Ситуація в Сирії та китайська "підтримка"
У світлі подій, що відбуваються в Сирії, а також актуальних розмов про потенційно конструктивну участь Китаю у вирішенні конфлікту між Росією та Україною, варто звернути увагу на роль Китаю, з яким:
1. Сирія має всеосяжне стратегічне партнерство, є членом "Одного поясу одного шляху". Китай допоміг Сирії в будівництві деяких проектів, таких як текстильна фабрика і стадіон. Також Китай уклав контракт на будівництво гідравлічної електростанції і заводу з виробництва гумових шин. Китайські CNPC і Sinopec працювали над видобутком нафти в Сирії, - видобуток складав близько 100 000 барелів на добу.
У 2021 році Китай був другим за величиною імпортним партнером Сирії з часткою 11,1%, в той час як експорт з Сирії до Китаю складав менше 1% від загального обсягу експорту. Участь Китаю і відбудові Сирії була дуже обмеженою, - за кредити та нафтопродукти. Інвестицій не відбулося.
2. Взаємодія між лідерами країн проходила на особистісному рівні. У 2023 році Башар Асад разом із дружиною відвідав церемонію відкриття Азійських ігор у Ханчжоу, де зустрівся із Сі Цзіньпіном. Він також очолив делегацію сирійських посадовців, щоб обговорити питання економічного співробітництва. Сі Цзіньпін підкреслив, що відносини між Китаєм і Сирією "пережили випробування змінами в міжнародному контексті", а Міністерство закордонних справ Китаю відзначило, що візит Асада сприятиме підвищенню двосторонніх відносин до "нового рівня".
3. У червні 2020 року Сирія стала однією з держав, що висловили підтримку законодавству про національну безпеку Гонконгу в рамках ООН, що дало змогу Пекіну здійснити повний політичний та безпековий контроль над територією Гонконгу.
Сирія також висловила підтримку китайським ініціативам, таким як Глобальна ініціатива розвитку, Глобальна ініціатива безпеки та Ініціатива глобальної цивілізації.
4. Китайські військові радники перебували в Сирії та працювали над відновленням її військових об'єктів, навчанням використання зброї китайського виробництва, включаючи протитанкові системи, засоби ППО, артилерію, стрілецьку зброю. Йшли розмови щодо участі Китаю в сирійській ракетній програмі.
На офіційному заході в 2024 році військовий аташе посольства Китаю в Сирії висловив таку думку: "Армія Китаю й надалі активно підтримуватиме сирійську армію та народ у їхній боротьбі за захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності. Ми прагнемо зміцнити практичну співпрацю між нашими військовими силами. Готові спільно працювати з сирійською стороною, щоб підняти двосторонні відносини на новий рівень у цю нову епоху".
Як видно, жоден з аспектів, таких як "стратегічне партнерство", повна підтримка китайських міжнародних проектів з боку Сирії, економічна та військова співпраця, зустрічі між лідерами і заяви про "категоричну підтримку", не змогли гарантувати Асаду безпеку з боку Китаю.
Китайська Ініціатива глобальної безпеки знову виявилася лише ілюзією, що не має реального підґрунтя.
Цей урок варто нарешті вивчити Україні.