Політичні новини України та світу

Атаки в медіапросторі на Фонд Порошенка розповсюджуються через російських ботів та осіб, що підтримують чинну владу, повідомляє Molfar.

Аналітики з проєкту Molfar, що спеціалізуються на відкритих джерелах інформації, провели дослідження атак, здійснених у період з 20 лютого 2022 року до жовтня 2024 року (зокрема, ще одна атака відбулася в листопаді 2024 року), на п'ять найбільших українських благодійних фондів, які займаються збором коштів для підтримки Збройних Сил та оборони України.

Серед згаданих організацій виділяються Фонд Петра Порошенка та громадська організація "Солідарна справа громад". Аналіз показує, що медіа-атаки на благодійну діяльність п'ятого президента здійснюють, зокрема, російські боти, а також структури, близькі до української влади.

Експерти підкреслюють, що Фонд Порошенка не отримує фінансову підтримку від громадян і підтримується виключно за рахунок сім'ї Петра Порошенка. Організація займається не лише наданням допомоги військовим, але й реалізацією проектів для цивільного населення.

ГО "Справа громад" організовує збір благодійних коштів, які використовуються виключно для закупівлі необхідної допомоги. Проєкти організації поділені на кілька напрямків: логістика, побутове забезпечення, оснащення, розвідка, ураження та інші.

За результатами проведеного аналізу видно, що Благодійний Фонд Петра Порошенка та громадська організація "Солідарна справа громад" стають об'єктом атак з боку певних осіб або ботів, які, ймовірно, мають зв'язки з російськими структурами та, можливо, підтримують партію "Слуга народу". Крім того, існують й інші організації, чия лояльність залишається невизначеною для аналітиків Molfar.

Під час дослідження соціальних мереж та новинних платформ, автори виявили 18 оригінальних наративів, пов'язаних із 51 атакою. Деякі з цих атак були представлені російською мовою. Ще 13 наративів були поширені іншими учасниками мережі з подібними текстами.

Загалом 30 атак (58,8%) були націлені на фонд Порошенка. Цей факт можна пояснити тим, що в назві фонду присутнє прізвище політика, через що виникає асоціативний зв'язок. Водночас на обидва фонди було здійснено 13 атак (25,5%), а фонд "Справа громад" зазнав 8 атак, що становить близько 16%.

Аналіз показує, що основною ціллю атак є Петро Порошенко, навіть коли мішенню стають благодійні фонди. Мета цих атак — скомпрометувати Порошенка як політика та громадського діяча. Це підтверджується численними коментарями під постами, що стосуються підтримки сил оборони на офіційних сторінках благодійних організацій, пов’язаних із Порошенком, а також на його особистій сторінці. Редакція сайту Molfar надіслала запит на отримання інформації, але на момент публікації статті відповіді ще не було.

25,5% з усіх зафіксованих та досліджених атак на фонди в соціальних мережах і засобах масової інформації стосувалися тем, пов'язаних з нецільовим використанням фінансів. Також 25,5% атак мали наративи "піар на війні" та "піар на донатах", зокрема 11,8% і 13,7% відповідно. Дослідження, проведене експертами Molfar щодо соціальних мереж, виявило, що основним джерелом нападів на фонди, пов'язані з Порошенком, є Telegram, де 76,5% негативних публікацій походять саме з цієї платформи.

У дослідженні аналітики Molfar не фіксували дані про безпосередні напади на Петра Порошенка, якщо не згадувались назви платформ чи конкретних проєктів фондів. Це пояснюється тим, що Порошенко є політичною фігурою, п'ятим президентом України та нинішнім депутатом, тому весь негатив, адресований виключно йому, буде асоціюватися з його політичною діяльністю, а не з роботою фонду. З цієї причини такі атаки не були включені до аналізу Molfar.

Читайте також