Політичні новини України та світу

Зруйнування режиму Асада поставило під ризик функціонування російських інтересів на африканському континенті.

Росія змушена буде зменшити свою присутність в Африці, оскільки відсутність авіабаз у Сирії призведе до значного підвищення вартості авіаперельотів.

Путін розглядає підтримку авторитарних режимів у країнах з низьким рівнем доходу як один із засобів протистояння Заходу. Найактивніше російські сили здійснюють свої дії в Африці, де їм сприяла наявність російських військових у Сирії, де путін допоміг диктатору уникнути поразки у громадянському конфлікті.

Однак втеча Асада може призвести до втрати Росією двох військових баз у Сирії та створити суттєві труднощі на африканському фронті, повідомляє Bloomberg.

Втрата влади режиму Асада суттєво ускладнить військову діяльність Росії на африканському континенті. Таку думку висловив Ульф Лессінг, керівник програми "Сахель" у німецькому аналітичному центрі Фонд Конрада Аденауера. Цей регіон охоплює, зокрема, такі країни, як Буркіна-Фасо, Малі та Нігер, де російські сили активно діють.

"Всі авіаперевезення для забезпечення найманців, ротації військових, а також транспортування боєприпасів і зброї виконувалися через територію Сирії, де розташована авіабаза Росії", — наводить слова Лессінга Bloomberg.

"Перевезення вантажів повністю завантаженим літаком з Росії до Африки є надто тривалим маршрутом. Росії потрібно буде зменшити свою присутність на африканському континенті, що призведе до значного збільшення витрат," - підкреслив експерт.

Спрямовуючи зусилля на відновлення свого впливу в країнах, що розвиваються, яких ще за часів СРСР використовували для протистояння "західному імперіалізму та колоніалізму", путін через приватну військову компанію "Вагнер" встановив партнерські стосунки з військовими хунтами в кількох африканських державах.

У 2018 році повітряний міст, що проходив через російську авіабазу в Хмеймімі, дав можливість бойовикам приватної військової компанії "Вагнер" висадитися в Центральноафриканській Республіці (ЦАР) з метою захисту президента від повстанських угруповань.

У наступному році вагнерівці взяли участь у невдалій спробі військового лідера зі Сходу Лівії, Халіфи Хафтара, захопити столицю Тріполі. Співпраця з Хафтаром відбувається на офіційному рівні, а також Росія прагне впливати на військовий конфлікт у Судані.

Персонал та військові вантажі транспортуються через територію Сирії до Малі, Буркіна-Фасо та Нігеру, де в останні роки сталися військові перевороти, а нове керівництво вирвалося з-під впливу західних країн.

База у Хмеймімі та порт у Тартусі, єдина закордонна військово-морська база росії, дозволили їй розширити свій військовий, політичний та економічний вплив в Африці.

Але тепер у москві вважають ймовірним повний відхід із Сирії з втратою обох баз, про це The Moscow Times розповіли два російські дипломати на умовах анонімності. Російський військовий контингент виявився заблокованим у місцях дислокації після того, як опозиційні сили встановили повний контроль над територіями, де знаходяться Тартус та Хмеймім.

На даний момент літаки, вертольоти та техніка залишаються на авіабазі, проте нещодавно кораблі вийшли з порту. Два фрегати все ще перебувають на відстані 7-12 км від узбережжя, повідомляє Bloomberg, посилаючись на супутникові знімки компанії Maxar.

"Росіяни не бажають, щоб їх атакували, тому вони перемістили свої кораблі в море", - зазначила експертка з російських збройних сил Дара Массікот, старший науковий співробітник Берлінського центру Карнегі, що спеціалізується на вивченні Росії та Євразії. Вона також підкреслила, що евакуація наразі не відбувається.

"Здається, Росія має намір підтримати хоча б символічну присутність на цих військових базах, аби її поразка не виглядала настільки явною. Проте, чи вдасться реалізувати цей план, залежить від подальшого розвитку політичної ситуації в Сирії," - зазначає експерт з російських збройних сил Павло Лузін.

Без підтримки в Сирії росіянам знадобиться повністю налагоджувати свою діяльність в Африці, зазначив у коментарі Bloomberg Анас ель-Гоматі, керівник лівійського аналітичного центру Інституту Садека.

"Без надійного повітряного мосту здатність росії проектувати свою силу в Африці руйнується. Вся її оперативна стратегія у Середземномор'ї та Африці висить на волосині".

Якщо росія втратить можливість повною мірою використати авіабазу в Хмеймімі, це стане "суттєвою втратою" для африканських операцій, додає Руслан Пухов, директор Центру аналізу стратегій і технологій: "Усі поставки йшли через Хмеймім".

Фідель Гуанджика, радник президента Центральноафриканської Республіки, стверджує, що в Росії існує "план Б", який передбачає авіапостачання через Лівію або можливість доступу до ЦАР через порти Камеруну.

Фонові обставини. Як стало відомо, путін жорстко засудив діяльність своїх сил безпеки за їхню нездатність вчасно виявити зростаючу загрозу для режиму Асада.

Читайте також