мазепіним.

Абрамович та Алекперов не надали коментарів на запити, які були надіслані через їхні компанії.

Лондонська фірма Євраз, де Роман Абрамович має 28% акцій, оголосила, що постачає хімічні речовини виключно для цивільних цілей.

"Лукойл", нафтопереробний завод у якому Алекперов зберігає частку, заявив, що "не виробляє вибухівку чи будь-які пов'язані з нею компоненти".

Професор університету Массачусетсу Анна Нагурні зазначає, що п'ять компаній пов'язаних з російськими олігархами, допомагали Кремлю не лише забезпечувати заводи необхідними хімічними інгредієнтами для боєприпасів, але й заробезпечували валютою від експорту цивільної продукції, включно з добривами.

"Ці хімічні підприємства можуть функціонувати в цивільній сфері, проте вони активно сприяють військовим ініціативам Кремля," — зазначив Нагурні.

Reuters провела аналіз понад 600 000 залізничних перевезень, що містили хімічні речовини, необхідні для виробництва вибухових матеріалів, з моменту вторгнення в Україну з лютого 2022 року до вересня 2024 року.

Дослідження виявили, що підприємства, пов'язані з мільярдерами, постачали критично важливі компоненти для п'яти заводів, що виготовляють вибухові речовини та порох в Росії, які наразі підпадають під західні санкції. Ці заводи є частинами величезної державної корпорації Ростех, що займається виробництвом зброї та автомобілів.

Reuters також вдалося перевірити, що чотири хімічні компанії були постачальниками чотирьох виробників вибухових речовин.

Дослідження агентства виявляє нові факти, що свідчать про те, що заходи Заходу, спрямовані на накладення санкцій на Росію у відповідь на її агресію в Україні, не змогли стримати військову промисловість РФ. Незважаючи на те, що російські мільярдери підпадають під західні санкції, більшість хімічних підприємств, пов'язаних із ними, в значній мірі уникли суттєвих фінансових обмежень на імпорт ключових товарів з США та Європейського Союзу.

Основна частина випущеної продукції на цих хімічних підприємствах складається з цивільних товарів, зокрема добрив, які грають ключову роль у сільському господарстві. Традиційна західна політика звільняє аграрні продукти від санкцій, щоб уникнути голоду та можливих дипломатичних конфліктів з країнами, що розвиваються.

Москва інвестує значні кошти у військове виробництво і прагне поповнити свої запаси боєприпасів. У 2024 році Росія виробила близько 2,4 мільйона артилерійських снарядів і імпортувала 3 мільйони з Північної Кореї, за словами представника силових структур.

Серед п'яти підприємств, що виготовляють боєприпаси для компаній, пов'язаних із санкційованими мільярдерами, виділяється величезний завод імені Свердлова, розташований у Дзержинську. Як повідомив представник української розвідки, цей завод є єдиним важливим виробником у Росії пластичних вибухових речовин HMX та RDX, які застосовуються в артилерії та ракетних системах.

Згідно з інформацією, наданою агентством Reuters, два підприємства "Єврохіму", заснованого російським мільярдером Андрієм Мельниченком, постачають хімічні речовини до Свердлова. "Єврохім" належить до числа найбільших світових виробників мінеральних добрив. Наприклад, "Невинномиський азотний завод" під час конфлікту в Україні відправив понад 38 000 тонн оцтової кислоти до Свердлова.

Інша велика компанія у сфері добрив, "Уралхім", котра була заснована підсанкційним мільярдером Дмитром Мазепіним, здійснила постачання понад 27 тисяч тонн аміачної селітри до Свердлова. Цей нітрат амонію застосовується для виробництва октогену та гексогену, а також комбінується з тротилом для виготовлення вибухівки, відомої як Amatol. Згідно з наявними даними, "Уралхім" також відвантажив 6000 метричних тонн азотної кислоти зі свого заводу у Березниках до Свердлова.

Згідно з інформацією залізничних служб, металургійний завод, розташований у Сибіру і що належить лондонській компанії "Євраз", здійснив поставку 5000 метричних тонн толуолу — компонента для виробництва тротилу — на Бійський олеумний завод. У 2022 році британський уряд наклав санкції на "Євраз", звинувативши компанію в постачанні сталі для російських військових потреб.

Агентство Reuters ідентифікувало дві інші компанії, пов'язані з мільярдерами, які постачали хімікати на заводи з виробництва боєприпасів. Середньоуральський мідноплавильний завод на Уралі, заснований металургійним магнатом Іскандером Махмудовим.

Пермський нафтопереробний завод "Лукойл" поставив 6500 метричних тонн толуолу на Пермський пороховий завод, Казань і Бійськ. "Лукойл" частково володіє мільярдер Алекперов, колишній президент компанії. Як і інші, він продав багато акцій у 2022 році, але зберіг 8,55% акцій.

Читайте також