Політичні новини України та світу

Перший рік Мілея: трансформація Аргентини

Зображення: EPA/UPG Люди здійснюють покупки в гуртовому супермаркеті в Буенос-Айресі, 8 листопада 2024 року.

Економічна ситуація в Аргентині вже тривалий час потерпає від ряду стійких проблем. Протягом останніх десятиліть країна неодноразово зазнавала потрясінь через різкі коливання інфляції, знецінення національної валюти та нестабільність державного бюджету.

Три дефолти, що сталися в Аргентині на початку XXI століття, свідчать про економічну нестабільність країни. Аргентинські уряди експериментували з різними підходами до економічного відновлення — від ліберальних до соціалістичних моделей. Проте жоден з цих методів не призвів до стабільного та тривалого покращення. Інфляція в основному залишалася на двозначному рівні, а економічний ріст виявлявся надто хитким, чергуючись з періодами стагнації і зниження ВВП. Важливу роль у погіршенні ситуації відіграли корупція та незбалансована монетарно-фіскальна політика.

У грудні 2023 року, коли Мілей приступив до виконання президентських обов'язків, інфляція стрімко зросла, досягнувши рекордних 211% у річному обчисленні. Це найвищий рівень з початку 1990-х. Постійне підвищення цін призвело до зниження реальних доходів населення. За даними Аргентинського католицького університету (UCA), у січні 2024 року рівень бідності в Аргентині досягнув 57,4%, що є найвищим показником з 2004 року.

Фото: EPA/UPG Безхатьки споживають їжу, яку роздають благодійні організації перед Обеліском, монументом, встановлений у центрі Буенос-Айреса на честь 400-ї річниці заснування міста, Аргентина, 23 серпня 2024 року

З метою стабілізації економічної ситуації в країні Мілей втілив ряд жорстких заходів, що включають значне скорочення субсидій у сферах енергетики та транспорту, ліквідацію половини міністерств, а також звільнення десятків тисяч працівників державного сектору. Крім того, були призупинені проєкти з розвитку громадської інфраструктури, а зарплати та пенсії заморожено на рівні, що не відповідає інфляційним показникам. Уряд також зменшив фінансування державних університетів і культурних установ, закрив національний театральний інститут та припинив підтримку наукових досліджень.

Після року керівництва Мілея інфляція в країні знизилася до 2,4% на місяць у листопаді 2024 року. Річний показник інфляції також зменшився до 166%, порівняно з попередніми 193%. Державний бюджет з дефіциту перетворився на профіцит. Різниця між офіційним курсом долара та його реальним значенням на чорному ринку скоротилася до 10%, тоді як на початку правління Мілея становила 200%.

Водночас рівень бідності зріс з 41,7% у другій половині 2023 року до 52,9% за перші шість місяців 2024 року. Однак у третьому кварталі намітилася тенденція незначного зниження цього показника до позначки 49,9%. А кількість громадян, які жили у злиднях, за оцінками того ж Аргентинського католицького університету (UCA), скоротилася до 12,3%. Втім, такі показники все одно є одними з найвищих в історії держави. Приборкання стрімкого зростання цін відбулося за рахунок різкого скорочення державних видатків. А зростання цін на послуги зв'язку, транспорту, газ та електроенергію не дозволяє суттєво збільшити споживчі витрати домогосподарств.

Зображення: EPA/UPG Закрита автозаправна станція в Буенос-Айресі, 16 серпня 2023 року.

Мілею вдалося зупинити рецесію та відновити зростання валового внутрішнього продукту. У третьому кварталі економіка Аргентини, згідно з даними національного статистичного агентства, зросла на 3,9 % в порівнянні з попереднім кварталом. Проте, якщо порівнювати з третім кварталом 2023 року, ВВП за цей період скоротився на 2,1 відсотка. За прогнозами JPMorgan, у 2024 році економіка країни зменшиться на 3 %. Хоча в 2025 році очікується зростання на 5 %, цього недостатньо для компенсації попередніх втрат. Відновлення економіки зумовлене частковим відновленням споживчих витрат і капіталовкладень після різкого спаду на початку року, а також збільшенням експорту сільськогосподарських і гірничодобувних товарів. Однак ситуація в промисловому виробництві та будівельному секторі залишається досить складною.

Уряд Мілея має намір скасувати обмеження на рух капіталу, які стримують надходження іноземної валюти в країну та її вивезення. Залучення значних інвестицій у бізнес є вирішальним фактором для забезпечення стабільного економічного зростання і покращення рівня життя населення. Якщо цього не станеться, підтримка виборців щодо реформ, ініційованих Мілеєм, може поступово зникнути.

Аргентинське суспільство розділене в оцінці ефективності президента-лібертаріанця, хоча загалом його дії користуються відносно високим рівнем підтримки. У листопаді 54% населення країни висловили позитивну думку про діяльність Мілея, в той час як 44% оцінили його роботу негативно. Проте існують значні демографічні та соціальні розбіжності в ставленні до президента-анархокапіталіста. Політика Мілея підтримують 54% чоловіків, тоді як серед жінок цей показник становить лише 38%. Серед громадян старше 60 років позитивно оцінюють його реформи 56%, тоді як у молодіжній групі до 27 років цей процент лише 37%. Серед аргентинців з доходами понад 5600 доларів на місяць 58% схвалюють його політику, тоді як 61% тих, хто заробляє менше 574 доларів, висловлюють негативну оцінку його роботи.

Фото: EPA/UPG Сутичка протестувальників із поліцією під час маршу проти президентського вето на пенсійний закон перед Національним конгресом у Буенос-Айресі, 4 вересня 2024 р.

Опитування громадської думки також демонструють, що більшість аргентинців незадоволені змінами, які за останній рік відбулися у таких сферах як державні вища освіта, охорона здоров'я, виробництво, економічна діяльність, якість життя, рівень доходів, державна освіта та рівність. І хоча 43 % аргентинців вважає, що жертви економічного оздоровлення країни будуть виправдані в майбутньому, 51 % сумнівається в цьому твердженні.

Поки що робити остаточні висновки про успіх чи провал місії Мілея з економічного порятунку Аргентини методом шокової лібертаріанської терапії зарано. Йому вдалося досягти певних макроекономічних успіхів, водночас скорочення соціальних видатків завдало відчутного удару по платоспроможності населення. Хоча з одного боку лібертаріанська модель реформування економіки є чимось новим для Аргентини, варто зауважити: ця країна вже має досвід проведення доволі ліберальної економічної політики, яка здійснювалася у першій половині 1990-х років міністром економіки Домінго Кавалло. Тоді перший ефект від реформ був відчутним, але він не тривав достатньо довго. Для сталого економічного ренесансу потрібно щось більше, ніж приборкання інфляції та збалансування бюджету.

26 жовтня 2025 року в Аргентині відбудуться проміжні вибори, під час яких країна обиратиме половину депутатів палати та третину сенаторів. Ці вибори стануть важливим показником соціальних настроїв у суспільстві. Щоб політична сила президента Хав'єра Мілей, "Свобода наступає", змогла продемонструвати позитивні результати, йому необхідно перетворити свої макроекономічні досягнення на реальний економічний зріст, підвищити рівень доходів, створити нові робочі місця та знизити рівень безробіття до моменту виборів.

Зображення: EPA/UPG Президент Аргентини Хав'єр Мілей на партійній конференції в Буенос-Айресі, 4 грудня 2024 року.

Читайте також