Медійні атаки на Фонд Порошенка розповсюджуються за допомогою російських ботів та прихильників чинної влади - Molfar.
Розслідування Molfar показало, що 58% атак спрямовані саме на благодійну діяльність Порошенка.
OSINT-аналітики проєкту Molfar проаналізували атаки, що були скоєні з 20.02.2022 по жовтень 2024 року (та ще одну - в листопаді 2024 року) щодо п'яти найбільших українських благодійних фондів, котрі займаються зборами на потреби Сил безпеки та оборони України. Зокрема, на Фонд Петра Порошенка та ГО "Солідарна справа громад". За даними аналізу, медіаатаки на благодійну діяльність пятого Президента здійснюють, зокрема, російські боти та структури, наближені до української влади.
Аналітики зазначають, що Фонд Порошенка не приймає донати від громадян і функціонує коштом родини Петра Порошенка. Фонд займається не лише допомогою військовим, а й цивільними проєктами. ГО "Справа громад" збирає благодійні внески та витрачає їх лише на придбання допомоги. Проєкти "Справи громад" розподілені на групи: логістика, побут, оснащення, розвідка, ураження, інші проєкти.
Аналіз виявив, що Благодійний Фонд Петра Порошенка та громадська організація "Солідарна справа громад" піддаються атакам з боку осіб або ботів, які, ймовірно, мають зв'язки з російськими структурами, а також можуть бути прихильниками партії "Слуга народу". Деякі з цих структур залишаються неідентифікованими аналітиками Molfar.
У ході дослідження соцмереж і новинних порталів, автори виявили 18 оригінальних наративів, що стосуються 51 атаки. Деякі з цих атак були викладені російською мовою. Зокрема, 13 з них були поширені іншими учасниками мережі з подібними текстами.
На фонд Порошенка спрямували 30 атак, що складає 58,8% від усіх нападів. Це пов'язано з тим, що в назві фонду присутнє прізвище політика, що викликає певні асоціації. У той же час на обидва фонди зафіксовано 13 атак, що становить 25,5%. Фонд "Справа громад" зазнав 8 атак, що відповідно дорівнює майже 16%.
Аналіз показує, що основним об'єктом атак є Петро Порошенко, навіть якщо вони спрямовані на благодійні фонди. Це робиться з метою його дискредитації як політика та громадського діяча. Підтвердженням цього є велика кількість коментарів під постами, що стосуються допомоги силам оборони, на офіційних сторінках благодійних фондів, пов'язаних із Порошенком, а також під схожими постами на його особистій сторінці. Редакція сайту Molfar направила запит на отримання інформації, але на момент публікації статті відповіді ще не було.
25,5% виявлених та досліджених атак на фонд у соціальних мережах і новинних платформах були зосереджені на темах нецільового використання фінансів. Атаки, які стосуються наративів "піар на війні" та "піар на донатах", також складають 25,5% (11,8% та 13,7% відповідно). Дослідження, проведене експертами Molfar у соціальних мережах, виявило, що основним джерелом атак на фонди, пов'язані з Порошенком, є Telegram, де 76,5% негативних публікацій.
У дослідженні аналітиків Molfar не було зібрано даних щодо прямих нападів на Петра Порошенка, в яких не згадувалися назви платформ чи конкретних проєктів фондів. Це пояснюється тим, що Порошенко є політиком, п'ятим президентом та діючим депутатом, і весь негатив, що спрямовується на нього, має відношення виключно до його політичної діяльності, а не до безпосередньої роботи фонду. Тому такі напади не були враховані в аналізі Molfar.
Ознайомтеся також: Южаніна звернулася до Верховної Ради з проханням підтримати зміни до Державного бюджету на 2025 рік.
Дивіться також: