На кожну сотню новонароджених припадає 286 померлих. Демограф озвучив рекомендації щодо кількості дітей, яких мають народжувати українські жінки.
Щоб чисельність населення не скорочувалася за рахунок природного чинника, сто жінок повинні народжувати 210-220 дітей.
В Україні спостерігається небезпечне співвідношення між кількістю народжених і померлих. На 100 народжених припадає 286 померлих - це поганий результат.
Таку думку в ефірі Українського Радіо висловив Олександр Гладун, заступник директора з наукової діяльності Інституту демографії та проблем якості життя. Він зазначив, що в умовах війни сподіватися на позитивні зміни є досить важким завданням.
"Ситуація дійсно тривожна, але все ще існує надія. Важливо вжити відповідних заходів, хоча реалізувати їх під час війни вкрай важко. Після закінчення конфлікту необхідно буде запровадити активну демографічну політику," - підкреслив експерт.
Він зазначив, що в Україні демографічна криза є, але виникла вона не зараз. "Скорочення чисельності населення відбувається з 1993 року. Тільки темпи цього скорочення різні. Висока смертність пов'язана з війною. Щоб не відбувалося скорочення чисельності населення країни за рахунок природного чинника, сто жінок повинні народжувати 210-220 дітей. У нас під час війни сто жінок народжують 90 дітей. Це мало", - пояснив ситуацію Гладун.
Експерт підкреслив, що в Україні була розроблена стратегія демографічного розвитку, проте вона більше зосереджена на міграційних аспектах, ніж на показниках народжуваності та смертності. "Після завершення війни необхідно створити умови, які сприятимуть підвищенню народжуваності та реалізації репродуктивних прагнень населення. До початку повномасштабного вторгнення українські сім'ї, як правило, прагнули мати двох дітей. Наразі ж ми спостерігаємо перевагу моделі з однією дитиною," - зазначив демограф.
Окрім того, як підкреслив Гладун, необхідно впровадити політику, спрямовану на подовження життя. "Це наш цінний ресурс. Оскільки люди живуть довше, виникає потреба в підвищенні пенсійного віку... Важливо адаптувати країну до процесів старіння населення. Залучення людей похилого віку до певних видів діяльності не обов'язково має бути на повну ставку. Після війни з'явиться багато людей з інвалідністю, для яких також потрібно розробити відповідну соціальну інфраструктуру, а бізнес має бути готовим інтегрувати їх у робочий процес", - зазначив демограф.
4 грудня омбудсмен Дмитро Лубінець повідомив, що цього року чисельність населення України зменшиться до 35,8 мільйонів, порівняно з 42 мільйонами у 2022 році. Він також зазначив, що до 2051 року населення може знизитися до 25,2 мільйонів.
А 23 грудня директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи Елла Лібанова в коментарі CNN розповіла, що кожен додатковий місяць війни означає демографічні втрати для України. І йдеться не про загиблих, а про мільйони тих, хто вже не повернеться з-за кордону.