Політичні новини України та світу

Путін має нагальну потребу в зустрічі з Трампом, оскільки його ситуація є досить складною. Інтерв'ю з активістом, який виступає проти російської агресії, Германом Обуховим.

Очільник країни-агресорки Росії Володимир Путін ініціює зустріч з обраним президентом США Дональдом Трампом. Про це повідомив сам Трамп. Становище російської економіки, яку переведено на воєнні рейки, вкрай непросте, а успіхи окупаційної армії на українському фронті дуже ілюзорні. Кремлівському диктатору необхідно якнайшвидше вирішити питання цієї загарбницької війни.

Якщо Трамп вирішить зустрітися з Путіним, це може призвести до серйозних наслідків для нього в США, тому шанси на таку зустріч виглядають незначними. Але які можливості має Путін, якщо переговори все ж відбудуться? Насправді, ніяких. Компрометуючі матеріали на Трампа, які можуть бути в розпорядженні Луб'янки, у разі їх публікації можуть обернутися проти Кремля.

Таку позицію в унікальному інтерв'ю для OBOZ.UA висловив Герман Обухов, антиросійський активіст та керівник фонду "Стоп російський терор" у Сполучених Штатах.

- Чи не могли б ви прояснити ситуацію із зустріччю Трампа й Путіна? З одного боку, Трамп заявляє про те, що Путін хоче зустрітися з ним "якнайшвидше". З іншого боку, Путін цього прямо не підтверджує. Водночас у Москві повідомляють, що низка країн запропонувала свої майданчики для такої зустрічі. Чи справді Путін міг просити Трампа зустрітися до інавгурації? І чи можливо це? В яку гру грає Путін?

Мабуть, ця інформація відома лише Путіну та кільком його найближчим радникам. Справді, ситуація в Росії є складною і навіть критичною - як в економічному плані, так і на військових фронтах. Здається, що на фронті спостерігається певний прогрес, однак це може бути лише ілюзією, яка за певних обставин може швидко розвіятися.

Які варіанти розглядаються? Ми обговорювали Туреччину та Швейцарію, але в Швейцарії Путін може бути заарештований за міжнародним ордером. Щодо Туреччини, це малоймовірно, адже Трамп точно не відправиться туди. Можливо, Угорщина також може стати потенційним майданчиком, але й вона виглядає не надто підходящою.

- На вашу думку, чи Путін зацікавлений у зустрічі з Трампом саме зараз? Що він хотів би сказати? Можливо, висунути якийсь ультиматум?

- Ні, ультиматум він однозначно не може ставити. Це повний нонсенс. Це постаті зовсім різної ваги. Хто такий Путін і хто такий Трамп? Але й Трамп одразу не хоче втрачати обличчя, починаючи свій другий президентський термін.

На кількох форумах я піднімав питання: чи готовий був би Рузвельт зайнятися переговорами з Гітлером у 1944 або 1945 роках? Чи спроможеться хтось із сенаторів нагадати про це Трампу, залишається під питанням. Проте, ситуація для Трампа виявляється досить складною. З одного боку, існує бажання виступити в ролі миротворця, а з іншого – репутація Путіна, яка, м'яко кажучи, зазнала значних ударів.

Європа не має наміру вступати в будь-які діалоги з ним. Я навіть не можу уявити, як Трамп вітає Путіна потиском руки та про щось із ним спілкується.

Цілком ймовірно, що зустріч може і не відбутися. Хоча обговорення тривають, немає гарантії, що це станеться до або навіть після інавгурації. Будуть присутні радники, проходитимуть дискусії, але зрештою ухвалення рішення залишиться за Трампом. Яким буде його вибір? У нього досить непередбачуваний характер, і зовсім не виключено, що те, про що він говорить сьогодні, може змінитися вже завтра.

Візьміть до уваги його коментарі стосовно Гренландії та Панами (Трамп висловив намір приєднати данський острів Гренландія та Панамський канал до США. - Ред.). Однак після таких висловлювань усі лише посміються, адже це війна, і жоден Конгрес чи Сенат не схвалить такі дії. Очевидно, що купівля територій неможлива, а направляти свої збройні сили не для захисту, а для ведення агресивної війни... Це абсурд.

З огляду на висловлювання Трампа, можна припустити, що він вважає можливим вести діалог з Путіним, обговорювати різні питання та шукати компромісні рішення. Як ви на це дивитесь?

Він є самовпевненою особистістю з рисами нарцисизму. Як мені відомо, він часто ігнорує професійні поради. Проте Трамп усвідомлює, що в певних ситуаціях може втратити підтримку, навіть з боку тих республіканських сенаторів, на яких розраховує. В Сенаті є чотири сенатори, які грають ключову роль у формуванні загальної позиції, що надає Республіканській партії певну перевагу. Окрім того, існує ще 5-10 сенаторів, які можуть проявити незалежність у своїх діях. Це означає, що Трамп ризикує втратити контроль над Сенатом. Якщо ці сенатори об'єднаються з демократами проти його ініціатив, він опиниться в безвихідній ситуації.

Це не та ситуація, коли можна просто стукнути кулаком по столу.

Будь ласка, проясніть. Чи йдеться про ухвалення рішення стосовно конфлікту в Україні?

- Так. Я маю на увазі, що Трампу треба озиратися на Сенат і трохи на Конгрес. Там узагалі мізерна перевага - один конгресмен. За певного розкладу демократи можуть переманити одного-двох республіканців, і вони стануть незалежними - і все, Трамп втрачає Конгрес.

Якщо зовнішня політика Трампа зазнає краху, сенаторам доведеться пройти через процес переобрання. Багато людей цього не усвідомлюють. У наступні два роки відбудуться проміжні вибори до Сенату, і ситуація може кардинально змінитися, якщо Трамп зробить суттєві помилки. Це також варто враховувати і усвідомлювати йому самому.

Але при тому, що він навіжений, він це розуміє. Ми пам'ятаємо його перший президентський термін, що він обіцяв і що виконав. Багато чого обіцяв, зокрема щодо медицини, але нічого не виконав, бо все й так начебто працює, навіщо туди лізти? І стіну на кордоні з Мексикою теж ніяку не збудував. Це все слова, які забуваються через день-два після того, щойно вони сказані.

Але Банковій треба бути обережною. Вірити всьому тому, що Трамп каже, - це несерйозно. За вісім років, бувши й президентом, і колишнім президентом, і кандидатом у президенти, він уже стільки всього наговорив...

Отже, можливо, зустріч між Трампом і Путіним не відбудеться?

- Чесно кажучи, я маю сумнів, що вона відбудеться до інавгурації. Я переконаний, що зустріч ініціює саме Путін. І якщо вона таки відбудеться, російська пропаганда все переверне та заявлятиме, що це Трамп наполягав, що це його ініціатива, що це він хоче миру, це він запросив Путіна, що вони партнери та ледь не друзі. Бо інакше нічого не складається.

- Згодна з вами, що Путін і Трамп - це непорівнянні постаті. І все ж, як ви вважаєте, є у Путіна козирі в рукаві на випадок, якщо зустріч відбудеться?

Я вважаю, що зараз у нього немає жодних переваг. Я майже впевнений, що на Луб'янці зберігається компромат на Трампа, ще з епохи СРСР. Проте Трампу це вже не цікаво, оскільки він не має можливості балотуватися на третій термін. Якщо Путін спробує запустити інформацію в медіа, навіть у американських чи європейських, Трамп просто відмахнеться, стверджуючи, що це неправда. І для Москви це буде ще гірше, ніж зараз. Таким чином, компромат тепер обернеться проти Росії.

Які ще можуть бути козирі у рукаві? Щиро кажучи, я не знаю. Для Москви все дуже складно і треба якось припиняти війну. А війну не можна заморозити - її можна лише припинити. Заморозити можна якийсь конфлікт, як в Ізраїлі. Там постійно конфлікти, але немає широкомасштабної війни. Ісламські терористичні групи не мають літаків, не мають балістичних ракет. А в Україні все інакше, тут війна.

Припинення конфлікту, на мою думку, є загадкою навіть для Трампа, його радників, а також для Пентагону і ЦРУ. Адже замороження чи зупинка бойових дій на лінії фронту означала б поразку для обох сторін. Як російська пропаганда або сам Путін можуть пояснити втрату частини Курської області? Мені це важко уявити. Саме тому операція ЗСУ в Курській області виглядає цілком виправданою.

Отже, якщо підсумувати: чи не вважаєте ви, що Трампу не варто братися за переговори з Путіним, з огляду на можливі політичні ризики для нього?

По-перше, навіть якби я мав можливість давати поради, Трамп навряд чи прислухався б до них. По-друге, важливо усвідомити, що Путін не лише є воєнним злочинцем, але й має зв'язки з мафією – він здобув владу і зміцнив свої позиції завдяки своїм контактам у кримінальному середовищі Росії.

Чи прагне Трамп взаємодіяти не лише з особами, що спровокували війну, а й із тими, хто мав зв’язки з мафією? Важко сказати. Колись він ухилився від запитання журналіста стосовно своїх зв’язків із будівельною мафією в Нью-Йорку. Це сталося ще до того, як він обійняв президентську посаду.

Однак тиснути руку військовому та кримінальному злочинцю - це означає втратити свою репутацію і гідність. Вважаю, що у Трампа є достатньо своїх викликів, щоб брати на себе додаткові проблеми. Проте не виключаю, що він може продовжити політику Байдена і підтримувати Україну. Щодо завершення війни... Сумніваюся, що це станеться у 2025 році. Швидше за все, ми можемо очікувати на це у 2026-му.

Читайте також