Під час свого головування в Європейському Союзі Польща зосередить увагу на спільному фінансуванні сектору оборони.
Під час свого головування в Європейському Союзі Польща визначить спільне фінансування оборонних витрат як ключовий пріоритет. Це рішення обумовлене занепокоєнням через війну в Україні та можливим поверненням Дональда Трампа, який має критичне ставлення до НАТО, на посаду президента США.
Про це повідомив міністр фінансів Польщі Анджей Доманський, зазначено в матеріалі агентства Reuters, інформує "Європейська правда".
Європейські країни намагаються збільшити витрати на оборону через вторгнення Росії в Україну і погрози Трампа не допомагати їм.
"Європа повинна серйозно поставитися до загрози зі сходу, з боку Росії. Повернення до звичного способу ведення справ не буде. Багато що змінилося", - сказав Доманський журналістам.
Він підкреслив важливість колективного підходу, на противагу існуючій індивідуальній політиці. "З моїх бесід з іншими міністрами фінансів стало зрозуміло, що є значна підтримка ідеї про необхідність більш активних дій з боку Європи", – зазначив міністр.
Польща перебирає на себе піврічне головування в ЄС на ротаційній основі в січні. Європейська комісія оцінює вартість посилення оборони ЄС у 500 мільярдів євро або більше протягом наступних 10 років і створила нову посаду комісара з питань оборони.
За інформацією Доманського, міністри фінансів Європейського Союзу планують обговорити можливі моделі фінансування оборонних заходів у квітні в Варшаві. Хоча він не уточнив, яку суму необхідно зібрати, він підкреслив, що великі ініціативи, на приклад, європейська система протиповітряної оборони, потребують не лише фінансових вкладень, але й тісної співпраці між державами.
Будь-яка схема спільного фінансування, ймовірно, призведе до нових колективних запозичень Європейського Союзу, що є суперечливою концепцією для Німеччини, яка стикається з юридичними бар'єрами щодо спільного боргового зобов'язання.
Дипломати кажуть, що юридичні питання можна обійти лише в тому випадку, якщо нові запозичення будуть одноразовою реакцією на надзвичайну ситуацію, як після COVID-19.
Нагадуємо, що девіз польського головування в Раді Європейського Союзу звучатиме як "Європо, твоя безпека".
Раніше Варшава повідомляла, що пріоритетами свого головування визначила безпеку, енергетику та конкурентоспроможність.